Recenzja RAAL-requisite SR1a: co się stanie, gdy połączysz głośnik i słuchawki?

Co się stanie, gdy w jednym urządzeniu połączysz słuchawki i klasyczny zestaw głośników? Postanowiliśmy znaleźć odpowiedź, a w naszej recenzji znalazł się wymagający RAAL-u SR1a. Producenci zapowiadają SR1a jako pierwsze na świecie monitory Earfield. Dowiedzmy się, o czym mówimy.

SR1a to wspólne dzieło Alexandra Radisavljevica z RAAL Advanced Loudspeakers i Danny'ego McKinneya z Requisite Audio. Firma RAAL, założona w 1995 roku w Serbii, produkuje wstęgowe głośniki wysokotonowe. W tym samym roku w Kalifornii pojawiła się firma Requisite, która projektuje i produkuje profesjonalny sprzęt audio. Obie marki postanowiły połączyć siły, aby stworzyć profesjonalne monitory o charakterze brzmienia systemu głośnikowego, ale bez jego głównej wady - wpływu na pomieszczenie. Ich nowy produkt został wprowadzony na rynek pod marką RAAL-requisite w Serbii.

RAAL-requisite SR1a i HSA1b

BleakRodzaj słuchawek:

pełnowymiaroweRodzajsłuchawek:

piankowe

tworzywoRodzaj słuchaw

ek

: przewodowePorównanie599&nbsp000&nbsprub

. In Cart Buy Quick View RAAL-requisite

SR1aRodzaj słuchawek: pełnowymiaroweMateriał poduszki

:

piankaMateriał instrument

u:

piankaRodzaj instrumentu: przewodowyPrzeglądajPorównaj299&nbsp000&nbsprub

. W koszyku Kup Szybki podgląd

Gdzie podziały się poduszki na uszy?

Pierwsze co rzuca się w oczy to brak poduszek nausznych w SR1a. Mamy do czynienia z konstrukcją otwartą, w której przetworniki są blisko uszu, ale ich nie izolują. Pełnozakresowe przetworniki wstęgowe znajdują się niedaleko od uszu, a ich położenie można regulować, aby zmienić dyspersję dźwięku. Sterowniki "wiszą" w dół na sprężystej, a zarazem lekkiej i elastycznej opasce ze stali sprężynowej i można je w niewielkim stopniu odchylić. Zmieniając kąt nachylenia przetworników, możemy zbliżyć się do dźwięku z głośnika dzięki tak zwanemu crossfeedowi. Kiedy słuchamy głośnika, lewy i prawy kanał są mieszane: słyszymy lewy kanał prawym uchem i odwrotnie. Słuchanie muzyki na słuchawkach nie ma tego efektu, co wpływa na naturalność dźwięku. W przypadku SR1a efekt cross-feed powstaje dzięki otwartej, pozbawionej poduszek konstrukcji, przybliżającej dźwięk słuchawek do systemu głośnikowego.

Sterowniki wst

ęgowe

Niedawno pisaliśmy o tym, jak "wstęga" robi powrót w świecie mikrofonów, a teraz opowiemy, jak działa sterownik wstęgowy w słuchawkach SR1a. Składa się on z cienkiej aluminiowej membrany zawieszonej pomiędzy dwoma bardzo silnymi magnesami. Do taśmy przykładane jest zasilanie ze wzmacniacza i powstaje pole magnetyczne. Taśma porusza się w tym polu, tworząc fale dźwiękowe. Mała masa i swobodny ruch taśmy są kluczowymi czynnikami w działaniu sterowników taśmowych, umożliwiając im reagowanie na najmniejsze zmiany sygnału. Są bardzo czułe i dostarczają dźwięk ze szczegółami i dynamiką. SR1a ma całkowicie modułową budowę, dzięki czemu łatwo jest wymienić wkładki przetworników wstęgowych, kable, pałąk i inne elementy.

Materiały i dopasowanie

Trzeba się

sporo napracować, aby uzyskać dobre dopasowanie z tego modelu. Ale po wyregulowaniu pałąka można zapomnieć, że ma się na sobie parę masywnych słuchawek. Wykonany jest ze stali i prawdziwej skóry, regulowany za pomocą "klamry" (konstrukcja bardzo przypominająca pasek). Jest też mały pasek, który owija się wokół tyłu głowy i zabezpiecza SR1a bezpiecznie na głowie. Ważące 425 g słuchawki nie wywierają nacisku na głowę i szyję, ponieważ ich ciężar jest dobrze rozłożony.

RAAL-requisite oferuje wskazówki, jak ustawić SR1a na głowie, ponieważ nauszniki można regulować zarówno pod względem wysokości względem ucha, jak i odległości od niego. Przy pierwszym wprowadzeniu producent zaleca pozostawienie 35mm pomiędzy nadajnikiem a uchem. Ta pozycja jest odpowiednia do słuchania większości nagrań. W przypadku muzyki akustycznej i orkiestrowej zalecamy eksperymentowanie z szerszą pozycją poziomą w celu poszerzenia sceny i dodania basu.

