Dźwięk bezstratny, Hi-Res i bez opóźnień: Zwiększ dźwięk z iPhone'a dzięki ddHiFi

Pierwszy iPhone bez gniazda słuchawkowego pojawił się w 2016 roku. Od tego czasu słuchawki Bluetooth stały się znacznie bardziej przystępne i lepsze pod każdym względem, ale ograniczenia standardu bezprzewodowego i jedynego innego niż standardowy SBC dostępnego dla iOS kodeka AAC pozostały: dźwięk jest kompresowany stratnie, a do tego dochodzi opóźnienie w przesyłaniu sygnału.

Dla większości osób jest to wystarczające do codziennego słuchania skompresowanej już muzyki w serwisach streamingowych i odbierania połączeń, ale jest szereg sytuacji, w których stare dobre lub nowe zaawansowane słuchawki przewodowe są nadal niezastąpione i mogą znacznie poprawić wrażenia. I dziś o takich przypadkach i prostych rozwiązaniach tego problemu opowiemy z ddHiFi.

Jakość dźwięku: Lossless i Hi-Res

Audio

Latem ubiegłego roku Apple Music dodało możliwość słuchania bezstratnego dźwięku. Normalny bezstratny rozumiany jest jako "jakość CD" - 16 bitów/44,1kHz, a wszystko co wyższe (20 bitów/48kHz i więcej) to Hi-Res Audio. Przynajmniej według Recording Industry Association of America (RIAA). Japońskie Towarzystwo Audio (JAS) określiło jednak dolną granicę Hi-Res jako 24 bity/96 kHz, a Apple stanęło po ich stronie - w klasyfikacji firmy jako górną granicę bezstratności podano 24 bity/48 kHz, a maksymalna możliwa jakość muzyki w usłudze to 24 bity/192 kHz.

Oprócz streamingu można oczywiście słuchać własnej biblioteki muzycznej. "Po wyjęciu z pudełka iPhone może odtwarzać bezstratne pliki audio, takie jak ALAC, WAV i AIFF. Do odtwarzania FLAC lub DSD wymagany jest odtwarzacz innej firmy - polecamy aplikacje VOX i Onkyo HF Player.

Tak czy inaczej, aby docenić brzmienie nawet konwencjonalnego losslessa, będziesz potrzebował przewodowych słuchawek i adaptera DAC, aby podłączyć je do telefonu lub tabletu. Można użyć przejściówki Apple z Lightning na 3.5, ale jest ona ograniczona do jakości 24bit/48kHz i ma niskie wzmocnienie, wystarczająco dobre dla modeli międzykanałowych o wysokiej czułości. Jeśli chcesz usłyszeć wyższą jakość lub używać cięższych słuchawek Hi-Fi, będziesz potrzebował czegoś nieco poważniejszego. Ponadto adapter od Apple, podobnie jak inne przewodowe akcesoria tej firmy, nie jest trwały, czego nie można powiedzieć o alternatywach od ddHiFi. Zanim do nich przejdziemy, przyjrzyjmy się innej sytuacji.

Opóźnienie dźwięku: gry i filmy

W słuchawkach Bluetooth dźwięk jest kompresowany przez kodek, przesyłany przez powietrze i ponownie dekompresowany na końcu zwrotnym. Trwa to znacznie dłużej niż niemal natychmiastowy ruch dźwięku przez krótki przewód. Opóźnienie nie przeszkadza w słuchaniu muzyki, ale może zepsuć wrażenia z oglądania filmów i jest uciążliwe, jeśli grasz w strzelanki z perspektywy pierwszej osoby lub inne dynamiczne gry, w których szybkość reakcji na dźwięk może mieć znaczenie. Podczas gdy wrażliwi muzycy mogą narzekać na opóźnienia mniejsze niż 10 milisekund w wykonaniu, podczas oglądania filmów lub grania w gry większość nie zauważy opóźnienia do 45 milisekund, ale opóźnienie powyżej 100 jest uważane za niepożądane. Pierwsza generacja AirPods ma opóźnienie ponad 250 milisekund, AirPods Pro - ponad 150 milisekund. Z przewodowymi słuchawkami i DAC-ami ddHiFi liczba ta nie przekroczy 5-10 ms.

Przenośne lightning mini DACi

ddHiFi Mów

iliśmy

już o ddHiFi i testowaliśmy ich kompaktowe przenośne DACi ze smartfonami z Androidem - czas przyjrzeć się zaktualizowanej linii lightning DACi dla iPhone'a/iPada

.

