Recenzja Cayin N3Pro

Cayin N3Pro DAP to świeże, przyjazne dla budżetu rozwiązanie, nawiązujące do przełomowego zastosowania lamp w cyfrowym odtwarzaczu multimedialnym, jakim był oryginalny flagowiec N8. Jego cena wynosi 479 dolarów.

Disclaimer: Cayin N3Pro wysłany do nas jest próbką w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy firmie Cayin za tę możliwość.

Aby dowiedzieć się więcej o produktach Cayin na Headfonics możesz kliknąć tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2020, o których możecie przeczytać tutaj.

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy dość obszerny wstępny opis nowego N3Pro DAP od Cayina i tak, byliśmy dość podekscytowani. Wewnątrz N3Pro znajduje się wiele podchwytliwych koncepcji, że można słusznie twierdzić, iż jest to niemal N8 Jnr. Lampowy DAP dla mas, jeśli tak można powiedzieć.

Jest to pierwszy prawdziwie przystępny cenowo cyfrowy odtwarzacz multimedialny, który wykorzystuje konstrukcję lampową. Pierwszy w tym przedziale cenowym, który oferuje kilka trybów pracy, pozwalających na przejście z klasycznego brzmienia opartego na rezystorach na brzmienie lampowe bez konieczności zmiany karty.

Szczerze mówiąc, każdy kto myśli jak zwykle "przyrostowe aktualizacje w stosunku do oryginalnego N3 dlaczego tak drogie?" podchodzi do tego ze złej strony. To jest zupełnie inny odtwarzacz i ogromny postęp w zakresie i ambicjach.

Technika w środku

DAC

Cayin zdecydował się na zastosowanie podwójnego chipsetu AKM AK4493EQ, wspieranego przez podwójny układ oscylatorów kryształowych wewnątrz N3Pro. Dzięki temu wszystkie ich DAP-y są teraz zdolne do pracy z podwójnym chipsetem (N6ii z płytami głównymi T01 i E02).

Chociaż na niższym końcu skali DAC w porównaniu do AK4497EQ wewnątrz płyty głównej A01 i N8, możliwości próbkowania bitrate'u N3Pro są całkiem konkurencyjne.

Odtwarzanie lokalne i możliwości USB-DAC są ustawione na DSD256 (Native), DSD128 (DoP) i 32BIT/384kHz PCM. To niżej niż DX160, ale na tym samym poziomie co N8 i N6ii, czyli na pułapie dekodowania.

N3Pro posiada wyjście audio USB o rozdzielczości 32BIT/768kHz PCM, jak również do DSD512(Native), DSD256 (DoP), oraz PCM 88.2kHz (D2P) w trybie transportowym. Choć specyfikacja tego nie precyzuje, natywna specyfikacja USB Audio dla DSD512 oznacza, że Cayin korzysta z przyzwoitego stopnia XMOS USB i sterowników.

SPDIF (koaksjalny) przez USB-C jest również obsługiwany z maksymalną szybkością PCM 192kHz i DSD64 (DoP). Wierzę, że Cayin wciąż aktywuje dodatkowe 2 piny w interfejsie USB-C, a to może oznaczać konieczność użycia opcjonalnych kabli dla optymalnej kompatybilności z SPDIF.

Copyright Cayin 2020

Wzmacniacz

To naprawdę strzał w dziesiątkę w N3Pro, podobnie jak we flagowcu N8, ze względu na zastosowanie lamp w topologii wzmocnienia. Podobnie jak w N8, lampowa implementacja jest tylko w układzie single-ended, wyjście zbalansowane pozostaje półprzewodnikowe, ale w pełni wykorzystuje możliwości podwójnej separacji kanałów AK4493EQ.

N3Pro wykorzystuje dobraną parę lamp Raytheon JAN6418 mini pentodowych, które stanowią krok w dół w stosunku do lamp Korg NuTube zastosowanych w N8, lecz wciąż są dość popularne ze względu na rozmiar i moc. Przy odpowiednio niskim napięciu zasilania, powinieneś być w stanie wydobyć z tych lamp lata sprawności operacyjnej.

