Ważny wkład: recenzja odtwarzacza audio Sony NW-ZX2

Projektanci Sony są najlepszymi na świecie specjalistami w dziedzinie przenośnego sprzętu audio: wystarczy pomyśleć o Sony Walkman i Sony Discman. Nic dziwnego, że każde nowe kieszonkowe urządzenie audio marki Sony wzbudza taki rezonans wśród audiofilów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Sony ZX2, i nic dziwnego, bo to nie jest kolejny przenośny odtwarzacz - to flagowy produkt tej słynnej firmy w poważnym gatunku "portable High End audio". Nie bez powodu warto przyjrzeć się bliżej jego konstrukcji i posłuchać, jak brzmi.

Kształt

Sony ZX2 to solidne urządzenie. Jeśli ktoś nie zdawał sobie z tego sprawy widząc metkę z ceną, to z pewnością domyśli się tego patrząc na jego budowę. Gruba obudowa z zaokrąglonymi bokami przypomina nieco kolbę, a trzymając "kolbę" w dłoni zdajemy sobie sprawę, że nie jest ona wypełniona powietrzem: odtwarzacz waży 230 gramów, czyli prawie dwa razy więcej niż jego poprzednik ZX1.

Duża część tej wagi to solidna aluminiowa rama i miedziana obudowa, masywna konstrukcja, która sprawia, że odtwarzacz jest kuloodporny. Z tyłu gumowana powłoka o fakturze prawdziwej skóry chroni odtwarzacz przed wyślizgnięciem się z dłoni, a z przodu znajduje się 4-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości FWVGA.

Pulpit Androida 4.2 pojawia się po włączeniu urządzenia, przypominając, że ten gadżet może być używany nie tylko jako odtwarzacz audio, ale niemal jako wszystko: po podłączeniu do routera bezprzewodowego przez Wi-Fi i pobraniu aplikacji z Google Play, można go używać jako konsoli do gier lub jako nawigatora GPS.

Z drugiej strony, lepiej skupić się na słuchaniu muzyki - przypominają o tym umieszczone na bocznej krawędzi sprzętowe klawisze do sterowania funkcjami odtwarzania dźwięku. Klawisze są zauważalnie większe i łatwiejsze do wciśnięcia niż w ZX1 - nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że samo urządzenie jest znacznie grubsze niż jego przodek.

Przy okazji, jest również znacznie cięższy, z gniazdem microSD dodanym do 128GB pamięci wewnętrznej, podwajając pojemność pamięci na muzykę.

Farsz

ZX2 jest cięższy i grubszy od swojego poprzednika ZX1 nie tylko z powodu większej obudowy, ale także z powodu większej i lżejszej baterii.

Pojemność baterii wynosi teraz 1880 mAh, co daje odtwarzaczowi rekordowy czas pracy na baterii wynoszący 30 godzin. Zasilacz urządzenia został ulepszony nie tylko pod względem ilościowym: za brak wahań napięcia odpowiada teraz specjalny kondensator, w jednostce zasilającej wbudowany wzmacniacz również zauważalnie zwiększono ilość kondensatorów.

Sercem układu audio jest ten sam firmowy chip S-Master HX, co w ZX1, choć teraz został on przeniesiony w bardziej bezpieczne miejsce. W układzie wyjściowego filtra dolnoprzepustowego pojawił się nowy rezystor metalowo-filmowy, wewnętrzny przewód audio został uziemiony osobno dla prawego i lewego kanału, a do lutowania użyto specjalnego, ultraczystego lutu - wszystkie te innowacje mają na celu znaczne ograniczenie zniekształceń w przetwarzaniu i przesyłaniu sygnału.

Taktowanie audio jest obsługiwane przez dwa oddzielne oscylatory, które pracują równie dokładnie ze wszystkimi częstotliwościami próbkowania. Gniazdo wyjściowe jest znacznie solidniejsze i bardziej wytrzymałe - teraz nie będzie już narażone na fizyczne przeciążenia spowodowane przez przewód słuchawkowy, który kręci się z boku na bok.

Ten gadżet nie tylko wygląda jak mastodont w świecie podręcznego sprzętu audio. Jest naprawdę solidny, mocny i gotowy na każde wyzwanie!

Funkcjonalność

Obsługa DLNA sprawia, że ZX2 staje się czymś więcej niż tylko przenośnym odtwarzaczem - umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku zapisanego na wszystkich urządzeniach domowych.