Wspólnymi zaletami urządzeń ddHiFi są przystępna cena, solidna metalowa konstrukcja i łatwość obsługi - bez sterowników i ustawień, pełny Plug-n-Play. Zmontowaliśmy i przetestowaliśmy trzy wiązki oparte o słuchawki dokanałowe ddHiFi TC35i 2022, TC35 Pro Mountain oraz TC44C i spieszymy podzielić się wrażeniami.

I - Bilet wstępu do świata Hi-Res Audio

ddHiFi TC35i 2022 + CTM CE110 Universal

Do naszego pierwszego bundle'a wybraliśmy nową wersję TC35i, najmniejszy iPhone DAC oraz zwycięzcę Dr.Head Awards 2021 w kategorii Best Plug-in Wired Headphones, czyli CTM CE110 Universal.

Cechy urządzenia ddHiFi TC35i 2022:

 • DAC: Apple C101

 • Obsługa audio: PCM do 24bit/48kHz

 • Wzmacniacz: 16.8mW @ 30 ohm

 • Redukcja stosunku sygnału do szumu: < -75dB

 • Wyjście: 3,5 mm

Malutki TC35i w wersji 2022 bazuje na układzie C101 Apple, więc ma funkcjonalność oryginalnej przejściówki z Lightning na 3,5 mm. Plusem tego rozwiązania jest pełne wsparcie dla mikrofonu iPhone'a i zdalnej obsługi słuchawek (4-pinowy mini-jack w standardzie CTIA). Minusem jest ograniczenie jakości dołu Hi-Res Audio i słaba amplifikacja.

Dlaczego więc warto kupić TC35i 2022 zamiast tańszego oryginalnego adaptera Apple? Ze względu na jakość wykonania: solidna i lekka aluminiowa obudowa z pewniejszymi złączami i ekranowaniem - brak taniego plastiku i przewodów podatnych na złamanie od zginania i naprężania. No i oczywiście rozmiar.

TC35i 2022 będzie pasował do słuchawek dousznych o niskiej impedancji i wysokiej czułości, które nie są wybredne w kwestii wzmocnienia. Wybraliśmy właśnie takie - CTM CE110 Universal ma impedancję 17,5 ohm i czułość 115dB. Jest to podstawowy model w linii monitorów kanałowych CTM dla muzyków i inżynierów dźwięku, z dynamicznymi 10-milimetrowymi przetwornikami i wyjątkowo neutralnym dźwiękiem jak na swoją cenę. Doświadczenie firmy w tworzeniu słuchawek na zamówienie przełożyło się na wysoki komfort użytkowania i doskonałą pasywną izolację szumów modelu CE110.

DAC całkiem dobrze otwiera słuchawki, w porównaniu z TWS dźwięk jest zauważalnie głębszy i bardziej szczegółowy. Pismo jest bardzo zrównoważone, na mój gust słuchawki są bardziej do muzyki dla dorosłych - do muzyki nowoczesnej zwykle jest bardziej basowe brzmienie. Osobno chciałbym podkreślić dobre dopasowanie i izolację akustyczną samych słuchawek, nie odczuwam braku modulacji szumów elektronicznych AirPods. -

Aleksy

Trudno nie zauważyć zmiany z tych bezprzewodowych AirPods Pro na TC35i 2022 + CTM CE110 (zwłaszcza przy słuchaniu formatów bezstratnych). Scena dźwiękowa jest znacznie bardziej przestrzenna, lepsza dynamika, brak uczucia nadmiernie skompresowanego dźwięku. Bas jest solidniejszy, średnica bardziej naturalna, góra bardziej przejrzysta. Wybuchy i inne efekty w filmach i grach są bardziej wyraziste, nie ma opóźnienia dźwięku.

ddHiFi TC35i

2022Materiał przewodów: miedźWtyczka

(lewa): 3,5-f, złącze LightningP

(po prawej): 3,5-f, błyskawicaFavoriteBoxBook

do porównania5&nbsp230&nbsppcrub. W koszyku Kup Szybki podgląd

DHA 2021WINNERSaleCTM

CE110 Universal

SlearTyp kabla: prosty w kształcie litery YTyp kabla

:

wtykowyMateriał poduszki: silikonKup książkę

do porównania7&nbsp990&nbsprub.12&nbsp885&nbsp.RUR.-38%Instock In cart Buy Quick View

II - Złoty środek

ddHiFi TC35 Pro Mountain + Unique Melody 3D Terminator

Mimo podobnej nazwy DAC, jego wersja Pro to zupełnie inne urządzenie na bardziej zaawansowanym układzie od ESS SABRE. Do sparowania go z TC35 Pro wybraliśmy coś nietypowego - słuchawki 3D Terminator firmy Unique Melody o dość unikalnej konstrukcji - zarówno akustycznej, jak i zewnętrznej. Ale po pierwsze.

