Recenzja Shanling MW200

Shanling MW200 to odłączany odbiornik Bluetooth z konstrukcją szelki na szyję, zdolny do dekodowania aptX HD i LDAC. Jego cena wynosi $119.

Disclaimer: Shanling MW200 wysłany do nas jest próbką w zamian za naszą szczerą opinię. Dziękujemy zespołowi Shanling za danie nam tej możliwości.

Aby przeczytać więcej o produktach Shanlinga, które recenzowaliśmy na Headfonics, kliknij tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2020, o których możecie przeczytać tutaj.

Nie tak dawno temu opisywaliśmy odtwarzacz audio Shanlinga ME700 i M6 Pro, a oni zapytali nas, czy nie chcielibyśmy sprawdzić także ich najnowszego kabla Bluetooth.

Nowy MW200 jest wyceniony na 119 dolarów i pakuje w ciekawy zestaw funkcji, w tym IPX4, połączenie NFC, OTA aktualizacji oprogramowania układowego, ich podpis zakrzywione panele szklane i 8*18 żył wysokiej czystości OFC rdzenia kabla.

Jeśli chcesz zamienić swoje wysokiej klasy IEMs w bezprzewodowe doświadczenie i cieszyć się dłuższym czasem odtwarzania i jakością niż zwykłe TWS, to jest to z pewnością jeden z mądrzejszych wyborów sezonu wakacyjnego!

Technologia w środku

Jak zwykle, jeśli chodzi o produkt typu amplituner, naszym głównym zmartwieniem będzie jego moc dekodowania i wyjście. MW200 wykorzystuje chipset AKM AK4377A DAC z zaimplementowanymi 4 filtrami cyfrowymi. Jest to dość dojrzałe rozwiązanie, stosowane w wielu przenośnych urządzeniach dekodujących.

Jeśli jesteś miłośnikiem telefonów z Androidem, to zapewne pamiętasz jego obecność i sławę dzięki wysokiej mocy wyjściowej. Będąc na bieżąco MW200 obsługuje BT5.0, napędzany przez chipset Bluetooth Qualcomm CSR8675, który obsługuje częstotliwości do 24BIT/96kHz.

MW200 obsługuje również inne kodeki o wysokim bitrate, w tym LDAC i aptX HD. Rozwiązanie Qualcomm Bluetooth jest dla mnie bezpiecznym wyborem, obiecując dobrą niezawodność połączenia i zarządzanie energią.

Kolejną miłą cechą MW200 jest obsługa aktualizacji firmware'u OTA, która pozwala na zdalną aktualizację firmware'u za pomocą aplikacji Shanling App, przyszłościowo. Funkcja NFC pozwala również na natychmiastowe połączenie z MW200, jeśli zezwolisz na aktywację dotykową NFC na swoim telefonie.

MW200 obsługuje szybkie ładowanie z Shanling twierdząc, że daje to około 2 godzin rozmów telefonicznych z 10 minut ładowania.

Design

Początkowo nie sądziłem, że można wiele zrobić z designem na kablu odbiornika, jak ten. MW200 udowadnia, że się myliłem, ponieważ Shanling zaimplementował ich charakterystyczny zakrzywiony szklany panel dotykowy - z dobrą dbałością o szczegóły wybranego materiału.

Pałąk na szyję jest dość szeroki, podczas gdy MW200 waży niewiele, bez stresu noszenia przez kilka godzin. Silikonowy materiał klasy medycznej jest odporny na pot i sprawia wrażenie wysokiej jakości.

Część zginana jest bardzo elastyczna, możesz ją zginać dookoła, a ona i tak powróci do pierwotnej pozycji. Kable są wytrzymałe, wyglądają dość prosto, ale są mocne w dłoni. Prowadnice na uszy dodają estetyki i sprawiają, że MW200 są bardziej komfortowe w noszeniu, a także bardziej wytrzymałe.

Port ładowania jest ładnie ukryty, podobnie jak przyciski regulacji głośności na wewnętrznej stronie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo klasyczny projekt dla tej kategorii produktów.

Opakowanie i akcesoria

MW200 dostarczany jest w pudełku w stylu Apple, które przedstawia laminowany punktowo UV obraz MW200 na przedniej okładce. Z boku można zobaczyć informacje o obsłudze kodeków i certyfikacji Hi-res. Nie jest zaskoczeniem, że Shanling otrzymał certyfikat Hi-res Audio Wireless dla MW200.

