Recenzja Noble Audio FoKus Pro: jak słuchawki TWS zbliżyły się do monitorów dousznych?

Czasy, kiedy słuchawki TWS były antypodami jakości dźwięku minęły bezpowrotnie. Użytkownicy nie są już skłonni poświęcać jakości dźwięku na rzecz wygody, dlatego na rynku coraz częściej pojawiają się nietypowe modele o audiofilskim zacięciu. W tej recenzji od Dr.Head jest właśnie taki model, hybrydowe słuchawki Noble Audio FoKus Pro TWS.

Noble Audio FoKus Pro

Marka: Noble

Typ słuchawek bezprzewodowych: True Wireless

Wersja Bluetooth: 5.2

Dodaj do ulubionych Dla porównania 26&nbsp900&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd

Kim są Noble Audio?

Jesteśmy pewni, że profesjonaliści pracujący na scenie i w studio znają tę amerykańską markę produkującą monitory douszne. Firma została założona przez audiologa medycznego Johna Moultona (zwanego również Czarodziejem). Noble Audio można uznać za jednego z pionierów personalizacji i projektowania na miarę: każda para słuchawek jest jak dzieło sztuki designerskiej. Ale wygląd to nie wszystko; profesjonaliści docenili komfort i doskonałe anatomiczne dopasowanie nawet uniwersalnych słuchawek - taki efekt, jakiego można się spodziewać po zaangażowaniu audiologa i laryngologa. Dowiedzmy się, na czym polega ta "sztuczka".

Projekt

Słuchawki

Kiedy po raz pierwszy zobaczysz FoKus Pro, Twoja ręka natychmiast sięgnie po wysokiej jakości zbalansowany kabel, ponieważ konstrukcja ściśle przypomina tę z rozpoznawalnych IEM-ów tej marki. Chłopaki z Noble porzucili plastik, z którego wykonane były hybrydy Falcon Pro, na rzecz akrylowych obudów drukowanych w 3D. Płyta czołowa głośnika FoKus Pro ma głęboki niebieski kolor z marmurkowym wzorem i srebrnym logo Noble Audio. Obudowy wykończone są czarnym lakierem fortepianowym - wyglądający z klasą i czarny kolor to zawsze zwycięzca.

W dotyku FoKus Pro przypomina wysokiej klasy Khana firmy Noble Audio: dosłownie czuć jakość produktu na wyciągnięcie ręki. Można się tylko cieszyć z tak bogatego wzornictwa słuchawek TWS - mamy nadzieję, że inni producenci pójdą w ich ślady. Zwróćcie uwagę, że tuba akustyczna w nowych hybrydach jest krótsza niż w Falcon Pro, co pozytywnie wpłynęło na dopasowanie (o czym poniżej).

Walizka do ładowania

Słuchawki zostały umieszczone w nowej metalowej obudowie, która odchudzała i była znacznie wygodniejsza pod względem ergonomii niż dmuchana obudowa Falcona Pro. Porównując oba wspomniane modele trzeba przyznać, że szczotkowany metal jest znacznie przyjemniejszy w dotyku niż lakierowany plastik Falcona Pro (choć też nie skrzypi i nie "fika"). Kształt obudowy przypomina metalowe obudowy słuchawek EPOS i Master&Dynamic. Nie zaszkodzi włożyć go do kieszeni, torby czy plecaka, a nawet intensywne użytkowanie nie będzie stanowiło problemu. Jakość wykonania jest znakomita, z minimalnymi szczelinami i ścisłym dopasowaniem bez najmniejszych luzów, co sprawia, że jest to wzorcowa obudowa. Jednak metalowa osłona mogłaby być nieco grubsza.

Przy okazji, wyciąganie wkładek z magnetycznych siedzeń stało się niezbyt wygodne: można się o nie zaczepić nie za pierwszym razem - to subiektywne doświadczenie, być może nie będziecie mieli takiego problemu.

Siedzenia i izolacja akustyczna

Dopasowanie słuchawek FoKus Pro jest jak najbardziej zbliżone do dopasowania monitorów dousznych i zostało anatomicznie zaprojektowane tak, aby były ciasne i przylegające. Krótki dźwiękowód przyczynia się również do luźnego i wygodnego dopasowania, które nie zmęczy Cię przy dłuższym użytkowaniu. Przy okazji, dopasowanie Falcon Pro jest bardziej specyficzne: słuchawki lekko wystają z ucha.

Słuchawki do FoKus Pro są dostarczane w oddzielnym plastikowym etui - najwyraźniej producent wierzy, że użytkownik będzie je wymieniał w podróży. Wśród pięciu wariantów mocowań każdy będzie mógł znaleźć wygodną dla siebie opcję. Pod względem izolacji hałasu słuchawki robią wrażenie - widać, dlaczego Noble nie wyposaża swoich TWS w aktywną redukcję szumów. W porównaniu z Falconem Pro, mocną stroną FoKusów Pro jest ich wygodne dopasowanie oraz wzorowa izolacja akustyczna Falcona Pro.

