Przegląd słuchawek Bluetooth Denon AH-GC20 z aktywną redukcją szumów

Nosisz słuchawki poza domem i marzysz o tym, aby szybko i wygodnie dotrzeć do pracy przy ulubionej muzyce? Rzeczywistość może być nieco inna - sznurki dyndające z kubków nie pasują do Twojego wyobrażenia o wygodnym spacerze, a dudnienie metra zniweczy wysiłki wokalisty, by dotrzeć do Twoich uszu. Jak sobie radzisz z tymi problemami? Po pierwsze, ludzkość wynalazła Bluetooth, a po drugie, aktywną redukcję szumów. Aby pomóc Ci pozbyć się obu kłopotów naraz, projektanci Denona połączyli obie technologie w jednej parze słuchawek AH-GC20. Uzyskaj "niebieski ząb" w jednym zestawie z filtracją szumów! I w końcu, w komfortowych warunkach przystąpić do pracy.

Zestaw

Połączenie dwóch bardzo pożądanych technologii - redukcji szumów i bezprzewodowej transmisji dźwięku - w jednym modelu słuchawek jest wspaniałym gestem ze strony Denona dla tych, którzy lubią słuchać muzyki w podróży.

Ale hojność producenta na tym się nie kończy i idzie dalej: po otwarciu paczki ze słuchawkami dostajemy wraz z nimi zaskakująco bogaty zestaw akcesoriów. W zestawie znajduje się sporych rozmiarów walizka, adapter samolotowy, przejściówka z mini-jack na standardowy jack do podłączenia do domowego systemu audio, kabel microUSB do ładowania wbudowanej baterii litowo-jonowej oraz odłączany kabel audio na wypadek, gdyby bateria się wyczerpała, a Ty chcesz słuchać muzyki dalej.

Prawdopodobnie jednak tak się nie stanie, ponieważ bateria wystarcza na 20 godzin pracy, więc w typowym scenariuszu użytkowania wystarczy ładować ją raz lub dwa razy w tygodniu. Akumulator nie musi być ładowany przez noc. Po około trzech godzinach ładowania, bateria jest ponownie w pełni naładowana, więc możesz zapomnieć o podłączeniu do gniazdka na długi czas.

Projekt

Zapoznanie się z tymi słuchawkami zaczyna się od jakości wykonania. Jakość wykonania Denon GC20 jest bez zarzutu! Wszystkie detale konstrukcyjne zostały precyzyjnie dopasowane do siebie, a obrotowe uchwyty umożliwiają złożenie modelu tak, aby zmieścił się w walizce transportowej lub torbie podróżnej. Kluczowe elementy wykonane są z aluminium, co daje produktowi doskonałą odporność na wstrząsy fizyczne, nie cierpiąc przy tym z powodu nadmiernej wagi.

Projektanci tego modelu wykonali kawał dobrej roboty, aby uczynić go lżejszym - w efekcie powstały słuchawki naszpikowane zaawansowaną technologią i wyposażone w pojemne akumulatory, które ważą zaledwie 275 gramów - nie więcej niż przeciętne słuchawki nauszne. Są one akustycznie uszczelnione, aby zapobiec przedostawaniu się dźwięku do środka i na zewnątrz kubków, dlatego też są one optymalne dla hałaśliwych środowisk. Z tego samego powodu, nauszniki są wyprofilowane specjalną pianką z pamięcią, która dopasowuje się do kształtu ucha.

Dzięki temu nauszniki przylegają ściśle do muszli słuchawek i chronią przed hałasem z zewnątrz, a jednocześnie nie powodują dyskomfortu nawet po długich godzinach słuchania.

Blue Tooth

Nie jest niczym niezwykłym, że miłośnicy muzyki składają uzasadnione skargi na utratę jakości dźwięku ze słuchawek Bluetooth. Prymitywne algorytmy, które są używane w niedrogich modelach do szybkiej kompresji sygnału audio, gdy jest on wysyłany przez niebieski ząb, są w dużej mierze odpowiedzialne za tę stratę. Denon dołożył wszelkich starań, aby nawet najbardziej wymagający audiofile nie mieli zastrzeżeń do jakości bezprzewodowej transmisji dźwięku GC20.

Zaawansowany kodek aptX odpowiada za kodowanie i dekodowanie dźwięku podczas przesyłania go przez Bluetooth, kompresując go z dużą prędkością bitową bez utraty czystości i szczegółowości dźwięku. Jednocześnie słuchawki obsługują nie tylko standardową wersję aptX, ale także jego kinową wersję aptX low latency, która zapewnia minimalne opóźnienie w odbiorze dźwięku, aby wyeliminować niedopasowane wskazówki i ruchy warg podczas odtwarzania wideo.

