Recenzja KEF Mu3: połączenie wyrafinowanej konstrukcji i dźwięku

Założona w 1961 roku przez inżyniera BBC Raymonda Cooka firma KEF jest jednym z najstarszych i najbardziej uznanych brytyjskich producentów głośników. Zawsze byli innowatorami - w 1973 roku jako pierwsi zastosowali komputery do pomiarów i obliczeń konstrukcji głośników. Do dziś nadążają za technologią.

Firma kilka lat temu wprowadziła na rynek Wireless Speakers, a w zeszłym roku zachwyciła publiczność swoimi pierwszymi w pełni bezprzewodowymi słuchawkami - Mu3. Wygrał on nagrodę Dr.Head Awards 2021 w kategorii "Best TWS Headphone: Best Design", ale nie recenzowaliśmy jeszcze Mu3. Czas wypełnić tę lukę i opowiedzieć o nich bardziej szczegółowo. Spoiler: model jest wybitny, ale nie będzie pasował każdemu. Dlaczego nie? Powiemy ci, dlaczego.

Design i komfort

Mu3 został wymyślony i zaprojektowany przez Rossa Lovegrove'a, wczesnego zwolennika "organicznego esencjalizmu", łączącego minimalizm i płynne, naturalne formy z innowacyjną technologią i materiałami. Znany projektant przemysłowy współpracował z KEF nad dwumetrowym głośnikiem Moun (2007) z obudową z polerowanego aluminium, po czym odzwierciedlił jego formę w przenośnym bezprzewodowym Muo (2015).

Mu3 kontynuuje ten kierunek i wygląda oszałamiająco. Model występuje w dwóch wariantach: srebrnoszarym z błyszczącym wykończeniem oraz szarym z matowym wykończeniem. W obu przypadkach zarówno słuchawki, jak i etui do ładowania przypominają odlewane metalowe rzeźby, od razu przyciągając wzrok, a potem dłonie. Kontakt rozwiewa złudzenie metalu, ale nie premium - obudowa jest plastikowa, ale jej miękkie formy są przyjemne w dotyku, jakość wykonania jest znakomita. Okładka była zaskakująca. W wielu przypadkach ładowania wieczka wyglądają dość felernie, a w pozycji otwartej zwisają luźno. Zawias Mu3 przypomina ekran laptopa - pokrywa zatrzaskuje się w dowolnej pozycji od w pełni otwartej do w pełni zamkniętej, dzięki czemu Mu3 ma zawias jak MacBook w etui do ładowania. Specjalna powłoka chroni jego powierzchnię przed odciskami palców czy zarysowaniami. Jednak ze względu na swój wypukły kształt jest większy niż na przykład AirPods Pro czy etui Sony WF-1000XM4 i może nie zmieścić się w kieszeni dżinsów.

Same słuchawki są natomiast mniejsze od wielu swoich rówieśników. Zaokrąglony kształt cieszy nie tylko oko, ale i uszy - dopasowanie nie jest zbyt głębokie i bardzo wygodne, szybko zapomina się o słuchawkach. Czy będą nadawały się do uprawiania sportu? Stopień ochrony IPX5 sprawia, że nie musisz się martwić o zamoczenie podczas intensywnego treningu lub w czasie deszczu. W zestawie nie ma wkładek dousznych, więc to, jak dobrze będą pasować podczas aktywności fizycznej, będzie zależało od kształtu ucha i rozmiaru poduszek dousznych, które wybierzesz (do wyboru są cztery rozmiary).

Trzeba też wspomnieć o rozmieszczeniu i jakości przycisków słuchawkowych: dzięki zakrzywieniu intuicyjnie mieszczą się pod palcem i łatwo się je naciska, nie powodując dyskomfortu.

