Flac vs mp3

Format FLAC, który jest wysoko ceniony przez większość audiofilów, odnotował ostatnio boom na odtwarzacze obsługujące format FLAC. Na czym polega tajemnica formatu? Co jest nie tak z popularnym wśród melomanów formatem mp3?

Narodziny mp3

W początkach cyfrowego audio, pierwszym formatem muzycznym był Wave, który był powszechnie dostępny na płytach CD-Audio. W tamtych czasach nie było jeszcze dysków twardych o dużej pojemności, a album o pojemności 700 MB wydawał się bardzo duży. Wraz z pojawieniem się wysokowydajnych mikroprocesorów wynaleziono format mp3, dzięki któremu muzyka zajmowała do 10 razy mniej miejsca na dysku (~70 MB w porównaniu do 700 MB). Umożliwiło to znaczne zwiększenie ilości muzyki przechowywanej przez słuchaczy w domach na komputerach i w pierwszych odtwarzaczach Flash. Oryginalny format został na razie wyparty przez "boom mp3" ze względu na jego dużą wagę.

Wiele osób pamięta niezwykle popularne odtwarzacze mp3 i ogg firmy iriver, ale ten czas już minął i iriver zastąpił je odtwarzaczami Astel&Kern obsługującymi FLAC w Hi-Res.

Kompresja i jakość mp3 Dlaczego mp3 zajmuje mniej miejsca? Opiera się ona na dwóch technologiach: archiwizacji i kompresji psychoakustycznej. Konwencjonalna archiwizacja nie jest zbyt wydajna i jest stosowana tylko w formatach bezstratnych, takich jak flac, ape i wavepack. W mp3 dodano kompresję psychoakustyczną, a format ten należy do grupy Lossy (kompresja stratna).

Kompresja psychoakustyczna rozrzedza dane zgodnie z prostą zasadą: wszystko, co jest potencjalnie niesłyszalne dla słuchacza (np. ciche dźwięki w tle głośnych) jest bezlitośnie odrzucane. Wiele podobieństw można znaleźć w przypadku wideo i zdjęć. Na przykład w formacie jpg piksele o podobnych kolorach są grupowane w duże kwadraty o tym samym kolorze i zazwyczaj nie zauważamy, że na zdjęciu brakuje różnych niuansów. Ale jeśli będziemy chcieli się dobrze przyjrzeć, zrobimy to!

Jakość tego samego bitrate'u mp3 jest różna

Istnieje wiele koderów mp3, a każdy z nich ma swój własny poziom priorytetu w algorytmie, co jest najmniej ważne w muzyce, a co należy usunąć jako pierwsze przy niskiej kompresji i jako ostatnie przy wysokiej kompresji. Im większa kompresja, tym więcej informacji jest wyrzucanych i tym łatwiej jest je usłyszeć na prostym sprzęcie audio.

Niestety, jakość dźwięku mp3 zależy nie tylko od stopnia kompresji wyrażonego w bitrate, ale także od tego, jakim kodekiem został skompresowany i z jakimi ustawieniami. Bardzo często stosuje się wysoki bitrate około 320 kbps, ale z najmniej zasobożernym i najszybszym trybem kodowania. Plik jest kodowany bardzo szybko, ale w subiektywnym odczuciu brzmi gorzej niż plik 128kbps zakodowany w trybie długim i wymagającym dużej ilości zasobów.

Prawie wszyscy "producenci mp3" w postaci stron internetowych i składanek CD stosują szybkie algorytmy, bo uważają, że większość ludzi i tak nie usłyszy różnicy w telefonie, a przy zakupie będzie kierować się tylko bitrate. Po co marnować dodatkowy wysiłek, jeśli kupują wystarczająco dobrze?

Różnica między mp3 zakodowanym w 320kb/s a oryginalnym Wave jest naprawdę bardzo mała i czasami trudna do zauważenia nawet przy dobrym sprzęcie audio, ale takich mp3 jest zazwyczaj bardzo mało i są robione tylko przez pasjonatów. Większość mp3 pozostawia po sobie przygnębiające wrażenie.

