Recenzja słuchawek RHA CL2: microplanar

Dziś opowiemy o niezbyt nowym, ale bardzo nietypowym i oryginalnym modelu słuchawek premium. RHA CL2 to w zasadzie pierwsze uniwersalne słuchawki douszne z planarnymi przetwornikami i bezprzewodową łącznością Bluetooth. Na papierze brzmi to bardzo ciekawie, ale co tak naprawdę osiągnęła brytyjska firma?

Projekt

Jeśli pamiętacie model CL1, to design CL2 nie zmienił się zbytnio pod względem wykończenia, materiałów i rozmiarów. Słuchawki są umieszczone w wytrzymałej, odlewanej ciśnieniowo obudowie z cyrkoniami z błyszczącym, czarnym, metalowym wykończeniem. Z obudowy wyróżnia się srebrny, metaliczny przewód dźwiękowy. Słuchawki wyglądają świetnie, a jakość wykonania i spasowania jest na odpowiednim poziomie.

Właściwości techniczne

Planarny przetwornik dla CL2 został opracowany przez inżynierów RHA na przestrzeni kilku lat. Jest to jeden z najmniejszych dostępnych przetworników planarnych, o średnicy zaledwie 10 mm. Składa się on z płaskiej cewki i 16mm membrany, zawieszonych idealnie w powietrzu pomiędzy dwoma dopasowanymi polami magnetycznymi. Czułość słuchawek wynosi zaledwie 89dB. Co oznacza, że w przypadku połączenia przewodowego - im lepsze i poważniejsze wzmocnienie, tym lepiej.

Opcje połączeń

RHA CL2 posiada okrągłe gniazda słuchawkowe MMCX w części obudowy skierowanej ku górze. W pudełku znajdują się jednocześnie 3 różne rozwiązania tego problemu.

Opcja pierwsza to kabel z miedzi beztlenowej (OFC) z wtykiem TRS 3,5 mm dla standardowego połączenia. Druga opcja to posrebrzany przewodnik i zbalansowany wtyk 2,5mm. Oba kable mają wysokiej jakości miękką powłokę TPE i uformowane zaczepy na uszy, co zapewnia wygodę noszenia.

Wreszcie głównym, sądząc po opakowaniu i materiałach promocyjnych, wariantem wyposażenia RHA CL2 jest opaska Bluetooth ze wsparciem dla wersji 5.0 i kodeka aptX. Wbudowany akumulator zapewnia do 12 godzin pracy w trybie bezprzewodowym. Do dyspozycji jest trzyprzyciskowy pilot zdalnego sterowania, mikrofon i obsługa NFC do parowania jednym dotknięciem. Złącze ładowania to USB-C.

Komfort

Słuchawki są miniaturowe, pomysłowo zaprojektowane i dostarczane aż z 10 parami wkładek dousznych w różnych typach i rozmiarach - silikonowych, piankowych i z dwoma kołnierzami. Radzimy zwrócić uwagę, aby znaleźć idealne dopasowanie dla każdego ucha, z tym zestawem nie powinno to stanowić problemu.

Dźwięk

CL2 mają nieco nietypową konfigurację. Biorąc pod uwagę planarny projekt i zamkniętą konstrukcję akustyczną, nacisk na niższe częstotliwości nie jest wcale zaskakujący. Słuchawki dostarczają bardzo ciepły i głęboki sub i mid-bass, z doskonałą szybkością i szczegółowością w stylu pełnowymiarowych słuchawek planarnych.


Odpowiedź RHA CL2s kontynuuje liniowe obniżenie średnicy aż do około 1kHz, po czym następuje solidne podbicie od 1 do 4kHz, a następnie obniżenie i kolejne lekkie podbicie w okolicach 8-10kHz. Niskie częstotliwości i wysokie tony nie maskują niskiej średnicy, ale sprawiają, że brzmi ona nieco zdystansowana, dominując nad całością. Wysokie częstotliwości po 4kHz są dość plastyczne i czyste, ale nie za jasne czy ostre. Tak więc wszystko w zakresach 20-100Hz i 1-4kHz jest na pierwszym planie, a wszystko inne brzmi nieco z tyłu. Innymi słowy, słuchawki mogą uwypuklić brzmienie sekcji rytmicznej i wokali (szczególnie tych wysokich/żeńskich).

Dźwięk okazał się dość ciekawy, ale nie uniwersalny. Można powiedzieć, że RHA CL2 jest idealny do nowoczesnej muzyki elektronicznej, hip hopu czy R'n'B. Ale gitara czy inna muzyka z dużą ilością informacji w zakresie 500Hz do 1kHz brzmi dobrze, ale mniej zwycięsko, instrumenty w powyższym zakresie są nieco pozbawione ostrości i separacji. Sytuacji można jednak łatwo zaradzić za pomocą korekcji (wystarczy stłumić podbicie między 1 a 4 kHz i/lub podbić 500 Hz).

Jeśli chodzi o szerokość i głębokość sceny dźwiękowej, to jak na słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej jest ona w sam raz. Szczególne wrażenie robi rozmach basu, który zachowuje szybkość i kontrolę.

Przewód vs Bluetooth

Jak można się spodziewać, przejściu na łączność bezprzewodową towarzyszy lekkie zmniejszenie zakresu dynamiki, mniejsza kontrola basu i jaśniejsze akcenty na wyższej średnicy. To, czy różnica jest większa, czy nie, zależy zarówno od źródła/połączenia, jak i od uszu użytkownika. Jeśli model ten jest używany w połączeniu z telefonem, połączenie Bluetooth będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem zarówno pod względem wygody, jak i jakości. Jednak w połączeniu z poważnym odtwarzaczem Hi-End, połączenie przewodowe może zapewnić odczuwalny wzrost jakości dźwięku.

Werdykt

Słuchawki premium RHA CL2 są dość ciekawe i oryginalne. Inteligentna konstrukcja, unikalna technologia, bogaty zestaw funkcji i szeroki zakres opcji łączności dla różnych scenariuszy. Po wyjęciu z pudełka jest to świetna opcja do muzyki elektronicznej, a jeśli nie boisz się EQ, możliwości planarnych mikrodriverów mogą być dostosowane do każdego życzenia.