Przekształcenie smartfona z Androidem w odtwarzacz hi-fi dzięki przenośnym DAC-om od ddHiFi

Mimo ich wyraźnej przewagi, jeśli chodzi o dźwięk, dziś pojedyncze przenośne odtwarzacze stały się domeną entuzjastów, a zdecydowana większość z nich do słuchania muzyki (i jednocześnie grania w gry, oglądania filmów i nie tylko) używa smartfona. W 2016 roku Apple pozbyło się gniazda słuchawkowego w swoich nowych iPhone'ach, wywołując masowe przejście na zestawy słuchawkowe Bluetooth i boom w segmencie True Wireless. I choć inni producenci smartfonów nie poszli w pełni w ślady Apple, to dzisiejsze modele z Androidem są coraz częściej dostępne bez gniazda mini-jack.

Z pozoru niewielka strata, pozbycie się drutu to postęp. Chociaż słuchawki Bluetooth z biegiem lat stały się znacznie bardziej przystępne cenowo i lepsze we wszystkich funkcjach, nadal mają szereg wad w stosunku do klasycznych modeli przewodowych.

Oto niektóre z nich:

 • Wszystkie istniejące kodeki Bluetooth mają stratną kompresję dźwięku - nie zapewniają jakości Lossless lub Hi-Res Audio.

 • Podczas przesyłania sygnału występuje opóźnienie - może to bardzo przeszkadzać podczas oglądania filmów lub grania w gry.

 • Słuchawki bezprzewodowe wymagają ładowania, a żywotność urządzenia jest ograniczona przez czas pracy na baterii.

Jednak nawet jeśli wybrany smartfon ma gniazdo 3,5 mm, to w 99% przypadków wyjście audio będzie skromne: niskie wzmocnienie poradzi sobie jedynie z niskoimpedancyjnymi słuchawkami o wysokiej czułości, a wbudowany DAC nie uwolni potencjału modeli wysokiej jakości.

Przenośne przetworniki cyfrowo-analogowe od ddHiFi z USB-C

A USB DAC może pomóc zmienić smartfon w poważniejszą alternatywę dla odtwarzacza hi-fi. Niedawno testowaliśmy superkompaktowe modele ddHiFi ze złączem lightning dla iPhone'a/iPada, a dziś mówimy o wersjach z USB-C dla smartfonów i tabletów z Androidem, a także innych urządzeń z wyjściem USB, takich jak iPad Pro czy komputer (wymagana jest przejściówka USB-C-USB-A lub odpowiedni kabel OTG).

Wybraliśmy cztery modele ddHiFi - TC35b 2021, TC35 Pro Tetris, TC44B i TC44C - i przetestowaliśmy je w różnych scenariuszach i z różnymi urządzeniami. Do wspólnych zalet gadżetów marki należy konkurencyjna cena, solidna metalowa konstrukcja oraz łatwość obsługi - brak sterowników i ustawień, pełne Plug-n-Play (dla systemów Android/Mac/Windows 10, wcześniejsze wersje Windows wymagają zainstalowania sterownika). Na podstawie wyników naszych testów wybraliśmy cztery optymalne kombinacje przenośnego DAC-a i słuchawek in-canal.

I - Zestaw startowy

ddHiFi TC35b 2021 + CTM CE110 Universal

dla miłośników wysokiej jakości dźwięku

Do pary z unowocześnionym TC35b (najmniejszym Androidowym DACiem na rynku) wybraliśmy zwycięzcę Dr.Head Awards 2021 w kategorii Najlepsze douszne słuchawki przewodowe - CTM CE110 Universal

.