Co znajduje się wewnątrz FoKus Pro?

Słuchawki należą do rzadkiej puli hybrydowych TWS-ów, których na rynku nie ma jeszcze zbyt wiele. Konfiguracja z trzema przetwornikami obejmuje dwie armatury Knowlesa i 8,2 mm przetwornik, który jest znacznie większy niż jego poprzednik, Falcon Pro.

Do łączności ze smartfonami wykorzystano układ SoC QCC3040 firmy Qualcomm - najbardziej zaawansowany dla TWS z obsługą Bluetooth 5.2 z poprawioną wydajnością kompresji SBC i zaawansowanymi możliwościami dekodowania adaptacyjnego aptX. Ponadto, nowy algorytm strumieniowania o zmiennym bitrate umożliwia aptX Adaptive osiągnięcie prędkości do 24bit/48kHz, co odpowiada aptX HD.

Słuchawki wykorzystują technologię TrueWireless Mirroring, aby zapewnić równomierne zużycie baterii. Obie słuchawki są teraz rozpoznawane jako jedno urządzenie, podczas gdy wcześniej jedna była urządzeniem nadrzędnym, a druga podrzędnym. Przy średniej głośności, FoKus Pro będzie grał przez około 7 godzin, chociaż jego poprzednik miał dłuższy czas odtwarzania (do 10 godzin). Teraz jednak z pewnością nie napotkasz problemu, że jedna słuchawka rozładowuje się szybciej niż druga. Etui zapewnia jeszcze 60 godzin czasu ładowania - to skok w porównaniu z 28 godzinami Falcona Pro.

Połączenia i aplikacja

Bardzo często przed połączeniem TWS z telefonem trzeba trochę potańczyć na tamburynie: sięgnąć, nacisnąć, przytrzymać itd. Z FoKus Pro jest to proste: otwórz obudowę i słuchawki od razu przechodzą w tryb parowania. Ponieważ smartfon widzi obie słuchawki jako jedno urządzenie, możesz używać ich oddzielnie bez przerywania dźwięku - przełączanie między słuchawkami będzie natychmiastowe.

Elementy sterujące w słuchawkach dousznych są wrażliwe na dotyk - nic nowego: wybieranie utworu, zmiana głośności i odbieranie połączeń. Wszystko jest intuicyjne i zrozumiałe, czujniki są responsywne, ale ich czułość jest tak ustawiona, że nie reagują na przypadkowe dotknięcie. Jeśli chcesz, możesz ustawić własne funkcje dla czujników za pomocą aplikacji Noble FoKus. O tym właśnie będziemy rozmawiać.

Noble Audio przygotowało nową aplikację dla nowego produktu, co oznacza, że słuchawki nie będą współpracować z poprzednim pakietem Noble Sound Suite (tak jak Falcon Pro nie będzie współpracował z nowym Noble FoKus Pro). Przetestowaliśmy aplikację na Androida i możemy powiedzieć, że ma jedną z najbardziej atrakcyjnych powłok: czcionki, obrazy, wizualny korektor i tak dalej. Pod względem funkcjonalności, aplikacja jest na dobrym poziomie, ale bez przesady. Można w nim ustawić 10-pasmowy equalizer lub użyć presetów, ale w dzisiejszych czasach nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Oprogramowanie jest szybkie, intuicyjne i łatwe w obsłudze, więc nawet jeśli po raz pierwszy trzymasz w ręku słuchawki TWS, nie ma problemu.

Najważniejszą rzeczą jest dźwięk!

Przed odsłuchem autor celowo nie zaglądał szczegółowo do "karty technicznej", aby pozbyć się jakichkolwiek oczekiwań i antycypacji. Jedyną rzeczą, o której myślałem, było to, że są to hybrydy. Deezer Hi-Fi został użyty jako serwis streamingowy, z transmisją strumienia przez kodek aptX.

Do odsłuchu użyliśmy klasyki nagranej przez cenioną wytwórnię Deutsche Grammophon. Na muzyce orkiestrowej nastąpił triumf! FoKus Pro jest zupełnie niepodobny do ogromnej i czasami beztwarzowej floty słuchawek TWS na rynku. Wiedzą, jak namalować trójwymiarową scenę, która nie opiera się o głowę swoimi krawędziami - to oszałamiające wrażenie, które trudno osiągnąć w słuchawkach dousznych. Firma Noble Audio wykonała dobrą robotę, rozpraszając niepotrzebne ciśnienie, dzięki czemu dźwięk jest naturalny i gładki.

