Ostateczny przegląd EVA2020 TWS

Final EVA2020 to pojedynczy dynamiczny głośnik TWS, będący efektem współpracy Khara's Evangelion i Final, wyposażony w dekodowanie aptX i baterię wystarczającą na 65 godzin pracy. Cena zestawu to £149.00.

Disclaimer: Słuchawki Final EVA2020 zostały wysłane do nas jako próbka w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy zespołowi Final i HiFi Headphones za danie nam tej szansy.

Aby przeczytać więcej o produktach Finala recenzowanych na Headfonics kliknij tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2021, o których możecie przeczytać tutaj.

Każdy kto czyta tą recenzję jest prawdopodobnie fanem Neon Genesis Evangelion, a ten specjalny crossover od Final i studia KHARA powinien być na waszej liście zakupów jeśli uważacie się za fanów!

W naszym przeglądzie mamy EVA2020 unit-01, unit 02 i Mark.06, ale wszystkie one są takie same, różnią się tylko kolorystyką.

Technika w środku

EVA2020 jest jednym z najfajniejszych TWS z wysokiej jakości budową i mechanicznym zarysem, któremu żaden fan nie mógłby się oprzeć, ale sprzęt nie jest skompromitowany i jest nawet kilka wielkanocnych jajek, które sprawiają, że doświadczenie jest zabawne i ekscytujące.

Jak zwykle Final przywiązuje wagę nie tylko do wyglądu swoich konstrukcji, ale także do ich wewnętrznego designu, i tym razem wybrał dynamiczne przetworniki o małej średnicy dla zapewnienia wysokiej precyzji dźwięku. Z oficjalnych ilustracji przekrojów widać dużą baterię, mikrofon na pokładzie i dynamiczny przetwornik zamontowany na dyszy słuchawki.

Przetwornik ma membranę z ultra cienkiej folii otoczoną mosiężnym pierścieniem, z magnesami neodymowymi i filtrem z tyłu otworu wentylacyjnego.

Final stosuje małe przetworniki dynamiczne w wielu swoich urządzeniach IEM, więc jesteśmy pewni, że mają doświadczenie i wiedzę, aby wykonać to dobrze. Dzięki większej przestrzeni wewnątrz obudowy niż w serii A jestem zaintrygowany, aby usłyszeć, jak się sprawuje, a bardzo dobre umiejscowienie przetwornika z przodu jest dobrą wskazówką dla czystszego dźwięku.

Bluetooth 5.0

Z pewnością będziesz potrzebował silnego połączenia w kokpicie, a dzięki najnowszym technologiom Bluetooth 5.0 możesz przesyłać muzykę w wysokiej rozdzielczości za pomocą kodeków SBC, AAC, aptX.

EVA2020 obsługuje profile A2DP, AVRCP, HSP. HFP i deklaruje 6 godzin odtwarzania z aptX i 9 godzin z SBC/AAC.

Qualcomm QCCC3020

W EVA2020 zastosowano układ SoC Qualcomm QCCC3020 o niskim zużyciu energii, zaprojektowany dla słuchawek TrueWireless Stereo. Chipset posiada trójrdzeniowe przetwarzanie dostarczane przez dwa dedykowane konfigurowalne 32-bitowe podsystemy procesorów aplikacji oraz pojedynczy podsystem audio Qualcomm® Kalimba™ DSP.

Chipset obsługuje technologię audio Qualcomm® aptX™ oraz technologię eliminacji szumów Qualcomm® cVc™, która pomaga tłumić szumy tła i echo.

Wskazówki głosowe

Oryginalne nagrania głosowe operatora Maya Ibuki (CV: Nagasawa Miki) to jedna z najfajniejszych funkcji EVA2020. Dzięki niemu znajdziesz się w kokpicie tak, jakbyś był w środku walki i przyjmował polecenia. To sprawia, że parowanie, podłączanie, uruchamianie i wyłączanie jest przyjemniejsze niż kiedykolwiek!

Design

Najbardziej atrakcyjną częścią serii EVA2020 jest bez wątpienia jej kolorystyka i wzornictwo. Podstawka i słuchawki wykorzystują oryginalny wzór zaczerpnięty z konturów mecha w serialu anime, podobny do wzorów, które można zobaczyć na broni, zbrojach i różnych projektach science-fiction.