Słuchawki nie mają NFC, więc przy pierwszym sparowaniu ich z bezprzewodowym źródłem dźwięku użytkownik będzie musiał poświęcić kilka dodatkowych sekund na rozpoznanie siebie nawzajem, ale w razie potrzeby mogą pozostawać w kontakcie z dwoma niezależnymi urządzeniami jednocześnie, pozwalając jednym prostym ruchem przełączyć się ze smartfona na tablet i z powrotem.

Redukcja hałasu

W celu zmniejszenia, a najlepiej wyeliminowania hałasu pochodzącego z zewnętrznych źródeł dźwięku, projektanci słuchawek mają do dyspozycji tylko dwie metody - pasywną i aktywną. Pierwsza metoda polega na zamknięciu wszelkich luk dla zewnętrznego hałasu, druga polega na stworzeniu przeciwwagi dla zewnętrznego hałasu poprzez specjalną obróbkę sygnału audio. Projektanci Denona postanowili nie być małostkowi i zastosować obie metody jednocześnie. Pasywna redukcja hałasu GC20 została osiągnięta dzięki zastosowaniu szczelnie zamkniętych nauszników oraz elastycznych poduszek z efektem pamięci, odcinających główną drogę przedostawania się hałasu z zewnątrz.

Aktywna redukcja hałasu jest obsługiwana przez system mikrofonu i procesora dźwięku, który wyłapuje zewnętrzne dudnienie, odbija je w fazie i omiata sygnał audio w drodze do przetworników słuchawek, aby zabić hałas poprzez zderzenie go z "antyhałasem". Aktywna redukcja szumów w GC20 opiera się na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch wbudowanych mikrofonów, dzięki czemu system jest wyjątkowo skuteczny.

Technologia Clear Voice Capture zastosowana w nowych słuchawkach - w istocie pakiet potężnych narzędzi łączących filtrowanie szumów, dynamiczny korektor, automatyczną kontrolę wzmocnienia oraz specjalne algorytmy odcinające echo i szumy z mikrofonu - zapewnia dodatkową redukcję szumów zaprojektowaną tak, aby głosy ludzkie były jak najbardziej zrozumiałe. Technologia ta zapewnia zrozumiałość dźwięku w każdych warunkach - zarówno na ruchliwej autostradzie wśród głośnego ruchu ulicznego, jak i na otwartym polu przy silnym wietrze.

Dźwięk

Źródłem dźwięku GC20 jest para dużych, 40-milimetrowych przetworników, o rozszerzonym zakresie częstotliwości, zdolnych do schodzenia w dół w kierunku 5Hz lub wznoszenia się na wyżyny ultradźwięków 40kHz. Ich ogromny potencjał basowy jest szczególnie zauważalny w przypadku takich gatunków muzyki tanecznej jak grime i dubstep: bas jest solidny i mięsisty, tak jakbyś czuł go nie bębenkami, ale całym ciałem.

Gitarowe rockowe granie jest przyjemne, z dobrze zbalansowaną średnicą i solidnym, naturalnym odczuciem. Po podłączeniu przez Bluetooth do urządzeń mobilnych wyposażonych w obsługę kodeka aptX, dźwięk muzyki prawie nie różni się od tego, który można uzyskać za pomocą kabla audio. Górna część pasma brzmi tak samo lśniąco i detalicznie, bez irytujących syntetycznych zanieczyszczeń, które występują w wielu modelach "blue-tooth", będących wynikiem surowego cyfrowego przetwarzania strumienia audio.

Dzięki kompetentnej pracy algorytmów redukcji szumów muzyka jest doskonale słyszalna nie tylko podczas słuchania w domu, ale także w plenerze. Aktywne filtrowanie szczególnie dobrze radzi sobie z odfiltrowaniem jednostajnego szumu ruchu, niezależnie od tego, czy jest to stukot ruchu, czy stukot metra. Teraz już żadne godziny szczytu metra nie zepsują nam przyjemności słuchania Bjork czy Radiohead, wystarczy tylko pamiętać, żeby przecisnąć się do wyjścia na odpowiedniej stacji.

Wynik końcowy

Bezprzewodowa łączność i aktywne filtrowanie szumów, obsługa kodeka aptX oraz technologia Clear Voice Capture - te słuchawki spełniają wymagania popularnego systemu all-inclusive. Co najważniejsze, brzmią one na równi z wysokiej jakości modelami przewodowymi.