Przegląd przewodowych słuchawek wewnątrzkanałowych FiiO FA7s

Założona w 2007 roku firma FiiO jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znanym i cenionym producentem przenośnego sprzętu audio w Chinach. Odtwarzacze, wzmacniacze i słuchawki tej marki są równie dobre jak produkty bardziej uznanych firm, a jednocześnie oferują atrakcyjniejszą cenę. Przewodowe słuchawki douszne FiiO podzielone są na trzy linie: dynamiczną FD, armaturową FA i hybrydową FH. A dziś przyglądamy się bliżej ostatniemu z modeli armaturowych, 6-driverowi FiiO FA7s.

Design i komfort

Poprzednie modele z tej serii miały niestandardową, akrylową obudowę, więc nowe przypominają bardziej firmowe słuchawki dynamiczne (FD3/FD5/FDX) - metal i okrągłe płyty czołowe. Obudowa jest uosobieniem trzeciej generacji wzornictwa przemysłowego FiiO i została wykonana ze stali nierdzewnej 316L. Główny korpus jest polerowany na wysoki połysk, a płyty czołowe posiadają otwór Y, przez który widoczna jest niebieska siatka akustyczna - model ma półotwartą konstrukcję, aby stworzyć bardziej ekspansywne brzmienie. FA7 są również dostępne w kolorze czarnym z żółtą siatką akustyczną. Obie wersje wyglądają niezrównanie, a jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, bez żadnych szpar czy nierówności.

Stalowa obudowa jest nieco cięższa od akrylowej, ale nie wpływa to na komfort użytkowania. Kształt jest ergonomiczny, kabel ma kątowe złącza dla wygodnego dopasowania za uszami, wybór słuchawek jest ogromny - FA7s można używać przez długie godziny bez zdejmowania. Izolacja akustyczna jest dobra pomimo półotwartej konstrukcji: nie sprawdzi się ona w przypadku profesjonalnych monitorów dźwiękowych, ale będzie odpowiednia do użytku na zewnątrz i w środkach transportu publicznego.

W

pudełku znajdują się wszystkie akcesoria, które mogą być potrzebne: 13 zestawów po 5 słuchawek (!), odłączany kabel z 3 wariantami wtyczek, narzędzie do bezpiecznego wyjmowania kabla ze złącz MMCX, etui do przechowywania, szczoteczka do czyszczenia oraz magnetyczny klips do mocowania kabla - dobry przykład dla innych producentów

.

Dysze silikonowe podzielone są na trzy rodzaje: "zrównoważony dźwięk", "wokal" i "bas", każda dostępna w trzech rozmiarach, podobnie jak dysze piankowe. Te ostatnie to dwupłatkowe, średniej wielkości "jodełki".

W komplecie ze słuchawkami otrzymujemy jeden z najlepszych odłączanych kabli w swoim segmencie cenowym, LC-RC, znany nam z innych nowości 2021 - FH5S Pro i FD3 Pro. Zastosowanym przewodnikiem jest wysokiej czystości miedź monokrystaliczna pokryta srebrem. Przewód w oplocie składa się z 8 indywidualnie izolowanych żył, każda z nich ma 19 żył (łącznie 152). Podłącza się go do słuchawek za pomocą złączy MMCX, a z tyłu ma modułową konstrukcję, która pozwala na użycie takiego złącza, jakie chcemy, czy to klasycznego jacka 3,5 mm, czy zbalansowanego 2,5 mm i 4,5 mm (Pentaconn). Oplot wykonany jest z przyjaznego środowisku niemieckiego tworzywa TPU, które jest odporne na żółknięcie po dłuższym użytkowaniu i utwardzanie w niskich temperaturach. Kabel nie plącze się, jest wygodny i doskonale wydobywa dźwięk ze słuchawek.

Specyfikacja

Po

każdej stronie słuchawek

znajduje się

sześć zbalansowanych przetworników armaturowych ("armature"). Podwójne przetworniki Knowles 31618 w FA7s odpowiadają za niskie częstotliwości, natomiast para przetworników Knowles 33518 odpowiada za wysokie częstotliwości. Wszystko pomiędzy jest przekazywane parze przetworników wykonanych specjalnie dla FiiO i dostrojonych tak, aby płynnie łączyć wszystkie zakresy częstotliwości.

FA7 mają wysoką czułość 111dB i niską impedancję 18 ohm, co pozwala na podłączenie ich bezpośrednio do smartfonów, ale nie zalecalibyśmy tego robić. Jakość telefonicznego toru audio zje sporą część blasku FA7s. Bezprzewodowe DACi do przewodowych słuchawek i telefonu to decyzja dla amatora, ale nam podobało się, jak słuchawki grały z Shanlingiem UP4 i iFi GO Blu. Obie słuchawki obsługują kodek LDAC o wyższym bitrate i choć nadal wprowadza on do łańcucha stratną kompresję, to pakiet brzmi lepiej niż jakiekolwiek inne słuchawki bezprzewodowe i zachowuje wiele z uroku przewodowego brzmienia FA7. Ale dopiero odtwarzacz przyzwoitej jakości, FiiO M11 Plus New, uwalnia cały potencjał tego modelu.