Dużo zależy też od dekodera, który decyduje o ostatecznej jakości dźwięku. Na forach wciąż trwają batalie o to, który odtwarzacz programowy lub sprzętowy z którym dekoderem brzmi lepiej.

W czasach boomu na mp3 jakość odtwarzaczy i kart dźwiękowych pozostawiała wiele do życzenia, zwłaszcza, że głównymi użytkownikami mp3 byli ci, których nie było stać na słuchanie muzyki z dobrego systemu Hi-Fi. Problemy z jakością były ledwo zauważalne, podobnie jak problemy z kompresją JPG przy oglądaniu przez ekran telefonu komórkowego. Z kolei na dobrej ścieżce audio było to oczywiste. Technologia ostatnio poszła do przodu i większość źródeł zyskała na jakości, a co za tym idzie, braki mp3 stały się bardziej widoczne. Jakie są zazwyczaj główne wady dźwięku mp3?

  • Brak lub nienaturalne wysokie częstotliwości (z powodu silnego rozrzedzenia wysokich częstotliwości, których większość ludzi nie słyszy)
  • Grzechotanie i zniekształcenia na wokalu, nienaturalna barwa instrumentów
  • Zakłócenie w położeniu źródeł w przestrzeni

Ale co najważniejsze, nigdy nie wiesz, jak bardzo jakość dźwięku mp3 i jak wiele informacji jest rzeczywiście tracone w nim. Formaty bezstratne Wraz z pojawieniem się dysków twardych o dużej pojemności i szybkiego Internetu, konieczność silnej kompresji zniknęła, a formaty bezstratne stały się popularne.

Lossless wykorzystuje tylko normalną archiwizację danych audio, nie odrzuca żadnych informacji i zapewnia kopię bit po bicie po rozpakowaniu. Kompresja ta zmniejsza wagę pliku o 1/3 do 2/3 w zależności od surowych danych. Przodkiem formatów bezstratnych był format Ape. Później najpopularniejszym formatem stał się darmowy flac, który obsługuje informacje multimedialne (gatunki, grafika, osadzone "cue", itp.). Ze względu na swoją bezpłatność i szerokie możliwości format ten zyskał największą popularność, a słowo flac jest często używane jako synonim słowa Lossless.

Różnica w rozmiarze po kompresji w różnych formatach bezstratnych jest bardzo mała, a dla odtwarzaczy przenośnych istotny jest tylko stopień kompresji, który wpływa na zużycie zasobów procesora do dekompresji plików. Większość odtwarzaczy obsługuje Ape i flac, natomiast wavepac (rozszerzenie wv) może być odtwarzany tylko na komputerach lub smartfonach z systemem Android za pomocą osobnego odtwarzacza z odpowiednim dekoderem. Flac czy mp3?

Jeśli zależy nam na dobrym dźwięku, lepiej wybrać format, który nie ma rzekomo "niepotrzebnie" wyciętych informacji. Wiele osób zauważa jakość dźwięku mp3 i flac nawet na smartfonach kompatybilnych z flac, a nie trzeba wspominać o specjalistycznych odtwarzaczach, takich jak Colorfly C4 Pro, iBasso DX100 czy HiFiMan HM 901, specjalnie zaprojektowanych dla formatów bezstratnych, aby uwolnić pełen potencjał oryginalnego formatu. Najważniejsze cechy mp3, flac i wave Mp3 flac Wave Rozmiar Najmniejszy Średni Największy Jakość Gorsza niż oryginał Oryginał Obsługa informacji o mediach Czy nadal słuchasz mp3?

W takim razie czas odwiedzić sklep Doctorhead i posłuchać muzyki w wersji bezstratnej na dobrych odtwarzaczach i doskonałych słuchawkach!