Charakter dźwięku jest bogaty i zwraca uwagę na szczegóły. Słuchawki nie mają na celu zrzucenia całej informacji dźwiękowej na głowę słuchacza, jak z worka, ale pokazują ciekawy obraz z solidnym basem, dociążonym na środku i przejrzystą górą. Jednak wszystkiego można się nauczyć przez porównanie.

FoKus Pro vs Falcon Pro

Nowe hybrydy mają bardziej zrównoważony dźwięk na górze i w górnych rejonach pasma, podczas gdy Falcon Pro jest ostrzejszy i bardziej szczegółowy. Czasami ta surowość może płatać okrutne figle, jeśli nagranie jest mocno skompensowane, jak to miało miejsce w przypadku nowego utworu Adele "Oh My God". Wokale na nagraniu wypadają nieco poza ogólny miks, a słuchawki rozegrały to na różne sposoby: FoKus Pro starał się wpasować je w ogólny pejzaż dźwiękowy i wygładzić ostre krawędzie, podczas gdy Falcon Pro z całą swoją wściekłością pokazywał, że wysokie tony w utworze uderzają w sufit.

Nowość zabrzmiała pełniejszym dźwiękiem na basie i średnicy, co jest szczególnie przyjemne, kiedy przed nami są smyczki. Posłuchajcie "Pór roku" Vivaldiego w wykonaniu London Orchestra - to jest zachwyt. Brzmienie FoKus Pro przypomina klasyczną akustykę z jej powietrzem i dynamiką. Detaliczność została udanie skrzyżowana z miękkością i muzykalnością (niech mi czytelnik wybaczy to określenie). Falcon Pro jest bardziej odpowiedni dla koneserów jasnego i agresywnego brzmienia, które może wywołać ciarki na plecach. FoKus Pro ma bardziej dojrzałe brzmienie, które jest wyraźnie wyeksponowane w całym zakresie częstotliwości.

FoKus Pro vs Anker Soundcore Liberty 3 Pro

Wychodząc poza 'kuźnię' Noble Audio i porównując FoKusa Pro do odkrycia z końca 2021 roku, nowego 'Ankera'. Pod względem jakości aplikacji i funkcji Noble Audio wyglądają skromniej, wszystko zmienia się, jeśli chodzi o dźwięk. FoKus Pro, ze względu na mikro dynamikę, lepiej skupia słuchacza na obrazach dźwiękowych w przestrzeni, co oznacza, że będziesz miał lepsze zrozumienie, gdzie instrumenty i wokale znajdują się w miksie - to miłe uczucie, kiedy możesz nawigować ścieżką za pomocą słuchu.

Pod względem balansu częstotliwości i charakteru brzmienia oba modele są dość podobne, nie mają wyraźnych akcentów w niskich i wysokich częstotliwościach, co jest świetne, bo średnica nie jest "obwisła". Zauważ, że przedrostek Pro w obu modelach nie jest przypadkowy: w istocie modele te starają się pokazać uczciwe brzmienie, a jednocześnie sprawić, by było ono przyjemne dla słuchacza.

Osobno porozmawiajmy o dopasowaniu: firmy podchodzą do tego zupełnie inaczej, ale obu udało się osiągnąć komfortowy i wygodny odsłuch ze swoich flagowców, nawet podczas długich sesji odsłuchowych.

Kilka słów o presetach Noble FoKus

W aplikacji możesz skorzystać z 6 różnych presetów EQ według gatunku. Co ciekawe, czyste brzmienie z liniowym AFC umieszczono w osobnym presecie (dla podkreślenia jego neutralności wykorzystano zdjęcie pokoju kontrolnego w studio). Zanim przejdziemy na Folk, trzeba trochę "wyczyścić" głośność, bo ten preset brzmi głośniej niż pozostałe. Zalecamy słuchanie FoKus Pro bez zmiany charakterystyki częstotliwościowej: po co dodawać majonezu do pysznego dania, obezwładniając cały jego oryginalny smak?

Werdykt

W nowym modelu TWS firmie Noble Audio udało się pójść o krok dalej i przenieść hybrydowe brzmienie słuchawek poza scenę i studio, by było z nami na co dzień. FoKus Pro wyraźnie demonstruje wielkie możliwości marki w zakresie wzornictwa i dźwięku. Jeśli zależy Ci na wysokiej klasy reprodukcji dźwięku bez ograniczania się przewodami, nowy produkt firmy Noble może Ci w tym pomóc. W Dr.Head możesz przetestować całą gamę produktów Noble Audio, aby znaleźć idealne brzmienie dla siebie. Cieszymy się na Państwa przybycie!

Zobacz wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na naszym kanale czatowym!