Po rozpakowaniu znajdziemy kabel do ładowania wraz z małym etui, obok urządzenia głównego i instrukcji obsługi. Skórzane etui jest niewiarygodnie miękkie i ma mniej więcej takie same wymiary jak MW200, co ułatwia jego dopasowanie.

Filtry kontrolera

Aplikacja Shanling Controller App

Jak wspomniano wcześniej, MW200 jest wyposażony w AK4377A, który posiada 4 cyfrowe filtry na pokładzie, a opcje te mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji Shanling Personal Center Controller App. Uwaga, nie jest to oryginalna aplikacja Shanling Music App, ale można ją pobrać z Google Play Store za darmo.

Podłączając urządzenie do aplikacji Shanling Controller App będziesz mógł przełączać się między tymi filtrami i kontrolować 5-pasmowy korektor, aby uzyskać kilka prostych poprawek.

Aplikacja wyświetli informacje o podłączonym urządzeniu wraz z informacjami o baterii, używanym kodeku i wersji firmware. Można również przełączać pomiędzy wyłączaniem i włączaniem świateł LED oraz regulować ogólny balans kanałów pomiędzy lewym i prawym.

Istnieje opcja aktualizacji firmware'u MW200 za pomocą aplikacji. Jest to znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika niż podłączanie MW200 do komputera PC/MAC w celu aktualizacji.

Komfort i dopasowanie

MW200 wykorzystuje przyjazny dla skóry silikon z delikatnym dotykiem, jak również demonstruje wysoki stopień elastyczności na przegubie szyjnym, próbowałem go drapać i nie wydaje się, aby na wierzchu była jakakolwiek powłoka, która mogłaby odpaść.

Elastyczność jest niesamowita, jak również to, jak dobrze leży na szyi, co powoduje prawie zerowy stres, nawet kiedy się pocę. Urządzenie również dobrze trzyma się na mojej szyi dzięki grawitacji ciągnącej je w dół, możesz prawdopodobnie iść z nim na jogging i jest mała szansa, że spadnie.

Kabel

Kabel składa się z 4 żył z 18-żyłowej posrebrzanej miedzi beztlenowej owiniętych wewnątrz zewnętrznego czarnego płaszcza. Stało się to normą dla audiofilskich marek, że stosują w swoich urządzeniach okablowanie wyższej klasy i przewody w MW200 sprawiają wrażenie bardzo solidnych.

Część formowana wtryskowo i plastikowe osłony wokół złączy wyjścia kabla są również dobrze zbudowane. Zużywam urządzenie dość mocno i siadałem na nim kilka razy, a ono wciąż wygląda jak nowe, więc zakładam, że kabel wytrzyma spore zużycie.

W tej chwili jest to kabel zakończony końcówką MMCX, ale Shanling wkrótce udostępni wersję 2-pinową.

Żywotność baterii

MW200 wykorzystuje baterię o pojemności 340mAh, która jest w stanie wytrzymać ponad pół dnia odtwarzania. Czas użytkowania będzie spadał wraz z wyższymi kodekami i poziomami głośności. Pompując muzykę o wysokiej rozdzielczości przez złącza AptX i LDAC na moim telefonie i DAP-ie, uzyskuję ponad 8+ godzin odtwarzania w ciągu tygodnia, co jest przyzwoitym czasem.

Przy mniej wymagających energetycznie kodekach jak SBC i plikach o niższej rozdzielczości można oczekiwać wydłużenia czasu odtwarzania o duży współczynnik i uzyskania kilku dodatkowych godzin odtwarzania.

USB-DAC

Podobnie jak niektóre wyższej klasy dongle Bluetooth, Shanling MW200 obsługuje dekodowanie poprzez wejście USB-C. Możesz podłączyć go prosto do laptopa i używać jako dekodera/wzmacniacza dla swoich słuchawek, a jednocześnie mieć go naładowanego w tym samym czasie. Jest to fajna i praktyczna funkcja, jeśli lubisz długie sesje odsłuchowe.

Jakość dekodowania połączenia USB wydaje się być nieco lepsza niż transmisji bezprzewodowej. Świetny Easter Egg, jeśli chcesz wycisnąć trochę dodatkowej jakości!