KEF Mu3

posiada

łączność Bluetooth 5.0 zapewniającą stabilny sygnał w odległości do dziesięciu metrów od źródła. Parowanie i łączność to standard w słuchawkach TWS - wystarczy wyjąć je z etui i wybrać z listy dostępnych urządzeń w telefonie, komputerze lub pożądanym gadżecie. Zwrócenie etui powoduje wyłączenie słuchawek i rozpoczęcie ładowania. Nie ma opcji ręcznego włączania/wyłączania, więc etui należy mieć zawsze przy sobie. Sygnał jest wysyłany do obu słuchawek osobno, więc można ich używać pojedynczo.

Nie da się jednak podłączyć modelu do dwóch urządzeń jednocześnie - nie ma multipointu, nie ma też automatycznego czujnika pauzy po wyjęciu słuchawki z ucha. Spójrzmy prawdzie w oczy: jeśli szukając słuchawek True Wireless polujesz na specyfikację i dodatkowe funkcje, Mu3 nie jest dla Ciebie. Strategia KEF-a polega na olśnieniu twojej uwagi designem, nakłonieniu cię do założenia słuchawek i kliknięcia "Play", po czym sam stajesz się ofiarą i jeśli magia KEF-a zadziała, wszystko inne traci znaczenie. "Wszystko inne" w przypadku Mu3 nie jest w żadnym wypadku złe - słuchawki posiadają wszystkie istotne funkcjonalności, a nawet aktywną redukcję szumów, ale nacisk położony jest tu na sprytny design i, jak można się domyślać po dorobku KEF-a, brzmienie. W pozostałych obszarach Mu3s wypadają na przyzwoitym poziomie, ale nieco skromnie.

Na przykład tryby usuwania szumów i przejrzystości. Na początek powiedzmy, że słuchawki z odpowiednimi przystawkami mają całkiem niezłą pasywną redukcję szumów. Włączenie aktywnej redukcji szumów z pewnością jeszcze bardziej poprawia sytuację, ale ANC tłumi głównie szumy o niskiej częstotliwości i debiutanci KEF nie osiągają poziomu liderów klasy. Na szczęście ANC nie ma negatywnego wpływu na brzmienie Mu3, a raczej wręcz przeciwnie - bas staje się z nim jeszcze wyraźniejszy.

Tryb Transparency pozwala na wstrzymywanie muzyki i słuchanie komunikatów stacji w transporcie, ale otoczenie przez mikrofony Mu3 nie brzmi tak naturalnie i wyraźnie jak głos podczas korzystania z zestawu słuchawkowego. Do rozmów z cichego pokoju jest w porządku, ale dzwoniąc z głośnej ulicy, bądź przygotowany na narzekanie rozmówcy na słuch.

Do odbierania i kończenia rozmów telefonicznych służy przycisk po prawej stronie, pojedyncze naciśnięcie steruje również odtwarzaniem, natomiast podwójne naciśnięcie aktywuje następny utwór. Lewa słuchawka przełącza tryby (ANC/transparentny/wyłączony), podwójne stuknięcie przywołuje asystenta głosowego. Naciśnięcie i przytrzymanie przycisków steruje głośnością - lewy zmniejsza, a prawy zwiększa. Jak zauważyliśmy powyżej, przyciski są wygodne, a obsługa bezbłędna, ale niektórych może frustrować brak polecenia przewijania. KEF nie wydał aplikacji dla Mu3, więc nie można zmienić ustawień.

Czas pracy na baterii jest przyzwoity i wynosi 9 godzin z włączonym ANC. Etui zapewni Ci kolejne 15 godzin, co biorąc pod uwagę jego rozmiar nie jest dużo, ale w sumie masz pełne 24 godziny odtwarzania. Już pięć minut w etui wystarczy, by naładować słuchawki na kolejną godzinę, a samo etui zasilane jest przez USB-C, nie ma wsparcia dla ładowania bezprzewodowego.

Lista obsługiwanych kodeków nie jest imponująca: standardowe SBC i AAC, istotne tylko dla użytkowników iPhone'ów. Dlaczego nie ma aptX ani LDAC? Dlaczego nie ma aplikacji z equalizerem? Nie należy się zbyt szybko rozczarowywać i spisywać tych słuchawek na straty - to jest KEF. Daj im najpierw posłuchać.