Cechy modelu ddHiFi TC35 Pro Mountain:

 • STOJAK: ESS SABRE ES9281AC PRO

 • Obsługa audio: PCM do 32bit/768kHz, DSD512, MQA

 • Wzmacniacz: 62 mW @ 32 ohm

 • Stosunek sygnału do szumu: 118dB

 • Penis+hałas: 108dB

 • Wyjście: 3,5 mm

TC35 Pro Mountain jest około dwukrotnie większy od malutkiego TC35i, nadal jest bardzo mały i lekki. Wersja dla iPhone'a nie obsługuje w pełni słuchawek CTIA: działają elementy sterujące odtwarzaniem, ale mikrofon i odbieranie połączeń już nie (trzeba zdjąć słuchawki z DAC-a i odebrać telefon). W zamian za tę drobną niedogodność otrzymujemy wsparcie dla wszystkich rodzajów audio w dowolnej, wygórowanej jakości. Rodzaj odtwarzanej treści jest sygnalizowany przez 6-kolorowy wskaźnik.

Różnica w brzmieniu obu DAC-ów jest zauważalna w przypadku CTM CE110, ale uznaliśmy, że w wersji Pro warto sięgnąć po coś więcej i wybraliśmy 3D Terminator by Unique Melody. Pomimo tego, że jest to jeden z najbardziej budżetowych modeli w ofercie High End firmy, posiada ciekawą i oryginalną konstrukcję z trzema dynamicznymi przetwornikami na kanał. Dwa 7-milimetrowe przetworniki zapewniają basy, a jeden 10-milimetrowy przetwornik zapewnia średnie i wysokie tony. Wewnętrzna struktura, z osobnymi przetwornikami dla każdego kanału, została wydrukowana w 3D, natomiast zewnętrzna powłoka została wykonana ze stabilizowanego drewna epoksydowego. Bardzo skuteczne!

Ładny, obszerny bas. Lubiana scena, w dźwięku jest powietrze. DAC nie majstruje przy dźwięku, ale pomaga dokładnie ujawnić własny potencjał słuchawek, nie zmieniając ich pierwotnego charakteru. W filmach i grach każdy dźwięk jest wyraźnie słyszalny, świetnie zanurza w atmosferę i dodaje efekt obecności. -

Jurij

Bas, mimo dwóch osobnych przetworników, nie jest przesadnie mocny, a pod względem klarowności i szybkości przypomina raczej przetwornik armaturowy. Średnica jest nieco zdystansowana, ale w przejściu do wyższych częstotliwości pojawia się wzrost, który podkreśla wokale. Góra jest dość zwiewna i szczegółowa, ale nie męcząca. Separacja instrumentów i dynamika są bardzo dobre, scena ładnie buduje głębię, ale nie jest najszersza. Podsumowując, jak na swoją cenę model ten ma znakomite brzmienie, a TC35 Pro doskonale je wydobywa. Jak na taki rozmiar, wyniki są bardzo imponujące.

Jednostka wzmacniająca TC35 Pro jest znacznie mocniejsza, co pozwala na podłączenie do iPhone'a nie tylko dowolnych słuchawek wewnątrzkanałowych, ale także dynamicznych, pełnowymiarowych słuchawek o impedancji do 150 omów i wysokiej czułości, takich jak Sennheiser HD660S. Co godne uwagi, TC35 Pro automatycznie dobiera odpowiedni tryb wzmocnienia (low/high), najważniejsze, aby najpierw podłączyć słuchawki do DAC-a, a dopiero potem DAC-a do telefonu.

WyprzedażUnique Melody 3D TerminatorModel

: Unique Melody 3D

TerminatorKształt kurtki: g-kształtnyMarka

: Unique MelodyDla

porównania40&nbsp790&nbsprub.47&nbsp985&nbsp.RUR.-15%Zakupionew koszyku Quick view

DHA 2021MEMBERSDigitaldHiFi

TC35 Pro Lightning - 3.5 Decoder ConnectorWaga

, g: 5.8Built-in

DAC: takWysokość

,

mm:

8Pokrętła do porównania10&nbsp200&nbsprub.10&nbsp450&nbsp.RUR.-2%Instock In cart Buy Quick view

TC35 w wersji Pro dostępny jest w trzech różnych formach: recenzowana Góra w wariantach lightning lub USB-C; Eye z krótkim kablem między złączami (również dwa warianty); oraz Tetris, który wymaga osobnego kabla ddHiFi (z lightning lub USB)