Numery jednostek są wygrawerowane na bokach bezprzewodowych słuchawek i nie trzeba dodawać, że kolory sygnatury są używane z delikatnym matowym wykończeniem.

Rozmiar tych słuchawek jest stosunkowo mały i bardzo kompaktowy do przenoszenia, są one również bardzo dobrze uformowane i każdy róg jest bardzo zaokrąglony, a jednocześnie wyglądają odważnie i męsko na zewnątrz, nie sądzę, że jakikolwiek fan mógłby się oprzeć temu projektowi!

Na wewnętrznej stronie słuchawek, zobaczysz w sumie 4 metalowe styki do ładowania po każdej stronie słuchawek, a także wskaźniki L/R.

Można również zauważyć ©KHARA, co oznacza, że słuchawki są licencjonowane przez japońskie studio animacji stojące za projektem Evangelion. Podczas podłączenia widać wskaźniki świetlne świecące przez małą szczelinę na płycie czołowej, wygląda to całkiem fajnie w rzeczywistości i naprawdę podoba mi się kompletność projektu.

Sterowanie

Z tylko jednym przyciskiem na górze, gesty kontrolne EVA2020 są niewiarygodnie proste.

Jednokrotne kliknięcie wstrzymuje lub wznawia odtwarzanie; dwukrotne naciśnięcie po stronie L zwiększa głośność, a po stronie R ją zmniejsza. Jeśli przytrzymasz prawą lub lewą stronę, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy, przejdziesz do następnego lub ostatniego utworu. Możesz wstrzymać odtwarzanie muzyki i nacisnąć przycisk dwa razy, aby przywołać Siri.

Gdy nadejdzie połączenie, naciśnij raz, aby odebrać połączenie, naciśnij drugi raz, aby zakończyć połączenie, a na koniec naciśnij dwa razy, aby odrzucić połączenie.

Mikrofon

To może być słabsza część konstrukcji EVA2020, ponieważ mikrofon nie jest zbyt mocny w odbieraniu głosu i jest skierowany na zewnątrz na płycie czołowej.

Podczas testów w pomieszczeniach mikrofon działa, ale jest mniej wyraźny niż podczas bezpośredniego mówienia do mikrofonu telefonu i może być konieczne wyjęcie jednej strony z ucha i mówienie do otworu mikrofonu na zewnątrz, w przeciwnym razie może on zbierać zbyt wiele dźwięków z tła.

Komfort i izolacja

Nigdy nie odczuwałem żadnego dyskomfortu z ostatecznymi EVA2020 dzięki jakości ich doskonałych końcówek i dopasowania, te cechy są również przeniesione do tego projektu TWS i dopasowanie jest niesamowite.

Konstrukcja jest dość mała w porównaniu z niektórymi konstrukcjami, na przykład TWS800 od Hifimana. Niewielki rozmiar pomaga EVA2020 czuć się lekko na uszach.

Dzięki końcówkom Final TYPE E Truly Wireless Exclusive Edition, dopasowanie jest bardzo dobre, a końcówki są doskonale uszczelnione i trzymają się mocno w uszach, nie powodując bólu podczas długiego słuchania.

Wiele konkurencyjnych słuchawek wywiera silny nacisk głęboko w kanale słuchowym, tak że noszenie ich przez długi czas powoduje ból i zmęczenie. Końcówki douszne TYPE E Truly Wireless Exclusive Edition miękko dopasowują się do otworu kanału słuchowego. Dzięki zminimalizowaniu wrażenia ucisku są one wygodne podczas długiego słuchania, a płytsze osadzenie pomaga uzyskać bardziej przestrzenne brzmienie basów.

Izolacja słuchawek EVA2020 jest z łatwością powyżej średniej w przypadku końcówek wysokiej jakości, a niewielki rozmiar sprawia, że nie zaczepiają się o wiatr podczas spacerów na świeżym powietrzu. Jeśli miałeś do czynienia z większymi słuchawkami TWS, możesz zauważyć szum wiatru wiejący na płytach czołowych.

Ogólne dopasowanie i izolacja są doskonałe i można nawet uprawiać jogging z tymi słuchawkami na uszach, nie martwiąc się, że wypadną.

Podstawka/żywotność baterii

Podstawka EVA2020 jest niespodziewanie dość duża i mieści wewnątrz baterię o pojemności 950 mAh. Każda strona słuchawek ma pojemność 50mAh, co pozwala na 9 godzin odtwarzania na jednym ładowaniu, a podstawka może zapewnić ponad 7-8 pełnych ładowań, co daje łącznie 63 godziny maksimum, jak podano w specyfikacji końcowej.