Dźwięk

Mówiliśmy to cały czas - kodeki nie robią różnicy. Inżynierowie firmy KEF znają się na rzeczy i tak dopracowali 8,2-milimetrowe przetworniki w Mu3, że nie chcesz myśleć o kodekach. Zacznijmy od obrazu przestrzennego. Wielkość sceny, lokalizacja i separacja instrumentów, ogólna czystość i przejrzystość sprawią, że zapomnisz, że siedzisz w małych słuchawkach dousznych.

Detaliczność jest na dobrym poziomie, a ogólny charakter dźwięku nie odbiega od neutralności, ale jednocześnie przekaz Mu3 jest bardzo solidny i muzykalny. KEF preferował przyjemne i nienachalnie zaokrąglone ciepło high-fi, które nie zmienia ogólnego brzmienia gramofonu.

Bas Mu3 jest porywający - zwarty i szybki, z doskonałą kontrolą, ale nie przesadzony i nie zabarwiony, a średnica jest czysta i przestrzenna. Naturalne barwy, brak oczywistych spadków i akcentów - wszystko jest na swoim miejscu. Energia średnicy zostaje zachowana w przejściu do wysokich częstotliwości, a potem następuje płynny i stopniowy spadek, co może denerwować fanów jasnego lub analitycznego brzmienia. Dla wszystkich innych oznacza to brak sybilantów i samo wygładzenie krawędzi akustycznej, które pozwala na relaks i wielogodzinny komfort słuchania bez zakładania słuchawek.

Nie zauważyliśmy żadnych preferencji gatunkowych w Mu3s, konfiguracja KEF okazała się świetna ze wszystkim, od mumble rapu po klasykę - najważniejsze jest, aby upewnić się, że podziałka słuchawek jest zgodna z Twoimi upodobaniami. Mu3s raczej nie zadowolą osób poszukujących bardziej odważnego i polaryzującego brzmienia - ciemnego, opartego na basie lub jasnej analityczności, a także tych, którzy cenią sobie opcje personalizacji. Reszta z nas prawdopodobnie pozostanie szalona na punkcie tego dźwięku.

Werdykt

Pierwsze w pełni bezprzewodowe słuchawki KEF są wykonane w tradycji klasycznego Hi-Fi - dźwięk jest najważniejszy. W przeciwieństwie do swoich kolegów z klasy premium - Apple i Sony, Mu3s nie oszałamiają wyobraźni dbałością o szczegóły - po prostu są przyjemne i przytulne jak ciepły koc lub uścisk ukochanej osoby. Gdy Twoje preferencje słuchowe pokryją się z priorytetami inżynierów KEF, będziesz mniej skłonny do zadowolenia się czymkolwiek innym.

Pros

 • Ergonomiczna konstrukcja o wysokim komforcie
 • Zrównoważone, ciepłe brzmienie na najwyższym poziomie
 • Wodoodporna konstrukcja IPX5
 • Dobra żywotność baterii
 • Funkcja szybkiego ładowania
 • Niezależne korzystanie ze słuchawek
 • ANC
 • Wygodne i niezawodne sterowanie za pomocą przycisku

Cons

 • Tylko SBC i AAC, bez aptX i LDAC
 • Brak aplikacji ustawień/EQ
 • Brak automatycznej pauzy
 • Brak wielopunktowości
 • Średnia jakość mikrofonu
 • Brak bezprzewodowego ładowania
 • Zestawu słuchawkowego nie można włączyć lub wyłączyć ręcznie
 • Przeciętnej jakości słuchawki

W Rosji Mu3 są dostępne wyłącznie w sklepach Dr.Head, przyjdź i sam przetestuj magię KEF-a!

DHA 2021WINNERSaleKEF

Mu3 Silver GearMarka

: KEFBrandname: KEFBrandIne

SelectedDla porównania24&nbsp990&nbsprub.27&nbsp990&nbsp.RR-11%Instock In cart Buy Quick view

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na naszym kanale czatowym!