Cechy urządzenia ddHiFi TC35b 2021:

 • DAC: Realtek ALC5686

 • Obsługa audio: PCM do 384kHz/32 bitów

 • Wyjście słuchawkowe: 3,5 mm

 • Stosunek sygnału do szumu: 120dB

 • Moc wyjściowa: 30mW @ 32 ohm

 • Zestaw słuchawkowy: obsługiwany przez CTIA

Czy malutka "przejściówka" brzmiałaby lepiej niż nowoczesny, drogi telefon? A układy Realtek najczęściej spotykamy w płytach głównych PC, które pod względem dźwięku nigdy nie strzelały gwiazdami. Niemniej jednak układ ALC5686 i jego konkretna implementacja od ddHiFi sparowana z przenośnymi słuchawkami brzmi jednoznacznie lepiej niż "natywne" brzmienie smartfonów i laptopów, które słyszeliśmy.

Moc wyjściowa 30 mW przy obciążeniu 32 omami to niewiele jak na standardy współczesnych odtwarzaczy Hi-Fi, ale już więcej niż w przypadku popularnych odtwarzaczy MP3 z przeszłości (takich jak iPod czy Sansa Clip) oraz współczesnych smartfonów, których moc rzadko przekracza 15-20 mW. Kolejnym problemem nieodłącznie związanym ze słabym wzmocnieniem telefonu jest to, że przy dużej głośności wzrastają zniekształcenia, a przy małej głośności dźwięk jest "pusty", a basy zwisają. Dzięki TC35b z jednej strony wzrośnie maksymalna głośność, a z drugiej strony słuchawki będą lepiej brzmiały przy niskiej głośności.

DAC poradzi sobie również z niektórymi pełnowymiarowymi słuchawkami o impedancji wyższej niż 32 omy i wysokiej czułości, ale najlepiej radzi sobie z modelami bez wzmocnienia w kanale. Wybraliśmy model CE110 Universal, podstawowy model w linii monitorów kanałowych CTM z dynamicznymi przetwornikami 10 mm. Dzięki doświadczeniu firmy w produkcji słuchawek na zamówienie, model ten oferuje wysoki poziom komfortu i doskonałą pasywną izolację hałasu, a dźwięk charakteryzuje się referencyjną oprawą, która nie jest często spotykana w tej grupie cenowej.

Muzyka: Jak na tę cenę, dźwięk jest bardzo szczegółowy i gładki, z przyjemnymi wysokimi tonami. Bas nie jest przesadnie mocny, ale jest wyraźnie produkowany. Kino: dobra dynamika, ale dla większej immersji pomaga włączenie trybu Dolby lub dodanie więcej basów w ustawieniach smartfona dla efektów specjalnych. Gaming: wrażenie jest dobre, świetna scena. Dla strzelców wystarczy. -

Vitaly

Choć w

przypadku tych smartfonowych słuchawek nie było deficytu głośności, trudno nie usłyszeć korzyści płynących z zastosowania TC35B - dźwięk staje się wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Bas jest wyraźniejszy i lepiej kontrolowany, zwiększa się poczucie dynamiki i wielkość sceny dźwiękowej. Po przełączeniu z powrotem na gniazdo telefoniczne, dźwięk wydaje się mulisty i nieostry.

SaleddHiFi TC35B 2021 i CTM CE110 Uniwersalny odtwarzaczMarka

:

ddHiFiWyjście

złącza

:

3,5W

Moc

wyjściowa:

0,030Broker

do porównania10&nbsp950&nbsprub.12&nbsp170&nbsp.szmer.-10%BoxQuick view ddHiFi TC35B 2021Pin

(lewy): 3.5-f, złącze usb

(prawe): 3,5-f, usb-cMarka

: ddHiFiFavoriteBox

dla porównania4&nbsp180&nbsprub. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd

II -

Tetris ddHiFi TC35 Pro Tetris + Kinera Idun

Pro-wersja TC35 to zupełnie inne urządzenie, a właściwie trzy. DAC bazuje na bardziej zaawansowanym chipie od ESS SABRE i występuje w trzech różnych formach: Mountain, podobnej do zwykłego TC35; Eye z krótkim kablem pomiędzy złączami; oraz Tetris, który może łączyć się zarówno przez Lightning, jak i USB. Ten ostatni wzięliśmy do testów razem z kablem USB ddHiFi TC05. Został on sparowany z hybrydowymi słuchawkami Idun firmy Kinera.