. SaleddHiFi TC35 Pro USB-C - 3.5 Dekoder TetrisWaga

, g: 8Wbudowany

DAC: takWysokość

,

mm:

8Pokrętła do porównania10&nbsp200&nbsprub.11&nbsp990&nbsp.Rub.-15%Instock In cart Buy Quick view SaleddHiFi TC35 Pro USB-C - 3.5 Decoder MonumentWaga

, g: 5.8Wbudowany

DAC: takWysokość

,

mm:8Pokrętła do porównania10&nbsp200&nbsprub.11&nbsp990&nbsp.szmer.-15%Instock In cart Buy Quick view SaleddHiFi TC35 Pro Lightning - 3.5 Decoder Edition Typ

kabla: prosty Współczynnik

zniekształceń

liniowych

(NDT), %: 0,

004Materiał opakowaniowy: PVCStrona internetowaClick

here to compare9&nbsp260&nbsppcr.10&nbsp450&nbsp.szmer.-11%Instock In cart Buy Quick view SaleddHiFi TC35 Pro USB-C - 3.5 Decoder EueWspółczynnik

zniekształceń nieliniowych (NDR), %: 0,0004Marka

: ddHiFi Wyjście

słuchawkowe: 3,5FavoriteKsiążka

do porównania10&nbsp200&nbsprub.11&nbsp990&nbsp.RUB.-15%Zakupw koszyku Kup Quick View

III - Najwyższej klasy zbalansowane połączenie

ddHiFi TC44C + Nobunaga Labs Advance Cassini + Unique Melody Miracle V2 Universal

Najnowszy DAC jest nieco większy i dostarczany zarówno z kablem lightning, jak i USB, dzięki czemu można go używać nie tylko z urządzeniami z systemem iOS, ale także z MAC/PC/Androidem - to uniwersalne rozwiązanie. Oprócz standardowego mini-jacka, TC44C posiada zbalansowane wyjście 4,4 mm, więc sparowaliśmy go z jeszcze fajniejszym modelem od Unique Melody i niestandardowym zbalansowanym kablem od Nobunaga Labs.

Cechy ddHiFi TC44C:

 • DAC: 2 x Cirrus Logic 43131

 • Obsługa audio: PCM do 32bit/384kHz, DSD256

 • Wzmacniacz: 120 mW @ 32 ohm (złącze zbalansowane)

 • Stosunek sygnału do szumu: 125dB

 • Zakres dynamiczny: 120 dB

 • RES+szumy: < -110dB

 • Wyjście: 3,5mm, 4,4mm (zbalansowane)

Obsługa formatów przez układ wybrany do tego modelu jest nieco mniejsza, ale nie należy się tym przejmować: w rzeczywistości praktycznie nie ma nagrań o jakości wyższej niż 32 bity/192 kHz (górna granica w Apple Music). Co ważne, TC44C wykorzystuje dwa takie układy jednocześnie, pracując w zbalansowanym schemacie double-mono - każdy z nich odtwarza dźwięk swojego kanału, co zwiększa zakres dynamiki i poprawia dokładność reprodukcji.

Dzięki DAC-owi jest dobry margines w głośności. Z kablem zbalansowanym szczególnie ucieszyła mnie separacja instrumentów, słychać najmniejsze szczegóły aranżacji, które zostały wymyślone przez muzyków i inżyniera dźwięku. Wiązka jest dobra we wszystkich gatunkach, brzmi szczegółowo i treściwie na wszystkich częstotliwościach, co jest bardzo ważne dla audiofilów! Ale lubię też oglądać filmy z telefonu, więc przed zakupem wiązki przetestowałem też zwiastun najnowszych "Avengersów", zatwierdzam go! Dźwięk jest przestrzenny i dynamiczny, można z przyjemnością zanurzyć się w ulubionym filmie i na kilka godzin wypaść z rzeczywistości. -

Vladimir

Wzmocnienie jest również zrównoważone - sygnał kanałów jest powielany i przesyłany bezpośrednio i lustrzanie, na końcu wyrównują się i ponownie sumują, co powoduje, że wszystkie zakłócenia i przesłuchy są wzajemnie eliminowane. Podwojony sygnał zapewnia również zwiększoną moc, lepszą separację kanałów i inscenizację sceny dźwiękowej. Kable TC44C są wykonane z posrebrzanej, monokrystalicznej miedzi i podwójnie izolowane teflonem, dzięki czemu ich żywotność jest znacznie większa niż w przypadku adaptera Apple.