Używam ich codziennie dojeżdżając do pracy przez ostatnie dwa tygodnie na HiBy R6 2020 i Shanling M6 Pro i energia nadal się nie wyczerpała, więc wydaje mi się, że podana moc jest całkiem dokładna.

Opakowanie i akcesoria

Jeśli przyjrzycie się uważnie opakowaniu EVA2020, zauważycie, że symbolizuje ono motyw fali synchro. Wszystkie grafiki i kolory są zaczerpnięte z anime i motywu przewodniego, co sprawia, że całe doświadczenie z rozpakowywania urządzenia jest jeszcze bardziej kompletne.

Zamiast być towarem fanowskim, bardziej czuć, że jest to przedmiot z oprawy Evangeliona, który jest mega fajny i wyrazisty w kolorach.

Jeśli chodzi o akcesoria, to w małej papierowej przegródce znajdziemy kabel USB-C do ładowania oraz końcówki. Do dyspozycji oddano 5 rozmiarów tipsów (SS / S / M / L / LL), bardzo profesjonalne i zawsze znajdziecie swoje najlepsze dopasowanie.

Wewnętrzne strony różnych rozmiarów są oznaczone różnymi kolorami (ciemniejszy szary i jaśniejszy szary), więc nie wybierzesz niepasującej pary.

Wrażenia dźwiękowe

Podsumowanie

Ze względu na ograniczenia rozmiaru i mocy, niektóre bezprzewodowe słuchawki douszne są mocno przetworzone przez DSP i mają pewne szczyty wysokich tonów, czasami przykryte przez podniesiony bas, który rozmywa dźwięk.

Final jest świadomy ograniczeń w rozwiązaniach Bluetooth, więc używa DSP tylko do korekcji szczytów wysokich tonów spowodowanych przez Bluetooth. Reszta strojenia odbywa się poprzez strojenie akustyczne, mające na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy wysoką rozdzielczością, czystymi wokalami i mocnym basem.

Prawdę mówiąc byłem sceptycznie nastawiony do jakości dźwięku na tej animowanej zwrotnicy, ale po ponad tygodniowym użytkowaniu faktycznie brzmią one zadowalająco jak na tę cenę przy połączeniu aptX i w niektórych aspektach wypadają całkiem nieźle.

Dzięki lekkiemu dostrojeniu w kształcie litery M, EVA2020 świetnie sprawdzają się z muzyką w grze i animacji. Bardzo dobrze radzą sobie z gatunkiem ACG lub J/Kpop, a także z niektórymi starszymi utworami, które są słabiej opanowane i skupione na średnich tonach.

Uderzenie basu

Aby zrekompensować brak mocy ograniczony przez bezprzewodową obudowę, w EVA2020 zastosowano mniejszy przetwornik, przez co bas nie jest zbyt głęboki, aczkolwiek uderzający, gdy jest bardziej intensywny.

Niemniej jednak, dostarcza on wystarczającą moc w średnim basie, aby nadać odpowiednią wagę wokalowi, zachowując jednocześnie dobry balans tonalny i wystarczającą przejrzystość, aby poradzić sobie z popami i prostymi instrumentami.

Patrząc na niewielką obudowę nie mogliśmy się spodziewać potężnego basu i dużej ilości powietrza, ale strojenie jest starannie wyważone, aby podkreślić wokal, a także pewne szczegóły wysokich tonów w rejestrze harmonicznych.

Bas EVA2020 jest po miękkiej stronie, co dodaje niewielką nutę ciepła do sygnatury, podczas gdy średnie tony są czyste, ale wystarczająco mięsiste, aby brzmieć naturalnie i w pełni, lekko podniesione w zakresie średnich tonów dla przejrzystości.

Wokale

Bez żadnego zaskoczenia, wokale EVA2020 są czyste i dobrze odseparowane od tła, nie da się tego przegapić, gdy ten IEM jest z Final.

Detale średnich tonów są dobrze zachowane i wyróżniają się, co czyni go bardzo dobrym dla popu, jazzu i treści streamingowych. O dziwo, męskim głosom nie brakuje wagi w tej maleńkiej konstrukcji TWS.