Tryby pracy

Single-ended posiada nie mniej niż 3 różne rodzaje wzmocnienia. Tak jak poprzednio można wybrać pomiędzy wyjściem tranzystorowym i lampowym. Jednakże N3Pro idzie o krok dalej, oferując możliwość wyboru podwójnego trybu pracy na stopniu lampowym.

Oznacza to, że mamy możliwość wyboru pomiędzy trybem Triodowym i Ultra-linearnym na wyjściu single-ended 3.5mm. Brzmią one rzeczywiście bardzo różnie od siebie.

Wyj¶cie zbalansowane nie posiada wej¶cia lampowego i jest realizacj± czysto tranzystorow±, jednakże posiada jedn± bardzo istotn± cechę, a mianowicie moc.

Numery

Najbardziej przykuwającą uwagę liczbą jest 800mW przy 32Ω, przy wykorzystaniu 4,4mm wyjścia zbalansowanego N3Pro. To czyni go potencjalnie najpotężniejszym stopniem wzmacniającym DAP w swojej kategorii cenowej i na papierze ma nawet o 50mW więcej headroomu niż N8 na zbalansowanym wyjściu High².

Single-ended jest więcej niż wystarczająco dobry dla większości przyzwoitych monitorów, aby dobrze wysterować 250mW przy 32Ω, a Cayin wciąż oferuje swoją znakomitą funkcję 3-stopniowego wzmocnienia poprzez rozwijane menu OS, aby zredukować szumy tak bardzo jak to tylko możliwe.

Dzięki zastosowaniu własnego YB04, N3Pro jest naprawdę bardzo cichy, ale w przypadku wrażliwych monitorów usłyszymy nieco więcej, jeśli skorzystamy z lampowego trybu pracy. Przy 0.002% i 0.003% THD+N odpowiednio dla wyjścia niezbalansowanego i zbalansowanego, N3Pro jest nieco w tyle za konkurencyjnymi DAPami takimi jak R5 i DX160 pod względem szumów.

Bluetooth

Bluetooth jest dołączony i ponownie, bardzo imponująca szybkość dekodowania po wyjęciu z pudełka. Otrzymujesz BT5.0 i LDAC nadawanie i odbiór do 24BIT/96kHZ, jak również UAT (dla tych z odbiornikami i źródłami UAT), do 192kHz. Możliwości Bluetooth w N3Pro obejmują również dwukierunkową obsługę HiByLink ukrytą w menu Bluetooth OS.

CPU

Procesor to wciąż XBurst 1.0GHz, chipset oparty o MIPS, który jest nieco przestarzały na dzisiejszym rynku. Chociaż nie jest najszybszy, własnościowy system operacyjny pochodzący z oryginalnego rozwoju N8 nie jest naprawdę będzie opodatkować go, że dużo dalej, jak to jest zaprojektowane dla chipsetów, takich jak ten.

I tak, to nie jest Android OS, ale raczej mocno skinned wersja HiBy OS. Oznacza to dostęp do WiFi dla aktualizacji OTA i importowania muzyki, dwukierunkowej zdolności Bluetooth, w tym HiByLink, solidne i znajome narzędzia do zarządzania mediami. Oznacza to jednak nieco wolniejszą częstotliwość odświeżania obrazu podczas przewijania, jeśli używasz JPEGS hi-res.

Wzornictwo

N3Pro jest spójny z N6ii i N8 i wygląda jak miniaturowe skrzyżowanie obu tych urządzeń, z podniesionym obrotowym pokrętłem wielofunkcyjnym i pasującymi pozłacanymi gniazdami/przyciskami przyciągającymi wzrok. Jedno jest pewne, że jakość wykonania jest ogromnym krokiem naprzód w stosunku do starego N3, jeśli chodzi o rozmiar.

Przy wadze 195g nie jest ani najcięższy, ani największy przy wymiarach 115.2 x 63.5 x18.9 (mm) i ogólnie rzecz biorąc, dość łatwy w obsłudze jedną ręką z kilkoma ładnymi, gładkimi zakrętami. Obudowa wykonana z czarnego aluminium obrabianego CNC jest większa niż R5 i DX160, ale trzeba wziąć poprawkę na to, by zmieścić te rurki.

