Recenzja systemu Dan Clark Audio Ether 2

Dan Clark Audio Ether 2 System to seria specjalnie zaprojektowanych padów z białej skóry i zamszu, które zmieniają charakterystykę pracy głównych słuchawek. Ich cena wynosi 179,98 dolarów za wszystkie przy zakupie Ether 2 lub 89,99 dolarów za sztukę.

Disclaimer: System Ether 2 firmy Dan Clark Audio został nam przesłany jako próbka w zamian za naszą szczerą opinię. Dziękujemy zespołowi Dan Clark Audio za danie nam tej możliwości.

Aby przeczytać więcej o produktach Dan Clark Audio, które recenzowaliśmy na łamach Headfonics kliknij tutaj.

Uwaga, niniejsza recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi punktacji na rok 2020, o których możecie przeczytać tutaj.

To nie jest dzieło Dan Clarka, dopóki nie ma w nim przynajmniej kilku 'pakietowych', budżetowych ulepszeń, które kupuje się w dalszej kolejności lub w tym samym czasie jako główny zakup. To jest to, z czego zespół jest znany, z czego Dan jest znany. Dziedzictwo DIY świeci jasno w tym przypadku na pewno.

W ciągu ostatnich kilku lat zajmowaliśmy się tymi tweakami albo jako samodzielnymi recenzjami, takimi jak Ether C Flow Upgrade Kit z powrotem pod koniec 2018 roku lub jako dodatkową wartość dodaną podczas głównej recenzji jednego z ich doskonałych słuchawek. Na przykład, wewnętrzne podkładki z tkaniny, które są dostarczane z AEON 2 Closed, które recenzowaliśmy na początku tego roku i jak zmieniły ogólną prezentację.

I to jest naprawdę cel tych tweaków, aby zmienić ton każdej słuchawki, o której mowa lub zaoferować więcej niż jeden dźwięk dla nie tak wielu zielonych.

The Ether 2

Tym razem w centrum uwagi DCA jest ich flagowy model Ether 2, lub to, co teraz nazywają systemem Ether 2, co nawiązuje do wymienności padów, zamiast zakładania wewnętrznych nakładek na pady, jak to miało miejsce w przypadku Ether C Flow.

Dla tych z was, którzy są nowi w temacie Ether 2, cóż, są to świetne słuchawki planarne jak na ten pułap cenowy. Jest to pełnowymiarowa słuchawka wokółuszna, ale niesamowicie lekka, ważąca 290g jak na słuchawki planarne tej klasy. Nie jest to rodzaj dopasowania słuchawek, który skłaniałby do myślenia "wiesz, że potrzebuję lepiej dopasowanych padów", normalnie są one tak wygodne w noszeniu.

Jednakże, dla tych, którzy mają oryginalne kanciaste pady z 2018 roku, zauważysz, że otwór na ucho lub wewnętrzny otwór pada jest nieco ciasny, jeśli chodzi o oczyszczanie całego ucha. Dla tych, którzy są obdarzeni dużymi uszami, podejrzewam, że mogą one trochę ocierać się o ścianki padów.

Rozmiar tego otworu na ucho jest jedną z głównych zmian, jakie wprowadzają 2 nowe opcje padów, o których możecie przeczytać więcej w dalszej części recenzji.

Dźwięk padów z syntetycznej skóry

Jeśli chodzi o ogólną prezentację, to jest ona kierowana częściowo przez wybór standardowych padów, które są nieperforowaną, kanciastą syntetyczną skórą z przyzwoitą głębią. Brzmienie jest neutralne do lekko ciepłego, bardziej bliskie niż ekspansywne, ale w tej scenie tło jest naprawdę czarne, z doskonałą separacją instrumentów i ponadprzeciętnym obrazowaniem.

Osoby obawiające się, że wysokie tony mogą być pozbawione wagi lub wydawać się nieco twarde mogą odetchnąć z ulgą. Góra Eter 2 jest gładka i nieco mokra, ale nie tak lśniąca jak poprzednie wersje.