Dźwięk

Sygnatura dźwiękowa FA7s to wariacja na temat zbalansowanej konfiguracji FiiO "w domu" z miękką, skłaniającą się ku neutralności charakterystyką częstotliwościową w kształcie litery U. Poprzednie modele, jeśli odbiegały od tego ustawienia, to albo były cieplejsze i bardziej basowe, albo jaśniejsze i bardziej nasycone wysokie tony, albo kombinacja obu. FA7 okazują się być najbliższymi neutralności słuchawkami FiiO. Mimo to nie spodziewajcie się suchego czy płaskiego dźwięku - FA7 grają bardzo muzykalnie i bogato.

Słuchawki pokazują właściwe połączenie precyzji, wybitnej szczegółowości i głośności z ogólnym, naturalnym brzmieniem na równi z droższymi armaturowymi modelami High End z większą ilością przetworników.

Bas jest szybki i czysty, z doskonałą kontrolą i rozciągnięciem w głąb. Od subbasu do średniego basu odpowiedź słuchawek jest równa, co pozwala uniknąć mulenia i szumu. Z drugiej strony, bassheadom wyraźnie będzie mało basu, a w porównaniu z dynamicznymi czy hybrydowymi "kuzynami", bas FiiO FA7s ustępuje kolumnom pod względem masy i uderzenia.

Średnica brzmi przejrzyście, żywo i muzykalnie, ale nieco zdystansowanie, prezentacja dźwięku słuchawek przypomina bardziej słuchanie koncertu z miejsca w pierwszym rzędzie, a nie przy scenie czy tuż przed artystą. Jednocześnie bas w ogóle nie maskuje średnicy, a dzięki doskonale zestrojonej zwrotnicy dźwięk jest zarówno bardzo solidny, jak i wielowarstwowy - separacja instrumentów pozwala uchwycić każdą nutę czy dźwięk na nagraniu. Scena dźwiękowa otwiera się szeroko we wszystkich kierunkach, ale bez zbytniego nienaturalnego wolumenu.

Góra jest jakościowo inna niż w poprzednich słuchawkach armaturowych od FiiO i innych rówieśników. Wystarczająco jasne, aby były żywe i nadawały dźwiękowi wyrazistości i otwartości, ale ani trochę więcej. Odpowiedź jest bardzo równa, bez zauważalnych szczytów czy nutki szorstkości, barwy są naturalne, nie ma sztywności czy przekrwienia - słyszeliśmy to już od słuchawek armaturowych, ale nie w tym segmencie cenowym.

W porównaniu z hybrydowymi Fiio FH5 charakter brzmieniowy jest podobny, ale hybrydy dają cięższy bas i brzmią nieco barwniej. Dynamiczne FD7 również generalnie aspirują do podobnego "domowego brzmienia FiiO", by dać jeszcze potężniejszy i głębszy bas, a także bardziej ekspansywną i otwartą scenę. Ceną, jaką trzeba będzie zapłacić, jest rozdzielczość i szczegółowość w całym zakresie częstotliwości. To niesamowite, że FiiO udało się sprawić, że przetworniki z armaturą zrównoważoną i berylowe brzmią tak podobnie. Wszystkie modele są dobre na swój sposób - kwestia Twoich priorytetów i pragnień.

Pod względem gatunkowym konfiguracja FA7s jest wszechstronna: od popu do jazzu, od eksperymentalnej elektroniki do progresywnego death metalu, wszystko brzmi angażująco i żywo.

Werdykt

W dobie słuchawek bezprzewodowych FiiO FA7s raczej nie będzie super hitem, ale model ten demonstruje brzmienie niedostępne dla żadnego modelu bezprzewodowego. Jednocześnie słuchacz otrzymuje bogate opakowanie, najwyższą jakość budowy i poziom komfortu, a pod względem szczegółowości i jakości wysokich tonów FA7 dają przewagę wszystkim konkurentom w swoim segmencie cenowym. Można nazwać te słuchawki "przystępnym High Endem" od FiiO. Jedyne co może Cię powstrzymać to niechęć do rezygnacji z mocniejszego, dynamicznego basu. W takim przypadku warto rozważyć słuchawki FiiO FD i FH. Możesz porównać modele i wyrobić sobie zdanie w Dr.Head - mamy je wszystkie do odsłuchania!

FiiO FA7s BluetoothMarka

: FiiOMinimalna

częstotliwość odtwarzania, Hz:

10Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 40Browse

to Compare26&nbsp890&nbsprub. In stock In cart Buy Quick view

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na naszym kanale czatowym!