Odtwarzanie N3Pro

W tym celu, posiada on ten sam projekt panelu przedniego N8 zabezpieczonego szkłem, z małym wrażliwym na dotyk 3.2″ panelem IPS na górze i dość dużą czarną 'przestrzenią' od około 2/3 drogi w dół, gdzie znajdują się tuby. Ta przestrzeń ma półprzezroczystą konstrukcję, więc gdy tryb operacyjny rury jest aktywowany zobaczysz je świecić z czerwonawą poświatą, która jest całkiem fajny efekt.

Widoczność na ekranie jest dobra z dużą ilością pop i nasyceniem kolorów, co sprawia, że dość łatwo jest czytać ekran N3Pro pod ekstremalnymi kątami. Gęstość pikseli panelu IPS również wydaje się być całkiem dobra z solidną czytelną czcionką, a nie super cienką pikselowaną typografią.

Częstotliwość odświeżania ekranu i czułość na dotyk są również wystarczająco dobre, aby uniknąć jakichkolwiek nygusów lub szarpanie ruchu podczas przewijania długich list, które mogą być trochę ból na starszych list opartych OS z mniejszych paneli.

I/O

Cayin zmienił nieco układ wejść/wyjść w stosunku do N8 i N6ii, gdzie wszystko poza gniazdem pamięci znajduje się teraz na dolnym panelu. W rezultacie górny panel jest płaski. Na prawym panelu umieszczono bardzo dobrze znany z serii N system sterowania odtwarzaniem za pomocą przycisków fizycznych.

Byli w stanie przesunąć wszystko poprzez pominięcie I²S jako funkcji w N3Pro, pozwalając USB-C przesunąć się na lewą stronę panelu bazowego. Pozostawia to przyzwoitą ilość miejsca dla dedykowanego wyjścia liniowego 3,5 mm, 3,5 mm single-ended PO, oraz dwufunkcyjnego 4,4 mm LO/PO.

Jedyną krytyczną uwagą, jaką mógłbym mieć do nowego, bliższego rozstawu, jest brak miejsca pomiędzy portem USB-C a wyjściem liniowym, co oznacza, że kable USB w środku i duże, beczkowate gniazda 3,5 mm na zewnątrz mogą być ciasno dopasowane lub nie pasować w ogóle.

Kontrolki

N3Pro czerpie również nieco z N8 w zakresie akcentów, z pokrętłem wykorzystującym złocenia, jak również gniazdami analogowymi, które są umieszczone na panelu bazowym.

Gniazdo USB-C N3Pro, które kontroluje wszystkie cyfrowe wejścia/wyjścia, znajduje się również na panelu bazowym. Górny panel jest płaski, podobnie jak lewy, z wyjątkiem pojedynczego slotu microSD, który może oficjalnie pomieścić do 1TB, (brak wbudowanej pamięci).

Prawy panel posiada blokadę N6ii z 3 przyciskami odtwarzania i cyfrowym pokrętłem regulacji głośności, które jest chronione zintegrowaną osłoną panelu. Etykiety są raczej nadrukowane niż wytrawione w panelach. Pokrętło służy również jako wielofunkcyjny przycisk do włączania i wyłączania N3Pro oraz do włączania i wyłączania ekranu LED.

W dolnej części panelu przedniego znajduje się jeszcze jeden wskaźnik/funkcjonalny kontroler w kształcie małego okręgu LED. Jest to dotykowa kontrolka, która pozwala na bezpośrednie przejście do ekranu odtwarzania, jak również wskazuje jakość odtwarzania dźwięku za pomocą zestawu kodów kolorystycznych.

W sumie mamy 6 kolorów od mandarynkowego dla stratnego do białego dla DSD. W większości przypadków, podejrzewam, że przy 44,1k zobaczycie żółte światło diody LED.

Żywotność baterii

Czas pracy na bateriach nie jest zły, biorąc pod uwagę zbalansowaną moc wyjściową 800mW i lampową implementację single-ended. Na niezbalansowanym wyjściu lampowym można uzyskać 9 godzin pracy i tyle samo na wyjściu zbalansowanym 4,4mm. Nieco więcej, bo 11 godzin, otrzymamy w przypadku półprzewodnikowego trybu pracy w trybie niezbalansowanym.