Ogólna prezentacja jest pełna, relatywnie intymna i momentami energiczna lub potężna, ale wciąż wybaczająca i płynna. Ether 2 jest szczególnie dobry z kobiecymi wokalami, które pięknie wychodzą na pierwszy plan.

Brzmienie

Jest to w zasadzie dość prosta propozycja, a mianowicie stworzenie elementu wyboru dla przyszłych lub obecnych posiadaczy Ether 2 bez rozbijania banku. Wybór ten opiera się bardziej na zmianach brzmienia, które każda podkładka wnosi do stołu, ale z dodatkowym elementem zróżnicowanego poziomu komfortu, a także z różnymi wykończeniami, jak również różnymi wymiarami wewnętrznymi.

Podkładki same w sobie kosztują 89,99$ za sztukę, a na głównej stronie internetowej można znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat tego, co chcą osiągnąć. Możesz również kupić wszystkie 3 (w tym zapas na Ether 2) kupując Ether 2 jako system.

Jak zobaczycie poniżej, są one również zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł je wymieniać bez żadnych specjalnych umiejętności i powinny wytrzymać całkiem długi czas. Wierzę, że Dan Clark Audio przetestował je na ponad 100 rolkach lub wymianach i uszczelka z tyłu zachowała właściwą siłę przylegania i szczelność.

Podkładki

DCA oferuje 3 rodzaje padów dla Ether 2. Wszystkie trzy mają formę zaokrąglonego klina z niewielkim materiałem rozciągającym się nad szczeliną nauszną, aby chronić ucho przed kontaktem z przetwornikiem, jak również przed dostaniem się kurzu i brudu.

Nieperforowana

Pierwszą wkładką jest oryginalna wkładka z syntetycznej skóry, która jest dostarczana wraz ze standardowym modelem Ether 2. Jest to najbardziej "kompaktowa" z trzech opcji wkładek, a przez kompaktowość rozumiem, że wewnętrzna komora nauszna jest mniej pojemna niż w przypadku wkładek zamszowych i perforowanych.

Wkładki wykonane są z bardzo elastycznej pianki z pamięcią, która przez ostatni rok użytkowania nie zrobiła się irytująco płaska. Krawędzie pianki wokół szwów z syntetycznej skóry również trzymają się całkiem dobrze.

Perforowana

Druga wkładka jest obecnie standardową wkładką dla najnowszych słuchawek Ether 2 i ma podobne wykończenie ze skóry syntetycznej, ale ma większy otwór na ucho, więc jest dużo bardziej pojemna i powinna rozwiązać wszelkie problemy z dopasowaniem, jakie masz z ciaśniejszym rozmiarem otworu na ucho oryginalnej wkładki. Różnią się one również wewnętrznym wykończeniem, które jest perforowane, w przeciwieństwie do oryginału, który nie posiada żadnego.

Są one również nieco bardziej miękkie na uchu, więc nacisk nie jest tak odczuwalny w porównaniu do standardowych padów. Szczerze mówiąc nie odczuwam ogromnej różnicy pomiędzy oryginalnymi i perforowanymi padami w działaniu pianki z pamięcią, więc lekka miękkość lub niższy zacisk jest tak naprawdę spowodowany szerszym kołnierzem ucha, który lepiej rozkłada nacisk.

Suede

Końcowe pady są zupełnie inne. Znowu pianka z pamięcią, ale tym razem owinięta w oddychający syntetyczny "wegański" zamsz. Poduszki te mają podobny kształt, są również zaklinowane i mniej więcej tej samej wysokości, a otwór na ucho jest tej samej wielkości, co perforowana wkładka.

Być może ze względu na zamszowy materiał, pianka z pamięcią w zamszowych wersjach jest nieco bardziej sprężysta, a jej brak sprawia, że wydają się one płytsze, mimo że takie nie są. Z całej trójki te powinny oddychać najłatwiej i powodować najmniejszą ilość potu.

Pad Rolling

Powyższy filmik wyjaśnia to dość dobrze, ale było kilka aktualizacji, które sprawiają, że proces ten jest nieco łatwiejszy w najnowszej edycji Ether 2.

