Najbardziej nieoczekiwana nowość lata: bezprzewodowe słuchawki Edifier STAX SPIRIT S3

Jeśli nie interesujesz się Hi-Fi i High End audio, prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś o firmie STAX. W przeciwnym razie będziecie równie zaskoczeni i zaintrygowani tą wiadomością jak my. Japońska firma STAX to najstarszy i najbardziej znany producent słuchawek elektrostatycznych, które pozostają swoistą egzotyką w osobistym audio. Charakteryzują się one znakomitą rozdzielczością i czystością dźwięku, ale przetworniki elektrostatyczne wymagają specjalnego wzmacniacza wysokonapięciowego, a taka przyjemność nie jest tania.

Od 2012 roku STAX jest częścią chińskiej firmy Edifier, która zaczynała w latach 90-tych od produkcji budżetowych głośników domowych i multimedialnych, a dziś oferuje szeroką gamę urządzeń audio, które łączą w sobie wysoką jakość dźwięku, nowoczesne technologie i przystępne ceny. Edifier wprowadził nową gamę premium, STAX SPIRIT, aby wykorzystać umiejętności i podejście uznanych Japończyków do stworzenia czegoś nowego.

Bezprzewodowe słuchawki STAX SPIRIT S3 to pierwsza jaskółka w nowej wspólnej historii Edifier i STAX, ale w tworzenie modelu "zaangażowała się" inna szanowana firma w branży audio - przygotujcie się na nieoczekiwany zwrot akcji. W słuchawkach zastosowano przetworniki magneplanarne EqualMass, które wykorzystują kalifornijską technologię Audeze: strukturę magnetyczną Fluxor, membranę Uniforce oraz Fazor do kontroli fazy.

STAX SPIRIT S3 może być używany z każdym urządzeniem obsługującym technologię Bluetooth. Przewidywana cena nowego produktu to "tylko" 399 dolarów - na równi z bezprzewodowymi modelami premium. Jednak w porównaniu z przewodowymi słuchawkami STAX cena jest skromna (podstawowy zestaw STAX kosztuje ponad 2000 dolarów).

Czego oczekuje użytkownik STAX SPIRIT S3 za te pieniądze? Edifier obiecuje najwyższej klasy dźwięk, skierowany do profesjonalistów i wyrafinowanych audiofilów. Biorąc pod uwagę kierowców z technologią Audeze - jesteśmy skłonni w to uwierzyć. W specyfikacji wymieniono Bluetooth 5.2 oraz technologię Qualcomm Snapdragon Sound - dla uzyskania maksymalnej jakości smartfon powinien ją również obsługiwać. Snapdragon Sound obejmuje całą rodzinę kodeków aptX, w tym aptX HD i aptX Adaptive z wysokim bitrate, aptX Low Latency z niską latencją dla gier i wideo oraz nowy aptX Voice dla lepszej jakości głosu podczas rozmów.

Słuchawki posiadają również certyfikat Hi-Res Audio, ale do prawdziwie bezstratnego odtwarzania trzeba będzie użyć połączenia przewodowego (i przenośnego DACa/wzmacniacza lub Hi-Fi-playera). W trybie bezprzewodowym dostępny jest Multipoint umożliwiający jednoczesną obsługę dwóch źródeł), a deklarowany czas pracy na baterii to imponujące 80 godzin. Dodatkowo szybkie ładowanie w ciągu 10 minut powinno dać kolejne 11 godzin odtwarzania! Za pomocą aplikacji Edifier Connect można zmienić brzmienie lub włączyć tryb gamingowy, ale STAX SPIRIT S3, podobnie jak szereg innych pełnowymiarowych bezprzewodowych słuchawek High End, nie posiada aktywnej redukcji szumów.

W konstrukcji wykorzystano lekkie i trwałe włókno węglowe, a w zestawie znajdują się wymienne poduszki nauszne dwóch rodzajów - z prawdziwej skóry o wysokiej izolacji akustycznej oraz z oddychającej tkaniny dla większego komfortu podczas długotrwałego słuchania.

STAX SPIRIT S3 zdobył już prestiżowe nagrody "Gold" i "Special Prize" na japońskim Visual Grand Prix 2022. Nagrody VGP odbywają się od 1987 roku i bywają nazywane "Oscarami branży audio" - to najbardziej prestiżowe nagrody w Azji w dziedzinie technologii audio i wideo.

Z niecierpliwością czekamy na testy STAX SPIRIT S3 - bądźcie czujni i przyjdźcie do Dr.Head po wszystkie swoje potrzeby audio.

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na czacie!