Cechy charakterystyczne modelu ddHiFi TC35 Pro Tetris:

 • TSAP: ESS SABRE ES9281AC PRO

 • Obsługa audio: PCM do 32bit/768kHz, DSD512, MQA

 • Wyjście słuchawkowe: 3,5 mm

 • Stosunek sygnału do szumu: 118dB

 • Moc wyjściowa: 62 mW @ 32 ohm

 • Zestaw słuchawkowy: obsługiwany przez CTIA

Tetris TC35 Pro, choć dwukrotnie większy od konwencjonalnej wersji, nadal jest bardzo mały i lekki. DAC od ESS SABRE obsługuje najwyższą możliwą jakość PCM, a także pełne dekodowanie DSD i MQA. Rodzaj odtwarzanej zawartości jest wskazywany przez 6-kolorowy wskaźnik. TC35 Pro oddaje dwa razy więcej mocy i jest wyposażony w funkcję automatycznego wyboru wzmocnienia (low/high). Aby ten ostatni działał, należy najpierw podłączyć słuchawki do DAC-a, a dopiero potem podłączyć DAC-a do telefonu.

Wzmacniacz radzi sobie nie tylko z modelami in-canal, ale także z dynamicznymi, pełnowymiarowymi słuchawkami o impedancji do 150 omów i wysokiej czułości, takimi jak Sennheiser HD660S. Idealnie byłoby, gdyby ten model zasługiwał na bardziej zaawansowany wzmacniacz stacjonarny, ale jeśli słuchawki podłączone bezpośrednio do laptopa w ogóle nie brzmią, to z TC35 Pro można je już całkiem wykorzystać. Bardziej pewnie, kompaktowy DAC obsługuje modele do 100 omów i czułości powyżej 100dB. DAC może być więc używany ze słuchawkami dousznymi i telefonami w drodze oraz z pełnowymiarowymi słuchawkami w domu przed komputerem.

Przejście z TC35 na TC35 Pro jest jak przejście z telefonicznego gniazda mini-jack na TC35 - to jak otwarcie kolejnego okna, które przybliża nas do dźwięku - dźwięk staje się czystszy i bardziej wyrazisty, zwiększa się szczegółowość i zakres sceny dźwiękowej. Zmiany były widoczne w przypadku CTM CE110, ale jeszcze bardziej widoczne w przypadku Kinera Idun Hybrid.

Szczegółowe słuchawki z naciskiem na wysokie częstotliwości i to mówi wszystko. Dzięki podkreśleniu głośnika wysokotonowego na pierwszy plan wysuwają się wszystkie talerze perkusyjne, instrumenty dęte blaszane, a także wokale. Słucham głównie muzyki akustycznej, jest do tego świetny. Wszystkie drobne szczegóły są wydobyte. W cięższych stylach, takich jak rock, głośnik wysokotonowy może brzmieć szorstko. Tutaj szczególnie ważne jest źródło, z telefonu strumień jest grubszy i bardziej mulisty, trzeba podkręcić głośność do maksimum, natomiast TC35 Pro gra delikatniej nie wysilając się zbytnio, jest dobry margines na głośność. -

Andrey

Nazwane na cześć skandynawskiej bogini młodości, słuchawki posiadają 7-milimetrowy autorski przetwornik z powłoką tytanową dla basu, za średnicę odpowiada szerokopasmowy przetwornik armaturowy Knowles RAF-32873, a za wysokie tony - przetwornik armaturowy Kinera BTC-30095. Model ten ma "analityczną" sygnaturę dźwiękową - bliską neutralności/referencji, ale z lekkim podkreśleniem wysokich tonów. To brzmienie jest popularne w kręgach profesjonalnych i audiofilskich, ponieważ jest bardziej szczegółowe i czyste, szczególnie dobrze sprawdza się z wysokiej jakości materiałem zmiksowanym. Jednak dla audiofilów zbyt wrażliwych na wysokie częstotliwości, może to brzmieć zbyt jasno. Nie będzie też odpowiadał basistom: bas Iduna jest doskonale kontrolowany, jest głęboki subbas, ale średniemu basowi brakuje podbicia, do którego przyzwyczaiły nas słuchawki konsumenckie, więc może brakować "uderzenia". Dzięki temu jednak niższe częstotliwości nie maskują średnicy, w której słuchawki błyszczą - fani wokali i instrumentów akustycznych powinni być zachwyceni parą TC35 Pro + Kinera Idun.