Wrażenia dźwiękowe

Z mocą wyjściową 38mW i 26mW przy obciążeniu odpowiednio 16Ω i 32Ω, spodziewam się, że MW200 będzie w miarę sprawny w połączeniu z kompatybilnymi słuchawkami IEM. Aby przetestować odbiornik, będę go parował z różnymi słuchawkami MMCX. Zanim przedstawię swoje wrażenia, przez około tydzień testowałem MW200 używając Shanlinga M6 Pro z plikami wysokiej rozdzielczości.

Shure SE846

Z tym przesadnie czułym IEM, MW200 ma niewiele do zera syczenia w tle. Impedancja na wyjściu MW200 jest dość niska, a zakres dynamiki i obecność sceny dźwiękowej są imponujące.

MW200 nie jest topowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym czy DAP-em zaprojektowanym dla urządzeń IEM o niskiej impedancji, więc nie mogę powiedzieć, że napędza SE846 do pełnego potencjału, ale na pewno dobrze sobie radzi. Zwinny bas wraz z delikatnym podbiciem w wyższym rejestrze w połączeniu z przyzwoitym odzyskiwaniem detali sprawiają, że jak dla mnie, urządzenie to sprawdza się w lekkim jazzie czy nowoczesnej muzyce pop.

Shanling ME700

W przeciwieństwie do modelu 846, ME700 wymagają znacznie więcej swingu, aby zabłysnąć. Podczas gdy MW200 brzmią dość zrównoważenie i potężnie jak na swoją kategorię, ME700 wydają się być nieco zbyt wymagające, aby otworzyć się na moc.

Nie ma nic złego w MW200, ale jeśli macie słuchawki/IEM-y o wysokiej impedancji lub bardzo nisko-średnio-centryczne strojenie, lepiej będzie rozważyć alternatywne opcje wzmocnienia. Potężniejszy DAP jest pożądany, chyba że lubisz bardziej intymną scenę i wokalne popisy.

Ta para może się jednak sprawdzić, jeśli słuchacie w głośniejszym otoczeniu lub przy utworach klubowych, które wymagają nieco więcej basu.

Final A8000

Final A8000 nie wymaga aż tak dużo soku i na MW200 jest dla mnie więcej niż zadowalający.

Z MW200 mamy do czynienia z dobrym ułożeniem basu, przyzwoitą mocą i separacją partii wokalnych oraz ładnie rozciągniętą i delikatnie podwiniętą górą, co sprawia, że popy brzmią świetnie.

Słuchanie "Animal" Aurory przyprawia mnie o gęsią skórkę. Jest wystarczająco dużo detali i rozdzielczości, aby usłyszeć przejścia głosowe. Artykulacja jest szybka, bez żadnych zapadnięć czy sztucznych zmian, które sprawiają, że dźwięk jest niewygodny do słuchania.

Podsumowanie

Podsumowując, ogólne wrażenie dźwiękowe z MW200 jest całkiem pozytywne i jest to w zasadzie jeden z najlepszych kabli Bluetooth, z jakimi miałem do tej pory do czynienia, który osiągnął dobrą równowagę pomiędzy jakością dekodowania, mocą baterii i synergią z zestawami IEM dostępnymi na rynku.

MW200 najlepiej współpracuje ze zbalansowanym brzmieniem IEM-ów i tymi, które mają lekkie V-kształtne strojenie/wydają się bardziej ekspansywne.

Wydajność bezprzewodowa

Wyrazistość rozmów

Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy lub podróżujesz na długich trasach, MW200 oferują do 14 godzin odtwarzania i, co ważniejsze, wyraźne rozmowy telefoniczne. MW200 posiada technologię filtrowania szumów cVc z mikrofonami Knowlesa, która odfiltruje szumy otoczenia i sprawi, że twój głos będzie wyraźniejszy dla słuchacza.

Jest to jedna wielka zaleta w porównaniu do TWS czy niektórych odbiorników, które pakują do środka mikrofon o gorszych parametrach. Próbowałem rozmawiać w pociągu i w głośnej kawiarni i słuchacze zgodnie stwierdzili, że brzmi to tak czysto, jak mikrofon pokładowy mojego iPhone'a.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do rozmawiania przez telefon lub aplikacje typu messenger, upewnij się, że wybierzesz odbiornik, który będzie w stanie odebrać Twój głos czysto i wyraźnie.

Jakość połączenia

Jakość połączenia jest świetna przez cały czas, w którym testowałem MW200. Po podłączeniu nie ma żadnych zakłóceń ani utraty połączenia, w przeciwieństwie do niektórych TWS, które mogą przerwać połączenie jednej strony.

