AudioValve: 30 lat sukcesu

Podróż każdej znanej na całym świecie firmy zaczyna się od pomysłu. Pomysł, który nie zna granic, pomysł, który nie mógłby powstać w zwykłym umyśle. Sony było kiedyś tylko marzeniem Akio Morito, podobnie jak Sennheiser, którego historia powstania rozpoczęła się w umyśle Fritza Sennheisera. To nie tylko jakość, która uczyniła te firmy tak sławne, to pełne rozmachu kampanie reklamowe, które odegrały swoją rolę. Ale są też firmy, dla których jakość liczy się bardziej niż standy reklamowe czy drogie strony internetowe. Jedną z takich firm jest Audio Valve, której pomysłodawcą jest Helmut Becker, pochodzący z niemieckiej Hesji. Od założenia firmy w 1982 roku do dnia dzisiejszego Helmut Becker pełni funkcję głównego projektanta i dołącza do instrukcji obsługi każdego modelu swoje słynne zdanie: "Osobiście gwarantuję jakość tego produktu.

Od ponad 30 lat firma Audio Valve zajmuje się produkcją gramofonów, przedwzmacniaczy, mikserów i wzmacniaczy mocy. Helmut Becker osobiście projektuje wszystkie produkty, a komponenty są montowane i dopracowywane w ojczyźnie założyciela firmy. Oprócz ośmiu opatentowanych konstrukcji, najdoskonalszym dziełem niemieckiego pioniera jest system ABR, który pozwala na dopasowanie wydajności wzmacniacza do specyficznych wymagań każdej z zamontowanych lamp wzmacniających. Proces ten ma na celu konsekwentne wytwarzanie stałego wysokiego napięcia wyjściowego o niskiej impedancji i minimalnych zniekształceniach. Dzięki temu rewolucyjnemu pomysłowi, tuby mogły w pełni wykorzystać swój potencjał, a obecnie możliwe jest używanie i łączenie różnych tub.

Wszystkie wzmacniacze Audio Valve są wykonywane ręcznie, a ogólny design każdego modelu można opisać jako połączenie luksusu i steampunkowego stylu. Bazując na jakości pracy niemieckiego rzemieślnika, można śmiało powiedzieć, że niewiele wzmacniaczy na świecie jest w stanie przewyższyć potencjał techniczny i poziom brzmieniowy wzmacniaczy AudioValve. Linie produktów firmy dzielą się na wzmacniacze słuchawkowe, przedwzmacniacze i wzmacniacze mocy. Podstawowe modele z każdej serii są wybierane i dostępne dla słuchaczy w osobistych sklepach audio Dr. Head.

W każdym razie warto zacząć od wzmacniaczy słuchawkowych, a konkretnie od legendy marki - RKV Mark II, reinkarnacji wzmacniacza RKV. Pierwszy RKV, stworzony przez Helmuta, był protoplastą nowoczesnych wzmacniaczy. Koncepcja oparta na zasadzie obwodu OTL i zastosowaniu systemu ABR została przeniesiona do Mark II. Pierwszy RKV zapewniał wysoką moc wyjściową w szerokim zakresie impedancji słuchawek od 32 do 2000 omów. Mark II to zmienia, a do współpracy ze słuchawkami o impedancji poniżej 100 omów zalecany jest Impedancer (również dostępny w sprzedaży). Zastosowanie tego urządzenia pozwoli na podłączenie słuchawek o impedancji od 8 do 64 ohm. Cechą wyróżniającą i dodatkową zaletą RKV Mark II jest możliwość wykorzystania go jako przedwzmacniacza.

Układ zastosowany w RKV Mark II posłużył jako podstawa wzmacniacza lampowego Luminare przeznaczonego do słuchawek dynamicznych i elektrostatycznych STAX. Projekt zachował zewnętrzne podobieństwo do RKV, zmieniając jednak nieco wygląd obudowy i funkcję panelu przedniego. Firma Audio Valve opracowała urządzenie Verto, służące do dopasowania impedancji słuchawek dynamicznych i elektrostatycznych. Został on zaprojektowany głównie do współpracy ze wzmacniaczami RKV Mark II i Mark III, ale może również uzupełniać Luminare.

Czas mijał, a Audio Valve przeszło samo siebie. Całkowicie nowy i zmodernizowany, ale zachowujący ogólną architekturę, RKV Mark III poruszył serca audiofilów. Nowy okręt flagowy zachwycił rozszerzoną panoramą stereo, zróżnicowaną dynamiką, zwiększoną tonalnością i minimalnym poziomem szumów. Przełącznik OTL-IMP umożliwił dobranie odpowiedniego trybu impedancji do słuchawek.

Zamykając linię wzmacniaczy słuchawkowych, warto wspomnieć o Eartube, a właściwie o jego nowej wersji Eartube Mark II. Zaktualizowany wzmacniacz charakteryzuje się stylistyką dopasowaną do najnowszych modeli Audio Valve, jak również przeprojektowanym wyposażeniem technicznym. Pracując w klasie A, Eartube Mark II zapewnia imponującą moc dźwięku (3,5 wata na kanał przy 100 omowych słuchawkach) i jest odpowiedni do użycia ze słuchawkami od 8 do 200 omów. Dźwięk, zgodnie z niemieckimi standardami, zachowa swoją wyjątkową jakość.

Wśród przedwzmacniaczy Audio Valve na półkach Dr. Head znajdują się modele Eclipse i Sunilda. Przedwzmacniacz lampowy Eclipse został zaprojektowany z myślą o uzyskaniu czystego, analogowego brzmienia, które zrobi wrażenie na najbardziej wymagającym słuchaczu. Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu w konstruowaniu wzmacniaczy lampowych, inżynierowie firmy stworzyli Eclipse, przedwzmacniacz, który chroni częstotliwość sygnału przed zakłóceniami radiowymi i niepożądanym szumem. Obwody zasilające i sygnałowe nie stykają się ze sobą, a rozmieszczenie każdego komponentu jest starannie przemyślane, wszystko po to, aby zminimalizować ścieżki sygnałowe i minimalizować przesłuchy.

Przedwzmacniacz Sunilda, bardziej zbliżony do przedwzmacniacza gramofonowego lub stopnia gramofonowego (elektroniczne urządzenie korygujące charakterystykę amplitudy/częstotliwości podczas odtwarzania płyty), został zaprojektowany jako dwa oddzielne urządzenia. Trójstopniowy układ stopnia gramofonowego, oparty na lampach 6922 (ECC88) i 12AX7 (ECC83), wraz z elektronicznym układem automatycznego dostrajania stopnia gramofonowego, demonstruje maksymalną efektywność systemu.

Przechodząc do gigantów. Wśród wzmacniaczy mocy Audio Valve nie ma zbyt wielu modeli, a z bliska przyjrzymy się jedynie 25-kilogramowemu potworowi Challenger 115. Podstawowa seria wzmacniaczy Challenger (pierwszy model został wypuszczony w 1987 roku) była stale unowocześniana, co czyni ją na swój sposób wyjątkową. Challenger 115 wykorzystuje jednocześnie lampy EL-8, 6550 i KT-88, co nie przeszkadza mu w prezentowaniu takich samych osiągów. Końcówka mocy jest gotowa do obsługi absolutnie każdego zestawu głośnikowego - od najzwyklejszych głośników po najrzadsze kolumny.

Produkty AudioValve