Po pierwsze, pady nie posiadają żadnych zaczepów ani mechanizmów wsuwania, które można znaleźć w słuchawkach Hifiman lub Beyerdynamic. Zamiast tego mają one płaską powierzchnię od tyłu pokrytą lepkim elastomerem poliuretanowo-żelowym (PU gel) przykrytym ochronną osłoną z papieru woskowego.

Każdy pad jest oznaczony dla lewego i prawego kubka na tylnej stronie, więc łatwo jest określić właściwy pad dla każdego kubka. Następnie wystarczy wyrównać szew podkładki z wtyczką Ether 2 u podstawy i zastosować nacisk, upewniając się, że krawędzie podkładek znajdują się wewnątrz kubka, na równi z przegrodą i nie są przyklejone na zewnątrz.

Użycie narzędzia do rozmazywania nie jest już konieczne, ponieważ wszystkie podkładki są teraz dostarczane z takim wykończeniem, pozwalającym po prostu mocno chwycić, odkleić, a następnie ostrożnie wyrównać nowe podkładki na wymaganym obszarze, odkleić sztyft i ponownie nałożyć. Uwaga, wycieranie obszaru nadal będzie pomocne w przypadku jakichkolwiek zanieczyszczeń lub brudu, który mógłby osłabić uszczelnienie.

Wydajność klocków

(Testowane przy użyciu kabla DCA VIVO z przetwornikiem dCS Ring DAC (Bartok), przedwzmacniaczem Xi Audio Formula S, jak również z własnym stopniem wzmacniającym Bartoka. Cyfrowe sygnały źródłowe były przesyłane przez Ethernet audio NAS i USB przez Foobar ze ścieżkami FLAC 24BIT/192K i MQA przez TIDAL).

Perforowana Syntetyczna Skóra

Jest to najlepsza podkładka, od której należy zacząć, ponieważ omówiliśmy już podstawowe brzmienie nieperforowanych podkładek z syntetycznej skóry w naszej głównej recenzji Ether 2. Jest to również obecnie podstawowa podkładka, jeśli kupisz sam zestaw Ether 2 bez pakietu alternatywnych podkładek.

Zmiana w wydajności Ether 2 w stosunku do perforowanych podkładek jest dla mnie dość drastyczna. Pierwszą rzeczą, którą zauważycie jest percepcja głębi i powietrza oraz ogólnie bardziej przestrzenna scena dźwiękowa.

Stockowe pady są bardziej intymne, gęściej brzmiące, z mocniejszym skupieniem średnich tonów, które przyciągają Cię bezpośrednio do sceny. Te odsuwają cię do tyłu, dodając więcej postrzeganej głębi w zakresie niskich tonów i nieco więcej uniesienia w zakresie wysokich tonów, aby stworzyć brzmienie, które ma więcej zadziorności i iskry.

Grubość nuty lub sustain jest nieco lżejszy z tymi padami. O¶mielę się powiedzieć, że s± one nieco bardziej zrównoważone lub bardziej neutralne w brzmieniu w porównaniu do klocków fabrycznych. Rzeczywista moc na niskich tonach jest lepsza, podobnie jak rozpad i separacja z czystszym wpływem wysokich tonów. Ogólnie rzecz biorąc, jest to relatywnie żywy, ale zwiewny dźwięk, ale z nieco mniejszym naciskiem na średnicę.

DCA uprzejmie udostępniło nam kilka pomiarów na tych podkładkach i można zauważyć, że dodali nieco więcej dB od 200Hz do 20Hz w stosunku do standardowych podkładek. Garb ¶redniego basu jest wci±ż marginalnie bardziej widoczny, ale poniżej 100Hz pasmo przenoszenia basu jest bardziej liniowe, praktycznie bez podbicia, co naprawdę pomaga wydobyć głębię sceny muzycznej.

Z drugiej strony, mamy dobre 2-3dB wzmocnienie w zakresie 3-10k, które wydobywa wyższy poziom kontrastu w dźwięku, jak również wnosi poprawiony headroom i czystszą barwę perkusji.

Suede

Ścieżki zamszowe przecinają środkową ścieżkę pomiędzy klockami standardowymi a perforowanymi, z czymś co nazwałbym zrównoważoną, ale gładką sygnaturą dźwiękową. Jest to prawdopodobnie mój ulubiony pad z tych trzech.