Latencja

Nie wyczuwam żadnych opóźnień przy najnowszych kodekach, może malutkie 0.1s przy muzyce i grach. Nie odbiera też zakłóceń od sygnału telefonicznego. Jeśli potrzebujesz dobrej niezawodności i mocy do konkurencyjnych gier na telefonie lub innych scenariuszy, MW200 będzie lepszym wyborem niż TWS, a złącze USB-C pozwoli Ci ładować go podczas korzystania z niego.

Wybrane porównania

FiiO BTR5

Techniczne

Doświadczenie z MW200 jest podobne do tego z BTR5, z wyjątkiem tego, że nie ma kabli zwisających z kieszeni. Kodeki, stabilność połączenia i opcje filtrowania są podobne, ale wydaje się, że w MW200 jest mniej kolorów.

Krótszy kabel daje krótszą ścieżkę sygnału i pobiera mniej barwników z kabla i złącz pomiędzy nimi. MW200 działa tak dobrze jak zbalansowane połączenie w BTR5, więc można odczuć dobrą moc i rozdzielczość, a także lepsze wzmocnienie niż w większości telefonów czy podstawowych DAP-ów.

Wydajność

Przełączając się pomiędzy różnymi słuchawkami IEM z kablami SPC pomiędzy nimi, mam wrażenie, że MW200 mają mocniejszy bas, a BTR5 mają lżejsze uderzenie. MW200 są również nieco cieplejsze niż BTR5.

Spacerując z obydwoma urządzeniami w plenerze mam wrażenie, że wygodniej jest mieć odbiornik na szyi niż dyndający w kieszeni. Z kieszeni nie zwisają żadne kable, a użytkownik nie musi wyjmować słuchawki, aby rozmawiać przez telefon lub rozmawiać bezpośrednio z telefonem. To sprawia, że doświadczenie jest o wiele bardziej kompletne.

Hiby W5

Techniczne

Hiby W5 jest podobny do BTR5, ale będziesz musiał kontrolować wszystko za pomocą telefonu. Jak można sobie wyobrazić, to sprawia, że doświadczenie jest zupełnie inne. W5 służy tylko do jednego celu, do dekodowania na zewnątrz i uzyskania lepszej jakości.

Z MW200 mogę sterować wszystkim za pomocą opaski na szyję, bez konieczności wyjmowania telefonu do rozmów i naciskania na następny utwór. Kiedy polegasz na regulacji głośności w telefonie, jest mniej kroków i mniej precyzji w rezultacie, jest to jeden z aspektów, który W5 kompromituje dla bardzo futurystycznie wyglądającego designu.

Na pierwszy rzut oka, BTR5/W5 wydają się bardziej elastyczne w podłączaniu do innych urządzeń, ale MW200 pozwalają umieścić cały zestaw słuchawek w tym samym etui, pozwalają kontrolować wszystko i zawieszają IEMs na szyi, kiedy trzeba rozmawiać.

Może również pozwolić na prowadzenie rozmów telefonicznych z wyższej klasy słuchawkami IEM bez konieczności trzymania słuchawki blisko ust, co wygląda dość niezręcznie.

Wydajność

Pod względem dźwiękowym W5 brzmi czyściej i szybciej, z lepszą siłą przebicia w wysokich tonach, podczas gdy MW200 brzmi pełniej i potężniej, z większym ciepłem i uderzeniem w średnim basie, co daje lepszą wagę wokalowi.

Ogólnie rzecz biorąc, myślę, że ich wydajność dekodowania jest na równi, a to, co naprawdę się liczy, to doświadczenie i elastyczność w podłączaniu do różnych urządzeń.

Nasz werdykt

Wciąż pamiętam niektóre podobne słuchawki Bluetooth, które pochodzą z mojego zakupu telefonu LG i to było dawno temu. Za jedyne $119 otrzymujemy bardzo profesjonalne produkty, które posiadają solidną jakość i moc wyjściową, która może pobić większość telefonów i ewentualnie zastąpić niektóre DAP-y z niższej półki.

Nie jest to coś innowacyjnego, ale ogólne wrażenia i opakowanie MW200 są imponujące pod wieloma względami. Przesiadając się z TWS, MW200 są o wiele przyjemniejsze do użytku w domu lub w pracy, gdzie można po prostu zawiesić IEM na szyi, gdy trzeba z kimś porozmawiać.