Rozdzielczość

Rozdzielczość nie jest najmocniejszą stroną EVA2020, ale jest to strojenie, które pozwala na poruszanie się z rytmem i rzadko powoduje jakiekolwiek szorstkości. Szybkość rozchodzenia się basu jest w sam raz, aby utrzymać go w zwartej formie i reagować na szybkie uderzenia perkusji.

Grając "Requiem" z soundtracku Akiry, można poczuć gęstą atmosferę i wyraźny przekaz zdystansowanych śpiewów, a w przypadku Policenauts Opening Theme (lub jingli Metal Gear Solid) jest on również zwiewny i czuły, z dobrą mocą w uderzeniu.

EVA2020 sprawdzają się również dobrze w grach muzycznych podczas tranzytu i można wyraźnie usłyszeć bity oraz dźwięk "uderzenia" hi-hatu w niektórych grach.

Inscenizacja i obraz

Podnosząc nieco wyższe częstotliwości wraz ze zwiewnym, szybkim, ale pełnym basem, konstrukcja posiada kontrolowaną, ale dość rozbudowaną scenę wielkości klasy, z wokalem lekko wysuniętym do przodu.

Obraz wokalu EVA2020 promieniuje raczej tłustym i odważnym obrazem i jest dość energiczny, a separacja instrumentów jest zadowalająca, gdy nie ma ich zbyt wiele w miksie.

Ogólna charakterystyka sceny dźwiękowej jest odpowiednia dla wokali wspieranych przez instrumenty akustyczne, niektórych prostych BGM/starszego Jpopu i muzyki z gier, które skorzystają z jego skoncentrowanego na średnicy strojenia z odrobiną dodatkowej iskry.

Wydajność bezprzewodowa

Zasięg i stabilność

Podobnie jak podczas testowania innych słuchawek TWS, strumieniowałem na Spotify/Tidal i odtwarzałem pliki Redbook Wav z pamięci wbudowanej.

Oddzielając słuchawki EVA2020 od smartfona na odległość około 10 stóp i obracając je pod różnymi kątami, nie zauważyłem żadnych oznak spadku sygnału, problemów z rozłączaniem ani zacinania się przy połączeniu aptX.

Noszenie EVA2020 w zatłoczonym pociągu z ponad 30 źródłami/ słuchawkami Bluetooth w pobliżu nie powoduje żadnych zakłóceń, więc uważam, że jest to całkiem stabilne urządzenie.

Latencja

Doświadczam niewielkich opóźnień w okolicach 0.1-0.2s. Jest to dość powszechne i możesz nawet tego nie zauważyć, chyba że grasz w jakieś gry muzyczne. Pozostawcie więc trochę miejsca na regulację i w większości scenariuszy opóźnienie jest pomijalne.

Wybrane porównania

Hifiman TWS800

$299

Tuning

Przy większym wysiłku włożonym we wzmocnienie TWS800 brzmi bardziej dynamicznie i mocniej w gęstości. Jest również bardziej rozbudowany, szczególnie w osi X, co sprawia, że brzmi szerzej i bardziej trójwymiarowo w zakresie średnich tonów. TWS800 lepiej radzi sobie z większymi składami oferując więcej autorytetu i kontroli.

Dla kontrastu, wokal/średni bas jest bardziej intymny na EVA2020, a inscenizacja jest bardziej ograniczona. Pomimo mniejszej faktury i warstwowości, jest bardziej wyrozumiały z relaksującym i zwiewnym basem. Lekkie ciepło w strojeniu dobrze współgra z bardziej stratną zawartością, a górne średnie są starannie oddane, aby nie brzmiały w sposób zbity.

Sprawdza się to lepiej w przypadku muzyki pop i gier lub łagodniejszych głosów, które nie wymagają mocniejszej faktury i mięsistego średniego basu, aby brzmieć autentycznie.

Dane techniczne

Rozmiar EVA2020 jest o wiele bardziej kompaktowy i nie zbiera szumu wiatru z obudowy, w przeciwieństwie do TWS800, który ma większą powierzchnię i może wyłapywać szum wiatru.

Kolejną zaletą EVA2020 jest dłuższy czas odtwarzania, 9 godzin na jednym ładowaniu i maksymalnie 63 godziny przy zasilaniu z podstawki. To dwukrotnie więcej niż w przypadku TWS800, gdzie czas odtwarzania na jednym ładowaniu wynosił 4-5 godzin, a łączny czas odtwarzania z podstawką ~30 godzin.