Wyprzedaż ddHiFi TC35 Pro Tetris i Kinera IDUNMarka

:

ddHiFiWersja USB

:

2,0W

Moc

wyjściowa

: 0,062BrowseD

Compare25&nbsp870&nbsprub.27&nbsp090&nbsp.RUR.-5%BoxKup Quick View SaleddHiFi TC35 Pro USB-C - 3.5 Dekoder Tris Waga

, g: 8Wbudowany

DAC: takWysokość

,

mm:

8Pokrętła do porównania10&nbsp200&nbsprub.11&nbsp990&nbsp.RUB.-15%Instock In cart Buy Quick View

III - Przejście na wyższy poziom z

ddHiFi TC44B + OEAudio 2DualCDC 2,5mm + CTM CE320 Universal

TC44B to dongle z krótkim, zintegrowanym kablem, który łączy złącze USB z jednostką główną o w pełni zbalansowanej architekturze opisanej poniżej. Aby ocenić jego zalety, podłączyliśmy do DAC-a uniwersalne słuchawki CTM CE320 za pomocą niestandardowego zbalansowanego kabla OEAudio 2DualCDC.

Cechy ddHiFi TC44B:

 • DAC: 2 x Cirrus Logic 43131

 • Obsługa audio: PCM do 32 bitów/384 kHz, DSD256

 • Wyjścia słuchawkowe: zbalansowane 2,5mm i 4,4mm

 • Stosunek sygnału do szumu: 125dB

 • Moc wyjściowa: 120 mW @ 32 ohm

TC44B wyposażono w parę zbalansowanych, podwójnych monofonicznych układów DAC Cirrus Logic 43131. Każdy DAC obsługuje swój własny kanał dla bardziej precyzyjnego i czystego dźwięku z rozszerzonym zakresem dynamiki. Wzmocnienie Gadgeta jest również zrównoważone - kanały są podwajane i wysyłane bezpośrednio i lustrzanie, a na końcu wygładzane i sumowane, co eliminuje wszelkie szumy i zakłócenia.

Wynajęty z profesjonalnego audio, ten typ wzmocnienia i połączenia zapewnia również zwiększoną moc, lepszy podział kanałów i reprodukcję sceny dźwiękowej. Co więcej, TC44B nie ma standardowego niezbalansowanego mini-jacka 3,5 mm, ale ma dwa warianty popularnych złączy zbalansowanych - 2,5 mm i 4,4 mm. Przewód do złącza USB wykonany jest z posrebrzanej miedzi monokrystalicznej OCC (30+60 rdzeni), z wewnętrznym oplotem z teflonu i zewnętrznym z termoplastycznego elastomeru, co doskonale osłania przed zakłóceniami i sprawia, że przewód jest trwały i odporny na zużycie.

Wybrane do wiązki uniwersalne trójdrożne słuchawki armaturowe CE320 można określić jako dokładne przeciwieństwo Kinera Idun pod względem stylu dostarczania dźwięku. CE320 ma pismo w kształcie litery L z naciskiem na bas i średnicę z płynnym spadkiem wysokich częstotliwości. Dźwięk jest cieplejszy i bardziej zaokrąglony, więc osoby wrażliwe na wysokie tony mogą odetchnąć z ulgą, natomiast fani przeszywającego basu mogą się cieszyć. Przełączenie na połączenie zbalansowane daje gęstemu i wzmocnionemu basowi CE320 jeszcze więcej przestrzeni i kontroli, podnosząc poprzeczkę dla ogólnej szczegółowości i namacalności warstw dźwiękowych.