Podobnie jak pady perforowane, otwierają scenę nieco bardziej niż standardowe, częściowo z powodu większego otworu w nausznikach i innego pokrycia materiałem.

Jest to szersze brzmienie niż z intymnymi padami stockowymi, ale nie tak podkreślone na górze/dole jak z perforowanymi. W istocie, niższe ¶rednie s± bardzo lekko uniesione w porównaniu do pozostałych dwóch padów, co wydobywa przyjemne ciało instrumentalne, podczas gdy ogólny poziom basu jest nieco niższy niż w przypadku padów perforowanych.

Zmierzona odpowiedź zamszowych padów od 500Hz w dół do 30Hz, Ether 2 działa około 1-2dB wyżej niż standardowe pady i około 1dB niżej niż perforowane pady. To może nie wydawać się dużo, ale usłyszycie różnicę po zmianie padów w postaci zwiększonego ciepła w zakresie niskich i średnich tonów.

Oznacza to, że barwa instrumentów i wokali na Ether 2 ma więcej naturalnego, lekko eufonicznego rysu, szczególnie w zakresie średnich i górnych tonów perkusji, a mniej wysokoenergetycznych lub kontrastowych dźwięków z perforowanych padów.

Górna część pasma nie jest tak zrelaksowana jak w przypadku standardowych padów i jest o 2-3db niższa niż w przypadku padów perforowanych w okolicach 5-7k i 3-4dB od 8-10k. Prezentacja nie jest tak gęsta czy zaokrąglona jak w przypadku klocków fabrycznych, ani tak ekscytująca czy czysta jak w przypadku wersji perforowanych, ale z pewnością słodsza w przekazie niż w przypadku obu tych wersji.

Daje to dobre brzmienie dla tych, którzy lubią naturalną barwę perkusji. Zamszowe pady mają piękny płynny wydźwięk z bardzo gładkim atakiem, nieco więcej ciała i nieco dłuższy rozpad w porównaniu do perforowanych padów.

Nasz werdykt

Dan Clark Audio zawsze ma jakąś sztuczkę w rękawie z przystępnymi cenowo modyfikacjami, takimi jak ta. Ether 2 reaguje dramatycznie na zmianę padów, malując bardzo różne obrazy słuchowe, które powinny zaspokoić znacznie szerszy zestaw preferencji niż same standardowe pady.

Są one również cholernie łatwe do wytoczenia. Nie jestem najbardziej utalentowany, jeśli chodzi o DIY mods i przeróbki, ale są one super łatwe do zastosowania, o wiele bardziej niż na filmie dalej w tej recenzji, który był na oryginalnych padach Ether. Możesz je zmienić w dosłownie 2 minuty i pozostaną one na miejscu bardzo mocno od momentu, w którym je przykleisz.

Nowe pady są również o wiele wygodniejsze z większym otworem na ucho, szczególnie pady zamszowe, które chyba zostawię na przyszłość. Dlaczego? To gładkie, naturalne brzmienie i właściwy balans w zakresie barwy dźwięku sprawia, że Ether 2 są niewiarygodnie łatwą i bardziej przejrzystą propozycją odsłuchu niż wcześniej.

Łatwa rekomendacja dla obecnych i potencjalnie nowych posiadaczy Dan Clark Audio Ether 2.

Specyfikacja podkładek pod system Ether 2

Podstawowa Syntetyczna Skóra

  • Najcieplejsze brzmienie spośród opcji padów z najbardziej intymnymi wokalami Wspaniałe wszechstronne doznania, dobre dla każdego gatunku muzyki Bardziej kompaktowy otwór na ucho Bardziej intymne i wysunięte do przodu oddanie wokali

Perforowana syntetyczna skóra

  • Większy otwór na ucho Zmniejszone poczucie ścisku Większa scena dźwiękowa

Zamsz

  • Więcej relatywnego basu i nieco więcej wysokich tonów w porównaniu z oryginalnymi wkładkami Większy otwór na ucho Mniejsze poczucie zaciskania Większa scena dźwiękowa

116 1 1 118Udziały