Istnieją również zalecenia co do tego, gdzie dokładnie powinien być umieszczony promiennik w stosunku do ucha. Możesz odnieść się do akordów na nausznikach - ucho powinno być wyśrodkowane względem nich. Słuchawki wymagają starannego "dopasowania" w celu uzyskania odpowiedniego dźwięku. Jeśli chodzi o brzmienie, to jeszcze kilka słów o dopasowaniu.

Wewnętrzna strona miseczek słuchawek została wyposażona w miękkie wałki z pianki memory, jeden z niewielu elementów, które dobrze przylegają do głowy. Widać, że nacisk położono raczej na cechy fizyczne i brzmienie niż na obróbkę materiałów: siatka na zewnątrz jest dość szorstka - trzeba uważać, żeby się nie skaleczyć. Dużo ostrych kątów na obudowie tworzy poczucie industrialnego designu w duchu wczesnej kosmicznej ery ludzkości.

Nie każdy wzmacniacz spełni swoje zadanie

Wymagana przez RAAL-a SR1a ma bardzo niską impedancję (zaledwie 0,2 oma), co bardzo utrudnia dobór wzmacniacza. Tradycyjne modele wzmacniaczy słuchawkowych nie radzą sobie z taką impedancją i nie można do nich podłączyć SR1a - kabel ma niestandardowy, czteropinowy XLR. Jeśli masz już wzmacniacz słuchawkowy, będziesz potrzebował dodatkowego urządzenia do podbicia impedancji - ciernista ścieżka. Łatwiej jest użyć wzmacniacza HSA-1b, który został zaprojektowany specjalnie dla tych słuchawek, ale może też współpracować z magnetofonami, słuchawkami dynamicznymi, a nawet parą kolumn. To co wyróżnia HSA-1b to najkrótsza możliwa ścieżka wzmocnienia i precyzyjna regulacja głośności za pomocą w pełni dyskretnego tłumika w krokach co zaledwie 2dB.

Producent zaznacza, że do słuchawek można podłączyć wzmacniacze o mocy do 500W, ale należy uważać, by nie przeciążyć taśmy.

Dźwięk

Wrażenia słuchowe z SR1a są na swój sposób wyjątkowe, ponieważ dostarczanie dźwięku przypomina bardziej klasyczne głośniki, tylko z większą ilością szczegółów, szybkością i rozdzielczością. SR1a za nic nie są pozycjonowane jako monitory. Charakteryzują się liniowym oddawaniem dźwięku, szczególnie zbliżonym do typowych monitorów studyjnych bliskiego pola.

Niektórzy stwierdzą, że model ten produkuje za mało basu i subbasu, po 33 Hz jest ewidentny spadek. Porcje częstotliwości basowych będą się bardzo różnić w zależności od położenia słuchawek względem uszu. W teście stwierdziliśmy, że optymalna odległość przetwornika wstęgowego od płatka ucha wynosi 10mm. Dzięki temu uzyskujemy najbardziej zrównoważony dźwięk z wystarczającą ilością basu, pełną sceną i dobrym pozycjonowaniem. Wyniesienie przetwornika dalej sprawia, że scena jest szersza, ale gęstość basu jest rozpraszana.

SR1a brzmią bardzo naturalnie - są niemal całkowicie pozbawione podbarwień. Pod względem głośności i naturalności dźwięku przypominają klasyczne słuchawki otwarte, tylko z jeszcze większym realizmem. Model spodoba się tym, którzy lubią stawiać muzykę pod mikroskopem - szczegóły obfitują. Są absolutnie bezwzględne, jeśli chodzi o jakość sygnału, ale rezultat jest imponujący: brzmią bardziej zrozumiale niż większość słuchawek dynamicznych, planarnych, a nawet elektrostatycznych. Wszystkie artefakty i niedociągnięcia w masteringu natychmiast pokażą się przed słuchaczem - przypomnijmy, że SR1a był pierwotnie pozycjonowany jako kompletna, ale kompaktowa opcja monitorowania. Model ten może konkurować z Focal Utopia i STAX SR-009S w ilości informacji dźwiękowych.

Naturalna scena jest jedną z wyróżniających się cech SR1a na tle innych słuchawek. Model może przekazywać obrazy dźwiękowe jak system głośników: słuchacz odbiera cały obraz dźwiękowy, w którym może zlokalizować obrazy akustyczne, głośność i głębię.

Podsumowanie

Przy pierwszym spotkaniu słuchawki nie robiły wrażenia ze względu na specyficzne dopasowanie, ale po dostosowaniu SR1a całkowicie przykuły uwagę. Aż chce się w nich słuchać całej swojej biblioteki muzycznej, bo nawet w ulubionych i znanych utworach otwierają się szczegóły, które wcześniej umykały Twoim uszom.

Model ten przeznaczony jest do świadomego słuchania w domu. SR1a nie będzie tolerował słabej jakości nagrań i sprawi, że słuchanie muzyki będzie ciekawym procesem, jak obcowanie z winylem, z własnymi "rytuałami". Ale jak już się "ogarniesz" z nimi, to dostaniesz niesamowity dźwięk, usłyszysz symbiozę systemu głośników i słuchawek. Przyjdź do Dr.Head i posłuchaj sam RAAL-owego SR1a, a na pewno nie pozostaniesz obojętny. Czekamy na Państwa wizytę!

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie w naszym kanale Telegram. Zapisz się i dołącz do czatów!