Recenzja Urbanista Los Angeles: pierwsze na świecie słuchawki zasilane energią słoneczną

Na pierwszy rzut oka słuchawki wyglądają jak zwykłe, pełnowymiarowe słuchawki, ale Urbanista obiecuje "praktycznie nieskończony" czas odtwarzania w przypadku bezprzewodowego modelu z Los Angeles. Przetestowaliśmy te wyjątkowe słuchawki i śpieszymy podzielić się naszymi wrażeniami.

Niekończące się odtwarzanie?

Chociaż w ostatnich latach znacznie poprawiła się żywotność baterii w modelach bezprzewodowych, liczba gadżetów, które wymagają monitorowania ładowania, stale rośnie. W tej sytuacji słuchawki zasilane energią słoneczną stanowią kuszącą perspektywę, są bardziej przyjazne dla użytkownika i środowiska naturalnego.

Urbanista nie jest pierwszą firmą, która stara się wcielić ten pomysł w życie. Pod koniec 2019 r. firma JBL ogłosiła wprowadzenie słuchawek Reflect Eternal na platformie crowdfundingowej Indiegogo. Zasilany energią słoneczną bezprzewodowy model napowietrzny Powerfoyle szwedzkiej firmy Exeger miał zostać wprowadzony na rynek pod koniec 2020 r., ale projekt został wstrzymany z powodu pandemii. Ostatecznie technologia Powerfoyle zadebiutowała w słuchawkach innej szwedzkiej firmy - Urbanista.

Warstwa materiału Powerfoyle znajduje się na opasce w Los Angeles i odbiera światło - zarówno naturalne, jak i sztuczne - które jest następnie przekształcane w ładunek baterii. Słuchawki automatycznie ładują się, gdy użytkownik ma je na sobie i słucha muzyki lub gdy są wyłączone. Dołączony do zestawu półsztywny futerał ma otwartą górę, dzięki czemu nawet w nim Powerfoyle może łapać światło. Godzina spędzona ze słuchawkami w pełnym słońcu powinna zapewnić trzy godziny odtwarzania, dwie godziny przy pochmurnej pogodzie i do godziny przy sztucznym świetle.

Stan akumulatora można sprawdzić w aplikacji Urbanista. Informacyjny interfejs w czasie rzeczywistym wyświetla zużycie energii przez słuchawki w porównaniu z ich ładowaniem energią słoneczną. Interesujące jest obserwowanie, jak włączanie i wyłączanie funkcji ANC wpływa na zużycie baterii oraz ile energii można uzyskać, umieszczając słuchawki pod różnymi źródłami światła.

W oświetleniu biurowym i na zewnątrz w pochmurne zimowe dni testowe podczas słuchania muzyki słuchawki częściej się rozładowywały lub zyskiwały tyle samo mocy, ale sporadycznie zyskiwały ją w bezpośrednim świetle słonecznym. Jednocześnie słuchawki zdołały naładować się w ciągu kilku godzin, gdy leżały nieużywane przy oknie. Po dwóch tygodniach słuchania muzyki przez kilka godzin dziennie aplikacja Urbanista informuje, że poziom naładowania słuchawek nadal wynosi ponad 60%. W lecie lub w bardziej słonecznym klimacie wyniki powinny być jeszcze lepsze.

Nawet jeśli słuchawki będą używane w Los Angeles w ciemnej jaskini, wytrzymają 50 godzin z systemem ANC lub 80 bez niego. Następnie musisz podłączyć ładowarkę w klasyczny sposób - przez złącze USB-C. Jest mało prawdopodobne, że uda się całkowicie wyeliminować tę procedurę, ale w Los Angeles można jej unikać przez wiele miesięcy.

Wzornictwo i właściwości

Oprócz warstwy Powerfoyle na opasce, model Los Angeles jest identyczny z modelem Urbanista Miami i stanowi ucieleśnienie szwedzkiego minimalizmu. Nauszniki można obracać, ale nie można ich złożyć. Poduszki słuchawki i pałąk są wyściełane pianką z pamięcią, ale rozmiar i głębokość poduszek słuchawki nie są największe jak na pełnowymiarowe słuchawki, a pałąk ma ponadprzeciętną siłę nacisku. Z tego powodu dopasowanie słuchawek może być niewygodne dla osób o dużych uszach i głowach. Po tygodniu lub dwóch użytkowania uchwyt nieco się rozluźni.

