Jak poprawnie korzystać ze sprzętu audio?

wentylacja sprzętu audioObecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór prasy branżowej dotyczącej sprzętu audio. Publikowane są w niej najróżniejsze artykuły dotyczące poszczególnych aspektów korzystania z tego typu urządzeń, choć warto zauważyć, że w bardzo wielu przypadkach są one przeznaczone dla bardziej doświadczonych już hobbystów. Sprawia to, że brakuje rzeczy stworzonych z myślą o początkujących osobach które mogą potrzebować odpowiedzi na zupełnie elementarne pytania w tej dziedzinie. Warto w takim razie zapoznać się z przygotowanymi przez nas podstawowymi zasadami użytkowania tego typu sprzętu. Jedną z podstawowych kwestii przy poprawnym użytkowaniu sprzętu audio jest zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji.

Nie od dziś wiadomo w końcu o tym, że takie urządzenia wydzielają sporo ciepła, co w niektórych sytuacjach może prowadzić do poważnego ich uszkodzenia. Fakt, w niektórych – szczególnie tych nowszych – modelach powszechnie stosuje się różnego rodzaju systemy zabezpieczające przed takimi zagrożeniami, ale nawet one nie dają nam stuprocentowej pewności co do tego, że nasze urządzenia są w pełni bezpieczne. Zresztą, awarie sprzętu to nie jedyna możliwa konsekwencja jego pracy w zbyt wysokiej temperaturze. W dłuższej perspektywie może to prowadzić chociażby do znacznego skrócenia jego żywotności. Problem przegrzewania w większości przypadków dotyczy przede wszystkim wzmacniaczy mocy oraz wzmacniaczy zintegrowanych; przy innych rodzajach sprzętu występuje on już znacznie rzadziej. Takich urządzeń nie powinniśmy zatem ustawiać w miejscach, w których nie będą one miały zapewnionej odpowiedniej wentylacji; nie mogą być też ustawione zbyt blisko siebie. Możemy na przykład postawić je obok siebie na nieco większej półce. Musimy jedynie unikać takiego ustawienia, które będzie utrudniało odprowadzanie ciepła z takich urządzeń.

ustawienie głośnikówOprócz tego warto wystrzegać się ustawiania ich na dywanach czy tapicerowanych meblach, bowiem takie powierzchnie bardzo źle wpływają na wentylację. Istnieją urządzenia, przy których takie wymagania względem dobrej wentylacji są już znacznie niższe. Do grupy tej z pewnością zaliczają się wzmacniacze klasy D, nazywane także cyfrowymi impulsowymi. Równocześnie nawet w ich przypadkach nie możemy całkowicie ignorować problemu przegrzewania się. Ustawiając urządzenia w pomieszczeniu należy także uważać na światło słoneczne. W niektórych przypadkach długotrwałe jego działanie może prowadzić do licznych awarii sprzętu, a ponadto powoduje pogorszenie jego wyglądu zewnętrznego.