Old Jack

Trudno sobie wyobrazić historię przenośnego sprzętu audio bez czegoś tak pozornie małego i nieistotnego jak gniazdo TR lub TRS. Mówiąc o przenośnym sprzęcie audio, to właśnie ten drobny szczegół pozwala na łączenie urządzeń i umożliwia tworzenie własnego świata dźwięków i muzyki.

To właśnie dzięki niemu możemy teraz podłączyć nasze ulubione słuchawki do odtwarzacza, komputera czy tabletu i cieszyć się słuchaniem muzyki. To dzięki niemu możemy podłączyć gitarę elektryczną do wzmacniacza i zacząć tworzyć muzykę. I to właśnie dzięki podnośnikowi możemy... możemy zrobić wiele rzeczy.

Ale najpierw kilka słów o historii i narodzinach jacka. Pierwsza 1/4? Gniazda TS zostały opracowane w XX wieku do użytku w przełącznikach telefonicznych. Później, wraz z pojawieniem się stereo, termin TRS został przypisany do wstawienia kolejnego pinu. Później, wraz z wprowadzeniem słuchawki do telefonów, gniazda TRS zostały przemianowane na TRRS i miały drugi styk, w sumie cztery styki.

Oprócz liczby pinów, wtyczki dzielą się na kilka typów w zależności od ich wielkości:

1/4 lub 6,3 mm jack

Ten typ gniazda jest zazwyczaj używany w profesjonalnych urządzeniach, takich jak konsolety mikserskie, gitary elektryczne itp. Stosowany jest również w profesjonalnych i "audiofilskich" słuchawkach.

3,5 mm jack

Najczęściej spotykany typ podnośnika. Ten typ gniazda jest głównie używany w szerokiej gamie urządzeń, od niedrogich słuchawek, przez mikrofony, po głośniki. Niektóre modele miniaturowych odtwarzaczy, takie jak iPod shuffle i Cowon iAudio E2, mogą używać tego złącza do ładowania swoich baterii. Można powiedzieć, że jest to "domyślne" złącze w elektronice użytkowej (ze względu na swoją kompaktowość, wygodę i dodatkowe funkcje, jak np. możliwość zastosowania zestawu słuchawkowego). Z drugiej strony, łączność bezprzewodowa zyskuje coraz większą popularność w technologii mobilnej i niektóre telefony są już dostępne bez gniazda mini-jack na pokładzie.

2,5 MM / 4,4 MM JACK

Obecnie istnieją dwa popularne/konkurencyjne standardy dla zbalansowanych gniazd słuchawkowych.

BPO 316 i Bantam

Do dziś dostępne są również BPO 316 o wymiarach 6,3 mm i Bantam 4,4 mm. Gniazda te stosowane są głównie w patch panelach, a co za tym idzie, wykorzystywane są do celów profesjonalnych.

Dzięki złączom staliśmy się bardziej mobilni, bo niezależnie od tego, jak mały jest sprzęt przenośny, możemy wymieniać, dodawać i zmieniać jego poszczególne elementy. Wybierając opcje, które są dla nas wygodne i komfortowe.