Aby docenić zalety zbalansowanego połączenia, wzięliśmy na warsztat 6-driverową armaturę Unique Melody Miracle V2 i kabel Nobunaga Labs Advance Cassini. Słuchawki mają konfigurację 3-drożną: para zrównoważonych przetworników armaturowych dla każdego zakresu częstotliwości. Dźwięk jest dość neutralny z lekkim ciepłym nachyleniem, doskonałą rozdzielczością i głębią basu oraz podkreśleniem wokali. W kablu zastosowano autorską technologię Nobunaga Labs - cynowanej miedzi. Kabel dodatkowo poddawany jest obróbce kriogenicznej (-156°C/72 godziny) w celu zmniejszenia oporu elektrycznego.

Ciężko było odejść od tego pakietu. A kiedy już masz tego dość, nie chcesz nic powiedzieć - chcesz tylko oddać słuchawki, żebyś sam mógł to usłyszeć. TC44C oferuje doskonałą rozdzielczość i liniowość na poziomie niektórych droższych i większych mobilnych DACów/wzmacniaczy i odtwarzaczy cyfrowych. W połączeniu ze zrównoważonym połączeniem, Unique Melody Miracle V2s naprawdę czynią cuda. Mimo precyzji i szczegółowości, dostawa jest bardzo muzykalna i energiczna. Dźwięk jest gęsty i bogaty, ale wciąż można wyłapać każdy drobny niuans - separacja instrumentów jest niesamowita.

Dzięki zbalansowanemu połączeniu wzmacniacz pozwala nawet wypróbować niektóre słuchawki magneplanarne z iPhonem. Efekt na pewno nie jest taki jak z pełnoprawnym wzmacniaczem stacjonarnym, ale jak na malutki dongle do telefonu jest całkiem nieźle. Mimo to nadal główny nacisk kładzie się na pełnowymiarowe przetworniki wewnątrzkanałowe i o niskiej lub średniej impedancji. Przy dużym obciążeniu i głośności wzmacniacz TC44C zacznie szybciej wysysać ładunek z Twojego telefonu. Przy przenośnych słuchawkach ten DAC, podobnie jak młodsze modele, nie zużywa prawie żadnej baterii źródłowej.

ddHiFi TC44C LightningMarka

:

ddHiFiWyjście

słuchawkowe: 3.5, 4

.4

Złącza wyjści

owe

: 3.5, 4.4FavoriteBuyW

porównaniu15&nbsp048&nbsprub. W koszyku KupujSzybki podglądUnique Melody Miracle V2 Uniwersalna magistralaRodzajsłuchawek: nausznePoduszka:

silikonModel

:

Unique Melody Miracle V2Przeglądaj

dla porównania94&nbsp230&nbsprub.110&nbsp850&nbsp.RUR.-15%Zakupw koszyku Kup Szybkie oglądanie SprzedażNobunaga Labs Advance Cassini 2-pin - 4

,4mmRodzaj kabla: skręcany Y-gwarancja

, miesiące: 12Materiał

:

PVCHurtownia

.

plKolano

dla porównania15&nbsp590&nbsprub.19&nbsp485&nbsp.RUB.-20%Instock In cart Buy Quick view

Werdykt

Kompaktowe i przystępne cenowo DAC-i od ddHiFi okazały się prostym i wygodnym sposobem na zwiększenie możliwości muzycznych ulubionego iPhone

'a.

Przewaga nad słuchawkami Bluetooth przy słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy graniu w gry jest widoczna nawet w przypadku wysokiej jakości budżetowych słuchawek przewodowych, a im bardziej złożony model, tym bardziej jest widoczna. Który z trzech DAC-ów powinienem wybrać? Każdy z nich jest dobry na swój sposób:

 • ddHiFi TC35i 2022: niezawodny, ultrakompaktowy zamiennik oryginalnego adaptera Apple dla dyskretnych słuchawek dousznych, który pozwala skorzystać z przewodowej łączności i bezstratnej muzyki przy zachowaniu funkcjonalności słuchawek.

 • ddHiFi TC35 Pro Mountain: nadal superkompaktowy, ale bardziej wydajny i zaawansowany wariant dla tych, którzy chcą mieć nieograniczony Hi-Res i możliwość podłączenia bardziej wymagających słuchawek.

 • ddHiFi TC44C:Dla tych, którzy chcą zbalansowanych obwodów z czystszym, bardziej szczegółowym dźwiękiem i jeszcze większą mocą dla złożonych konfiguracji słuchawkowych.

Przyjdź ze swoim iPhonem do sklepów Dr.Head i posłuchaj sam - można przetestować dowolne słuchawki i DAC i wyciągnąć własne wnioski.

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie dostępne są na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na czacie!