Na co zwracać uwagę kupując używany sprzęt audio?

kupowanie używanego sprzętu audioNie każdą osobę zainteresowaną zakupem sprzętu audio stać na nowe rozwiązania, trudno więc dziwić się, że zakup sprzętu używanego cieszy się dużą popularnością. Nie zawsze możemy jednak mówić o nim jako o rozwiązaniu w pełni satysfakcjonującym, warto więc zastanowić się nad tym, na jakie kwestie powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli nie chcemy go żałować. Jednym z najbardziej istotnych zagadnień wydaje się w tej kwestii możliwość naprawy sprzętu w momencie, w którym dojdzie do jego uszkodzenia. Doświadczenie podpowiada, że zadaniem najmniej skomplikowanym jest serwisowanie kolumn konwencjonalnych, które są oparte na głośnikach dynamicznych, a także serwis klasycznych wzmacniaczy analogowych, które nie posiadają szczególnie skomplikowanych układów sterujących. Problemem nie jest nawet serwisowanie relatywnie starych urządzeń, profesjonalne serwisy niemal zawsze są bowiem w stanie wykonać naprawę.

Nieco więcej ostrożności należy zachować decydując się na zakup konwertera cyfrowo-analogowego, odtwarzacza CD, tunera oraz nieco bardziej skomplikowanego wzmacniacza. Tu naprawa często jest warunkowana przez konieczność posiadania odpowiednich części, a nikogo nie trzeba przekonywać w szczególny sposób o tym, że dostępność podzespołów potrafi być dość zróżnicowana. Jeszcze trudniejsze zadanie czeka osoby zainteresowane zakupem rozwiązań takich, jak magnetofon lub gramofon, bardzo często okazuje się bowiem, że w chwili pojawienia się awarii pomóc będzie mógł jedynie silnie wyspecjalizowany serwis, a koszt naprawy będzie dość wysoki. Innym problemem, którego nie wolno lekceważyć jest ryzyko wiążące się z nieuczciwością naszego kontrahenta. Tu zwłaszcza uważać należy na osoby prowadzące dobrze zorganizowaną działalność przestępczą, które specjalizują się w wyłudzaniu pieniędzy oraz w sprzedaży podróbek. Niekiedy okazuje się też, że sprzedany nam produkt posiada wady ukryte.

czy warto kupować używany sprzęt audioInnym problemem, z którym należy się liczyć jest ten, który wiąże się z optymalną ceną używanego sprzętu. Najczęściej za punkt wyjścia przyjmuje się w takim wypadku połowę ceny nowego sprzętu, można przy tym zakładać, że wartość taka będzie dotyczyła sprzętu dobrego, choć już po upływie gwarancji. Naturalnie, mówimy o wartości umownej z licznymi i dość istotnymi odstępstwami. Na szczęście, odstępstwa w górę trafiają się relatywnie rzadko, a odstępstwa w dół są o wiele popularniejsze. Warto też pamiętać, że niektóre modele nawet na rynku wtórnym ość długo trzymają swoją wartość.