Muszę jednak pamiętać, że wyniki te zostały uzyskane w specyficznych warunkach testowych, w tym przy wyłączonym ekranie, wyłączonych opcjach bezprzewodowych, ustawieniu średniego wzmocnienia i głośności na poziomie 30. Bardziej wymagające niż 32Ω i pliki hi-res, a także niekończące się naciskanie przycisków, nieco skróci ten cykl.

N3Pro nie ma możliwości szybkiego ładowania, więc ze standardowego portu USB 5V-2A jest nieco ociężały - 3,5 godziny od zera do 100%.

Pojemność pamięci

Wewnątrz N3Pro nie ma żadnej pamięci wewnętrznej, co może być nieco zaskakujące w tym pułapie cenowym. Powiedziano mi, że jest to bardziej spowodowane ograniczeniem implementacji CPU, gdzie wymagałoby to dedykowanego portu i kontrolera magistrali jak w przypadku większej implementacji N8, gdzie dodatkowa przestrzeń umożliwiła to.

Ceny kart MicroSD są na tyle niskie, że większość użytkowników może sobie pozwolić na zamontowanie w N3Pro karty o dużej pojemności. W tym celu Cayin wyposażył N3Pro w pojedyncze otwarte gniazdo kart microSD na lewym panelu w górnej części, które pomieści oficjalną pojemność do 1TB.

Możesz również dalej rozszerzyć pojemność pamięci poprzez port USB-C u podstawy N3Pro, który jest kompatybilny z OTG. Cayin sprawia, że jest to bardzo proste rozwiązanie typu plug and play, więc po włożeniu pendrive'a od razu pojawia się on na liście folderów.

Niestety, nie można skanować i integrować plików hostowanych przez OTG do głównej biblioteki mediów, podobnie jak HiBY app na Androida, więc można tylko uzyskać do nich dostęp poprzez opcję Folder.

Ostateczne rozszerzenie pamięci jest przez proxy lub bezprzewodowo z możliwością odbioru przez Bluetooth, co oznacza, że można przesyłać strumieniowo utwory lub pliki audio ze źródła obsługującego BT do N3Pro do odtwarzania.

Opakowanie i akcesoria

Szczerze mówiąc, jak na tę cenę, jest tak dobre, jak można się spodziewać i konkurencyjne. Otrzymujesz instrukcję obsługi, ochraniacze na ekran (z przodu wstępnie nałożone), nylonową osłonę pozłacanego 1m kabla USB-A do USB-C do ładowania i transferu danych, jak również obowiązkowe, jeśli nieco funkcjonalne silikonowe etui ochronne. Dostajemy też 2 naklejki Hi-Res Audio, które zazwyczaj po prostu wrzucam z powrotem do pudełka.

Instrukcja obsługi jest w języku angielskim, japońskim i chińskim i czyta się ją dość dobrze, bez błędów "chinglish" i dość wszechstronny przewodnik po specyfikacji i wytycznych operacyjnych.

Osobiście, zalecałbym wzięcie dodatkowego skórzanego etui. Projekt i dopasowanie są doskonałe, z mile widzianą miękką ochroną i wysokiej jakości skórzanym wykończeniem. Wzmocniona metalowa powłoka na tylnej ściance dodaje również mile widzianej trwałości. Pozwala również N3Pro na odprowadzanie ciepła z odtwarzacza podczas pracy.

Jest on jednak trochę zielony, prawda? To spolaryzuje niektórych, choć szczerze mówiąc, coraz bardziej do mnie przemawia (ma nasze narodowe barwy!) i lubię jasne odcienie w przeciwieństwie do zwykłej czerni. Tylko tak długo, jak nie zderzają się lub wyglądają garish.

Czy wyjdą w różnych kolorach? Nie w czasie pisania nie tak, to jest to na teraz, aż niektóre 3rd party wymyśla z alternatywą.

Kliknij na Stronę 2 poniżej, aby zapoznać się z wrażeniami dotyczącymi oprogramowania i dźwięku

Kliknij na stronie 3 poniżej dla Synergy & Porównania

294 2 1 297Shares