Recenzja przenośnego przetwornika cyfrowo-analogowego/wzmacniacza słuchawkowego Violectric Chronos

Dziś poznajemy nowy przenośny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz Violectric Chronos - dowiedzmy się, co to jest i komu może się przydać.

Korzenie

Na

początek trochę historii. Za marką Violectric stoi renomowana niemiecka firma Lake People, która od 1986 roku produkuje profesjonalny sprzęt studyjny. W 2009 r. firma weszła na rynek konsumenckich urządzeń hi-fi pod marką Violectric, a w 2018 r. wprowadziła linię Niimbus High End. Założycielem i głównym projektantem tych marek jest Fried Reim. "Made in Germany" jest zasadą przewodnią firmy. Wszystkie produkty tej marki są więc montowane we własnej fabryce w Konstancji, w większości z lokalnych komponentów. Chronos jest pierwszym przenośnym urządzeniem firmy Fried Reim.

Właściwości techniczne

Violectric Chronos to miniaturowy zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy USB/wzmacniacz słuchawkowy. Jest on przeznaczony do pracy z urządzeniami mobilnymi z systemem iOS/Android oraz komputerami (PC/Mac). Nie jest tajemnicą, że dźwięk wbudowany w te urządzenia jest dość kiepski, zwłaszcza jeśli masz dobrej jakości słuchawki przewodowe. Firma Chronos chce naprawić tę sytuację, a także pomóc, jeśli Twój telefon padł ofiarą tendencji do usuwania gniazda słuchawkowego.

Chronos obsługuje sygnał audio PCM o jakości do 32 bitów/384 kHz oraz DSD do DSD256. Zakres dynamiki wynosi 130dB, a współczynnik zniekształceń nieliniowych -115dB - to bardzo przyzwoite wartości jak na tak małą obudowę. Wzmacniacz wewnątrz urządzenia zapewnia moc do 2 x 30 mW dla słuchawek 32-omowych lub 2 x 5 mW przy 600 omach. Jest on przeznaczony przede wszystkim do słuchawek przenośnych o niskiej impedancji, ale wiele pełnowymiarowych modeli (np. Sennheiser HD660S) również będzie w stanie pompować dźwięk do akceptowalnego poziomu.

Chronos nie wymaga sterowników ani dodatkowego oprogramowania dla smartfonów ani komputerów. W zestawie znajdują się 3 różne kable: Lightning do gadżetów Apple, USB Typu-C oraz starszy Micro USB.

Konstrukcja i działanie

Chronosa ma wymiary 44,5 x 24 x 10 mm i waży zaledwie 17 gramów. Elegancka i minimalistyczna obudowa jest wykonana z aluminium, a jej przednia i tylna część jest szklana. Na górnej krawędzi znajdują się dwa pojedyncze przyciski do regulacji głośności. Po bokach znajduje się port USB Typu-C oraz wyjście słuchawkowe 3,5 mm. Niestety, nie ma gniazda balansu - to chyba nasz jedyny zarzut.

Praca z gadżetem jest prosta - wystarczy podłączyć odpowiedni kabel USB oraz słuchawki i rozpocząć odtwarzanie. Po odłączeniu słuchawek przesyłanie danych zostaje wstrzymane w celu oszczędzania energii akumulatora. Według specyfikacji maksymalne zużycie energii przez Chronosa szacowane jest na 200 mA, ale w rzeczywistości jest ono wyraźnie niższe; nie zauważyliśmy żadnego szczególnego wpływu na szybkość wyczerpywania się baterii telefonu.

Przedni szklany panel z logo wygląda jak ekran, ale w rzeczywistości służy jako wskaźnik stanu: logo świeci na biało po podłączeniu do innego urządzenia, na zielono podczas odtwarzania dźwięku PCM i na niebiesko w przypadku DSD.

Dźwięk

Zgodnie

z

najlepszymi tradycjami Lake People/Violectric - dźwięk Chronosa jest doskonale zrównoważony i liniowy, jest to dźwięk neutralny, bez podbarwień. Niektórzy mogą to nazwać sterylnym, ale my w pełni podzielamy podejście tej marki - idealne źródło brzmi "płasko", a pożądane zabarwienie można uzyskać za pomocą słuchawek lub korektora.

Bas w Chronosie jest zwarty i szybki, z dobrą kontrolą. Wokale i instrumenty średniotonowe mają naturalną barwę i doskonałą artykulację. "Wysokie tony są gładkie, bez szorstkości czy nadmiernego rozjaśnienia, ale nie są też wygładzone, zachowując żywość i energię odsłuchiwanego nagrania.

Dźwięk jest czysty i przejrzysty, bez zauważalnych zniekształceń i zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od telefonów komórkowych. Tło jest "idealnie czarne" - bez syczenia, nawet przy użyciu czułych słuchawek dousznych. Szczegółowość, jak na tak niewielkie urządzenie, jest całkiem przyzwoita i odpowiada poziomowi podstawowych odtwarzaczy Hi-Res. Scena dźwiękowa jest otwarta i szeroka, z dobrym umiejscowieniem źródeł i separacją instrumentów. Nie tak imponujące jak w przypadku odtwarzaczy ze średniej i górnej półki, ale są to urządzenia innej klasy i z innej półki cenowej.

Porównanie brzmienia Chronosa z telefonem/laptopem zdecydowanie nie wypada na korzyść droższych i większych urządzeń. Zalety przetwornika/wzmacniacza Violectric są oczywiste zarówno w przypadku dość niedrogich słuchawek FiiO FD3, jak i bardziej zaawansowanej hybrydy FiR Audio Five x Five. Jeśli chodzi o wspomniane na początku artykułu pełnowymiarowe Sennheiser HD660S, to oczywiście mogą się one lepiej zaprezentować przy mocniejszym wzmocnieniu, ale używanie ich z Chronosem jest całkiem realne. O wiele bardziej realistyczne niż w przypadku bezpośredniego połączenia z laptopem. Biorąc pod uwagę "studyjne" brzmienie Chronosa, można go również używać ze słuchawkami monitorowymi zamiast interfejsu audio (w przypadku, gdy nie są potrzebne gniazda wejściowe).

Werdykt

Pierwszy przenośny produkt firmy Violectric jest w pełni zgodny z duchem firmy. Elegancka minimalistyczna konstrukcja, jakość wykonania, łatwa obsługa i wysoka wydajność. Doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą poprawić brzmienie swoich telefonów lub laptopów, dla tych, którzy nie chcą nosić ze sobą osobnego odtwarzacza oraz dla tych, których smartfony nie mają gniazda audio. Na rynku są oczywiście rozwiązania bardziej przyjazne dla budżetu, ale naszym zdaniem niemiecki dźwięk i jakość Chronosa są warte tych pieniędzy. Przekonaj się sam w sklepach Dr.Head i przyjedź na jazdę próbną.

DHA 2021WINNERViolectric

Chronos BlaskEmpedancja

, om: 600Marka

:

ViolentronicGniazdo słuchawkowe: 3,5UlubionyKsiążka

do porównania39&nbsp900&nbspRUR.W koszyku Kup szybko

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na naszym czacie!