Dla mnie połączenie jest idealne, mogę słuchać cały dzień bez obciążenia. Dźwięk jest szczegółowy, aksamitny i przyjemny, nie chce się rozpraszać niczym innym. W filmach głosy są dobrze czytelne, świetny efekt immersyjny. Nie próbowałem grać, ale jestem pewien, że wszystko będzie tu w porządku, bo scena i rozmieszczenie instrumentów jest znakomite - myślę, że kroki czy głosy w grach też będą na swoich miejscach. -

Mark

Moc TC44B pozwala na słuchanie nawet niektórych słuchawek magneplanarnych z urządzeniem mobilnym. Efekt na pewno nie jest taki jak z pełnoprawnym wzmacniaczem stacjonarnym, ale jak na miniaturowy dongle jest całkiem nieźle. Jednak im większe obciążenie wzmacniacza, tym szybciej TC44B zacznie marnować moc telefoniczną. W przypadku słuchawek przenośnych wpływ wszystkich testowanych modeli ddHiFi na zużycie baterii był niemal niezauważalny (na poziomie podłączenia słuchawek bezpośrednio).

SaleddHiFi TC44B i CTM CE320 oraz OEAudio 2DualCDC 4,4mm - CIEMBrand

:

ddHiFiWyjście słuchawkowe

: 2,5, 4,4W

Moc wyjściowa: 0,12BknowledgeBooklist36&nbsp260&nbsprub

.42&nbsp670&nbsp.RUR.-15%BrowseQuick view SaleddHiFi TC44BBrodzaj kabla:

skręcanyMateriał

oplotu: polimerMateriał

przewodnika: miedź, srebroDla

Twojego porównaniaKnea9&nbsp120&nbsprub.10&nbsp730&nbsp.RUB.-15%Instock In cart Buy Quick View

IV - Top Audiophile Android

ddHiFi TC44C + Nobunaga Labs Inspire Matador 2pin-4.4mm + 64 Audio Duo

TC44C to najnowsza modyfikacja w linii. Trzewia są takie same jak w TC44B, ale obudowa jest mniej oryginalna, za to bardziej przyjazna dla kieszeni. Kabel jest odpinany, ale w przeciwieństwie do TC35 Pro Tetris jest już w zestawie. Główną różnicą nowej wersji są złącza - zbalansowane 4,4 mm oraz mini-jack 3,5 mm zamiast alternatywnego standardu 2,5 mm. Bez problemu można podłączyć dowolne słuchawki zarówno zbalansowanym jak i standardowym kablem. Zdecydowaliśmy się na hybrydę Duo od amerykańskiego producenta 64 Audio In-Canal Monitors oraz kabel Inspire Matador od japońskiego Nobunaga Labs.

Cechy ddHiFi TC44C:

 • DAC: 2 x Cirrus Logic 43131

 • Obsługa audio: PCM do 32 bitów/384 kHz, DSD256

 • Wyjścia słuchawkowe: 3,5mm, 4,4mm (zbalansowane)

 • Stosunek sygnału do szumu: 125dB

 • Moc wyjściowa: 120 mW @ 32 ohm (4,4 mm)

Odłączany kabel zwiększa potencjalną żywotność TC44C. Upraszcza również połączenie z komputerem: możesz użyć adaptera USB-C-USB-A na dołączony kabel lub wziąć dowolny kabel USB OTG innej firmy, który możesz już mieć.

W wybranych dwudrożnych słuchawkach hybrydowych 64 Audio Duo zastosowano wiele autorskich technologii firmy, takich jak Tia System (pojedynczy przetwornik/komora akustyczna eliminująca rezonanse), Apex Core (redukcja nacisku i zmęczenia) oraz LID (nieliniowa korekcja impedancji przetworników). Słuchawki mają półotwartą konstrukcję z niską pasywną izolacją hałasu - nie nadają się do pracy w metrze. W cichym otoczeniu ich dźwięk zapiera dech w piersiach swoją otwartością i sposobem budowania sceny dźwiękowej.