Na prawej muszli znajdują się trzy przyciski - do sterowania odtwarzaniem, regulacją głośności i dzwonkami. Są one małe, umieszczone obok siebie i wyczuwalne w dotyku, więc potrzeba czasu, aby się do nich przyzwyczaić i trafić we właściwy.

Na lewej muszli znajduje się jeden przycisk wielofunkcyjny, który po dłuższym naciśnięciu przełącza tryb ANC/Ambient lub wywołuje asystenta głosowego. W pobliżu znajduje się port USB-C służący do ładowania. Nie ma złącza do przewodowego połączenia audio, Los Angeles działa tylko przez Bluetooth. Wersja 5.0 oraz kodeki SBC i AAC są obsługiwane. Za dźwięk odpowiadają 40-milimetrowe przetworniki dynamiczne.

Oprócz wskaźnika nasłonecznienia, aplikacja Urbanista umożliwia regulację podstawowych ustawień oraz przełączanie między trybami ANC i Ambient. Można także wyłączyć funkcję automatycznej pauzy po zdjęciu słuchawek. Niestety, nie ma żadnych ustawień korektora dźwięku.

Redukcja szumów Los Angeles nie jest zła jak na tę grupę cenową - system ANC najlepiej radzi sobie z niskimi częstotliwościami, ale nie jest tak skuteczny w zakresie średnich i wysokich częstotliwości, jak liderzy w tej klasie. Tryb otoczenia jest również dobry, podobnie jak działanie tego modelu jako zestawu słuchawkowego.

Dźwięk

Możliwość nieskończonego odtwarzania jest bezużyteczna bez dobrego dźwięku, do którego chce się wracać. Los Angeles brzmi potężnie i zabawnie. Nie jest to najbardziej zrównoważony dźwięk, ale z pewnością jest interesujący. Bas zajmuje centralne miejsce, jest wybuchowy i głęboki, ma dobrą kontrolę i artykulację, ale czasami może zabarwiać drobne szczegóły w sąsiednich zakresach.

Nie ma jasnych szczytów w zakresie średnich i wysokich tonów, a mimo podkreślonego basu jest dużo miejsca na ich ujawnienie się. W wysokich tonach jest dużo iskry i powietrza, ale nie ma niepotrzebnej ostrości czy jaskrawości. Niezbyt szeroka scena dźwiękowa jak na swoją klasę. Muzyka w Los Angeles zachowuje ciężar i solidność nawet przy niskiej głośności, a przy maksymalnej nie pogrąża się w grzybach i zniekształceniach.

Strojenie tego modelu najlepiej sprawdza się w muzyce elektronicznej, hip-hopie i innych materiałach o bogatej zawartości niskich częstotliwości. Muzyka akustyczna lub klasyczna może nie brzmi najbardziej naturalnie, ale jest nie mniej interesująca (jeśli nie przeszkadza Ci przesunięcie kontrabasu na środek).

Podobnie jak w przypadku redukcji szumów, Los Angeles przegrywa nieco pod względem szczegółowości i ogólnej jakości dźwięku ze słuchawkami z górnej półki wyposażonymi w ANC, ale biorąc pod uwagę bardziej przystępną cenę i panel słoneczny, trudno jest odrzucić ten model.

Werdykt

W tym momencie

Urbanista Los Angeles to wyjątkowe

słuchawki.

Oprócz oryginalnej technologii model ten charakteryzuje się mocnym dźwiękiem z bogatymi basami i skuteczną aktywną redukcją szumów, a wszystko to w przystępnej cenie.

Istnieją pewne drobne wady: dopasowanie może być zbyt sztywne, elementy sterujące wymagają przyzwyczajenia, niektórym może brakować złącza przewodowego, a aplikacja nie ma korektora dźwięku. Niemniej jednak Powerfoyle działa i dla niektórych już sama ta cecha będzie wystarczająca, aby dokonać wyboru. Można oczywiście szukać droższych konkurentów, którzy oferują lepszy dźwięk lub funkcję ANC, ale jak dotąd żaden z nich nie oferuje tak długiego czasu pracy i możliwości lekkiego ładowania.

Przyjdź, posłuchaj i doceń nową, ekscytującą Urbanistę Los Angeles w sklepach Dr.Head!

Urbanista Los Angeles Midnight BleakMarka

: UrbanistaTyp

słuchawek: bezprzewodoweMinimalna

częstotliwość odtwarzania, Hz: 20FavoriteBuy

a Comparison22&nbsp990&nbsprub.Na stanie W koszyku Kup Szybko przeglądaj

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Dołącz do dyskusji na naszym czacie!