Ogólnie styl tych dwóch pozycji są dość daleko od siebie w zakresie strojenia dźwięku i projektowania, więc także doświadczenia użytkownika.

Apple Airpods Pro

$249

Tuning

Airpods Pro jest bardzo dobrze wyartykułowane i niekolorowe, co czyni go wszechstronnym i działa z różnych gatunków również jest w stanie obsługiwać muzykę klasyczną lub więcej instrumentów z dobrą kontrolą.

Jednak w porównaniu z bardziej kolorowym modelem EVA2020, Airpods Pro brzmią mniej ekspresyjnie i angażująco przy energicznej muzyce pop/ACG, jakość mogłaby być wyższa, ale nie wprawia w nastrój, szczególnie podczas słuchania na zewnątrz, gdzie otoczenie może przykryć basy.

EVA2020 zapewniają bardziej energetyczny dźwięk, gdy pojawia się uderzenie basu, a górne średnie są bardziej ekscytujące z silniejszą dynamiką. Przy bardziej skoncentrowanej zawartości średnich tonów Airpods Pro oferują dobrą synergię w grach i strumieniowaniu treści wideo, takich jak Netflix.

Ogólnie rzecz biorąc, Airpods mają bardziej zrównoważone strojenie i wyższą wierność odsłuchu w pomieszczeniach, ale jeśli chodzi o pop/ACG lub cokolwiek, co wymaga dodatkowej mocy uderzenia basu i dodatkowej czystości wysokich tonów, lub gdy słuchasz/grasz w gry podczas dojazdów do pracy, EVA2020 będą brzmiały bardziej angażująco.

Dane techniczne

Podstawka Airpods Pro wydłuża czas odtwarzania o dodatkowe 24 godziny do 5 godzin, co jest znacznie krótszym czasem w porównaniu z 60+ godzinami EVA2020. Naprawdę podoba mi się fakt, że muszę go ładować tylko około 2 razy w miesiącu, gdy używam go tylko do dojazdów do pracy.

Jakość rozmów telefonicznych jest jednak o wiele lepsza w Airpods Pro niż w EVA2020. Airpods Pro mają również aktywną redukcję szumów na pokładzie i jest ona bardzo dobrze zaimplementowana.

Na marginesie, uszczelnienie i dopasowanie są lepsze w modelu EVA2020, co również przyczynia się do jakości basów i postrzegania otwartości, a w moim przypadku jest całkowicie wygodne do noszenia przez długi czas.

Nasz werdykt

Jeszcze kilka dni do 23 stycznia 2021 roku (właściwy film, Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time), a może to być najlepszy towar, który tymczasowo powstrzyma swędzenie. Jest jednak jeden wielki znak zapytania, w tym crossoverze brakuje "jednostki 0". Mam tylko nadzieję, że nie zapomnieli o Ayanami Rei i wypuszczą jej wersję EVA2020.

Jeśli chodzi o 3 wypuszczone modele, jestem pewien, że każdy fan znajdzie coś dla siebie już po samym wyglądzie, podczas gdy dźwięk jest zadowalający, zoptymalizowany do gier i słuchania na świeżym powietrzu, z dobrą czystością i mocą basu, a także super długim czasem odtwarzania jako ogromnym bonusem.

Cyber design EVA2020 i kolorowy motyw przewodni sprawiają wrażenie bardziej modnych niż geekowskich, co jest dużym plusem. Ogólne wrażenia z użytkowania są przyjemne. Podoba mi się przede wszystkim dopasowanie, a długie godziny odtwarzania, jakość odtwarzania i strojenie są starannie wyważone. Jeśli jesteś fanem i audiofilem jednocześnie, nie ma powodu, aby się opierać.

Specyfikacja końcowa EVA2020 x final

  • Akcesoria: podstawka do ładowania, końcówki (5 rozmiarów), kabel Type-C Bluetooth: 5.0 Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz Obsługa kodeków: SBC、ACC、aptX™ (A2DP/AVRCP/HSP/HFP) Czas odtwarzania: 6 godzin na aptX ™; 9 godzin na SBC、AAC Czas komunikacji: 4 godziny Czas ładowania: 2 godziny Całkowity czas odtwarzania z podstawką: 63 godziny Pojemność baterii po każdej stronie: 50mAh

77 2 1 80Udziały