Asymetryczny kabel nie oddaje jednak słuchawkom żadnej zasługi, dlatego wybraliśmy zbalansowany Matador z linii premium Inspire. Posiada strukturę plecionki z trzech rodzajów przewodników - srebra o czystości 4N ze złotem, srebra o czystości 4N oraz beztlenowej miedzi monokrystalicznej 6N OCC.

Podczas słuchania muzyki dostajemy gęsiej skórki od szczegółowości, od bogactwa basu (zwłaszcza przy większej głośności). Jest pełne poczucie obecności, wszystko słychać! Dźwięk jest hipnotyzujący, wszystkie gatunki są dopracowane perfekcyjnie. Oglądałem serial z tym pakietem - każdy szczegół, od chrzęstu śniegu pod stopami po echo w górach od lawiny, był słyszalny. -

Michał

Dzięki takiemu połączeniu i sparowaniu z TC44C brzmienie 64 Audio Duo depcze po piętach droższym słuchawkom High End i jest w stanie zaskoczyć tych, którzy uważają, że słuchawki douszne nie mogą równać się z jakością pełnowymiarowych modeli. Pismo ręczne 64 Audio Duo jest lekko U-kształtne, subbas i bas są głębokie i mocne, dodają ciepła, średnica jest lekko oderwana, ale dobrze czytelna, góra jest zwiewna i szczegółowa, ale nie ostra. Jakość dźwięku dla smartfona bez osobnego DAC-a jest po prostu nieosiągalna i porównywalna z dobrym odtwarzaczem Hi-Fi.

SaleddHiFi TC44C i 64 Audio Duo oraz Nobunaga Labs 4,4mmMarka

: ddHiFi Wyjście

słuchawkowe

: 3,5, 4,4W

Moc wyjściowa: 0,12W

UlubioneKompromis142&nbsp920&nbsprub.158&nbsp805&nbsp.RUR.-10%Szybkipodgląd ddHiFi TC44C USB-CMarka

:

ddHiFiZłącza słuchawkowe

:

3.5, 4.

4Złącza wyjści

owe

: 3.5, 4.4Kneed

to compare12&nbsp540&nbsprub. In stock In cart Buy Quick view

Verdict

Muzyka bezstratna lub w wysokiej rozdzielczości, a także gry i filmy bez opóźnień na smartfonie są możliwe. Wystarczy dobra para słuchawek przewodowych i malutki przenośny DAC. Seria ddHiFi posiada modele odpowiadające różnym potrzebom i może być sparowana z niemal każdym urządzeniem - zarówno źródłem, jak i słuchawkami. Aby pomóc Ci podjąć decyzję, oto szybkie podsumowanie:

 • ddHiFi TC35b 2021: Niezawodne, ultrakompaktowe rozwiązanie dla dyskretnych słuchawek dousznych i zestawów słuchawkowych CTIA.

 • ddHiFi TC35 Pro: nadal superkompaktowy, ale bardziej wydajny i zaawansowany dla bardziej wymagających słuchawek lub zestawów CTIA. Kabel można dopasować do innych urządzeń (USB-A/lightning).

 • ddHiFi TC44B: dla tych, którzy chcą zbalansowanego układu z czystszym, bardziej szczegółowym dźwiękiem i jeszcze większą mocą do obsługi złożonych słuchawek. Brak obsługi słuchawek, jedynie połączenie zbalansowane.

 • ddHiFi TC44C: Podobny do TC44B, ale obsługuje zarówno połączenie zbalansowane jak i niezbalansowane. Można wybrać kabel dla innych urządzeń (USB-A/lightning).

Nadal nie jesteś pewien, który DAC będzie najlepszy dla Twojego smartfona lub słuchawek? Przyjdź do sklepów Dr.Head i posłuchaj sam; mamy wszystko, czego potrzebujesz, aby przetestować i zdecydować dla siebie.

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie w naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na czacie!