Aby bezprzewodowe możliwości nowości były jeszcze bardziej imponujące, projektanci wyposażyli ją w interfejs Bluetooth. "Łączność bluetooth w ZX2 jest naprawdę wyjątkowa, ponieważ jest to pierwszy odtwarzacz na rynku, który obsługuje nie tylko kodek artX, ale także najnowszy LDAC.

Ta technologia kodowania zwiększa bitrate bezprzewodowego strumienia audio dokładnie trzykrotnie, do 990kbps, pozwalając po raz pierwszy na sparowanie Bluetooth z nagraniami w wysokiej rozdzielczości. Tak, teraz naprawdę można przesyłać obraz w wysokiej rozdzielczości przez "niebieski ząb".

Co prawda, aby skorzystać z tej funkcji trzeba będzie znaleźć odpowiednie słuchawki Bluetooth z obsługą LDAC - jak na razie na rynku pojawił się tylko jeden taki model, Sony MDR-1ABT, który zdążył już trafić do nas na testy. W zakresie obróbki dźwięku nowy odtwarzacz oferuje wiele ciekawych możliwości - na przykład regulację cięcia sygnału w filtrze cyfrowym: gładkie cięcie zmiękcza dźwięk i czyni go bardziej komfortowym, ostre cięcie wyraźniej zaznacza ataki.

Procesor dźwięku ClearAudio+ dodaje pogłos, aby uzyskać efekt występów na żywo w pomieszczeniach od klubów po sale koncertowe, podczas gdy system DSEE HX odtwarza wysokie częstotliwości utracone w procesie kompresji MP3. Ale to nie audiofile będą bardziej zainteresowani zwiększonymi możliwościami odtwarzania nagrań HD: jednobitowy dźwięk DSD podwoił swój pułap i może być teraz odtwarzany z częstotliwością próbkowania do 5.6MHz. Dla tych, którzy nie tolerują kompromisów w jakości dźwięku, może to być mocny argument przemawiający za ZX2.

Dźwięk

Możesz studiować konstrukcję i funkcjonalność odtwarzacza do woli, ale decydujące argumenty za lub przeciw jego zakupowi zawsze pochodzą z odsłuchu. Słuchanie ZX2 od pierwszych minut przekonuje: twórcy nie poświęcili jego kompaktowości na próżno. Odtwarzacz brzmi mocniej, energiczniej i wyraźniej niż jego mniejszy poprzednik.

Jest to od razu zauważalne poprzez ostrzejszy atak. Nawet przy zwykłym nagraniu w rozdzielczości CD, kopnięcie bębna basowego jest tak mocne, że zamiast słuchać muzyki na słuchawkach, wchodziliśmy na scenę i siadaliśmy obok zestawu perkusyjnego.

Dlatego właśnie muzyka rockowa grana przez ZX2 brzmi niesamowicie - agresywnie, mięsiście, z zabójczym drive'em. Gitary nie przytłaczają wokalu, perkusja nie zagłusza klawiszy - każda część instrumentalna wyraźnie zna swoje miejsce, każdą można łatwo prześledzić od początku do końca, jeśli się chce.

Można odnieść wrażenie, że agresywny gitarowy rock to jedyny gatunek, który pozwala temu graczowi na eksplorowanie swoich muzycznych talentów. W rzeczywistości tak nie jest! ZX2 to zachwycający wszystkożerca dla szerokiej gamy stylów od klasyki po hip-hop.

Orkiestrowe tutti demonstruje swoją zapierającą dech w piersiach makrodynamikę i zdolność do zachowania wysokiej szczegółowości dźwięku nawet w najtrudniejszych warunkach szczytowych. Muzyka jazzowa ujawnia swój potencjał przestrzenny: nie musisz uciekać się do efektów specjalnych ClearAudio+ z ich sztucznymi imitacjami głośności, aby uzyskać poczucie wielkości, szerokości i głębi sceny.

Wokale są tak naturalne, że można odnieść wrażenie, że słuchamy systemu winylowego, a nie cyfrowego. To niedrogie urządzenie potrafi brzmieć znacznie powyżej swojej ceny!

Wynik końcowy

Brzmienie tego flagowego odtwarzacza audio w pełni uzasadnia jego solidną cenę. Dodatkowo, urządzenie posiada szeroką gamę funkcji i możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięku o wysokiej rozdzielczości przez Bluetooth, co jest unikalne na rynku.

SONY WALKMAN NW-ZX2 w katalogu produktów