Recenzja Cambridge Audio CXN (V2)

Cambridge Audio CXN (V2) to kompatybilny z aplikacjami ROON wysokiej klasy streamer stacjonarny z wbudowanym Google Chromecast. Jego cena wynosi 1099 dolarów.

Disclaimer: Cambridge Audio CXN (V2) został nam przesłany jako próbka w zamian za szczerą opinię. Dziękujemy zespołowi Cambridge Audio za umożliwienie nam skorzystania z tej okazji.

Aby przeczytać więcej o produktach TWS, które recenzowaliśmy na łamach Headfonics, kliknij tutaj.

Uwaga, niniejsza recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi dotyczącymi punktacji za rok 2021, z którymi można zapoznać się tutaj.

Cambridge Audio CXN V2 to kosztujący 1099 dolarów streamer sieciowy i urządzenie typu "wszystko w jednym". Otrzymałem go jakiś czas temu i w końcu mogę zamieścić jego recenzję. Korzystałem z niego intensywnie i mam kilka spostrzeżeń, którymi chciałbym się z Wami podzielić.

Design

Opakowanie było stosunkowo proste i gołe, nic ciekawego do opisania poza standardowym pudełkiem z pianką ochronną. Poza tym, zewnętrzna obudowa jest wykonana z aluminium CNC, a urządzenie jest bardzo dobrej jakości i dobrze leży w dłoni.

Mimo że jest tak duży, nie sprawia wrażenia superciężkiego czy supergęstego. Pokrętło głośności służy jednocześnie jako narzędzie do wyboru interfejsu użytkownika i jest solidne jak skała.

Nie zauważyłem absolutnie żadnych luzów (ruchów i drgań) w konstrukcji tego urządzenia, nawet aż do małych przycisków wyboru ekranu głównego i kilku innych przycisków bezpośredniego dostępu.

Na tylnej ściance CXN V2 znajduje się mnogość opcji wyjść i wejść. Mam takie same odczucia co do jakości wykonania tylnego panelu, jak i przedniego. Nic nie trzeszczy i nie klika, gdy odłączam lub podłączam kable, nie czuję żadnych luźnych połączeń. To jest świetna jakość wykonania od góry do dołu, bez dwóch zdań.

Funkcje

Streaming

Drodzy Bogowie Audio... Lista funkcji, które posiada ten produkt jest absurdalnie ogromna. Mógłbym tu być cały dzień recenzując każdą sekcję funkcji. Jak w ogóle mam się z tym zmierzyć? Cóż, jedyna opcja to być zwięzłym i konkretnym, albo ryzykować, że ta recenzja będzie miała 6+ stron. Zacznijmy od oczywistego rdzenia funkcjonalnego urządzenia: możliwości strumieniowania sieciowego.

Firma Cambridge wprowadziła na rynek kompatybilną z urządzeniem CNX (v2) aplikację o nazwie StreamMagic, która pozwala kontrolować wszystkie funkcje przesyłania strumieniowego w sieci CXN (V2) i umożliwia korzystanie z aplikacji do przesyłania strumieniowego lub radia innych firm. Mam Spotify Premium i możliwość połączenia przez WiFi to piękna rzecz. To prawda, uważam, że jest gorszy w jakości dźwięku do TIDAL, ale to jest również przyjazny dla połączenia z CXN.

Nie jestem duży na tej funkcji, wszyscy mamy telefony, które będą działać z odbiornikami Bluetooth, które są prawdopodobnie lepszą drogą dla tego. Ale ci, którzy wolą nie robić to będzie szczęśliwy wiedzieć, że nie trzeba trasy do telefonu lub tabletu.

Będziesz potrzebował BT100 Bluetooth Dongle Addon, jeśli chcesz jakiekolwiek funkcjonalności Bluetooth chociaż. To jest wejście Bluetooth tylko, nie wyjście. Oznacza to, że nie można rozgłaszać żadnego sygnału BT, można jedynie przesyłać strumień Bluetooth z telefonu, tabletu lub innego urządzenia Bluetooth do CXN. Stamtąd można poprowadzić połączenia wyjściowe do innego wzmacniacza.

W tym przypadku korzystam również z innego modelu firmy Cambridge o nazwie AXA35 (350 USD), który następnie podłączam do moich... czekajcie na to... głośników Magenpan LRS. Czysta błogość.

Absolutnie wolałbym po prostu podłączyć do niego mój telefon przez Bluetooth, a następnie używać go jako pilota do Spotify. Albo albo działa dobrze choć, nie ma prawdziwej różnicy w jakości dźwięku między każdym z trasy wolisz podjąć.

Głupi i mały zarzut

Nienawidzę paneli LED, które świecą się podczas gry. Nienawidzę ich. Nienawidzę, gdy ekran LCD pozostaje włączony i nie ma żadnej funkcji, która pozwoliłaby wyłączyć panel z aktywności podczas użytkowania.

Ten CXN V2, dzięki Bogu, ma funkcję wyłączenia LCD. Mój Boże, czy wiesz jak mnie to cieszy? Nie musi pozostawać włączony lub przyciemniony, po prostu wyłącza się całkowicie, całkowicie czarny ekran, chyba że wciskasz na nim przyciski.

To jest tak wspaniałe i przeoczone w niemal każdym innym DAC-u z LCD. Po prostu pozwólcie mi go wyłączyć, abym mógł go mieć włączonego i aktywnego w moim zaciemnionym pokoju, bez świecącego na mnie reflektora.

AXA35 ma bardzo niewyraźny ekran i na szczęście widać na nim tylko dwie litery i nie jest on aż tak jasny. Umieszczam jednak mały kawałek czarnej taśmy nad diodami zasilania, ponieważ w całkowicie zaciemnionej sypialni wolę ich nie widzieć.

Mój Burson Conductor i mój wzmacniacz Feliks ANV mają punktowe diody LED, które potrafią rozświetlić niebo w nocy. Przez cały czas zakrywam je czarną taśmą. Na szczęście diody Cambridge'a nie są tak jasne. Nie widzę potrzeby stosowania tego rozwiązania. Wolałbym, żeby dioda wyłączała się po kilku minutach. Chciałbym, żeby to była standardowa funkcja w większości źródeł i wzmacniaczy.

DAC

Wolfson WM8740 to dość stary układ DAC-a, ale popularny wśród wielu za swoją wyrazistą i naturalną, lekko ciepłą sygnaturę dźwiękową. Obecnie jest wiele lepszych opcji pod względem rozdzielczości i dynamiki.

Tak więc jest to dość unikalne zobaczyć go w urządzeniu all-in-one, które może być używane jako DAC USB dla Hifi poprzez słuchawki, jak również jako pełnowartościowy streamer sieciowy.

Prawdę mówiąc, DAC jest po prostu dobry i za tę cenę, chciałbym zobaczyć coś nieco lepszego. Nigdy jednak nie stwierdziłem, aby seria 8740 miała jakieś poważne braki. Wykonanie jest kluczowe i nie zawsze tylko sam DAC jest najważniejszą cechą.

To suma wszystkich cech produktu, a w tym przypadku nie uwierzyłbym, gdybyś mi powiedział, że mamy tu do czynienia z przetwornikiem starszej generacji. Podłączam ten przetwornik do AXA35 i efekt końcowy jest czymś, z czego jestem zadowolony, jeśli chodzi o wykorzystanie w zestawach głośnikowych Hifi. Ten Magnepan LRS to naprawdę coś.

Zbalansowane XLR

Szokująco, CXN posiada zbalansowane wyjścia XLR i niezbalansowane RCA. Sparowałem je z niedawno wypuszczonym wzmacniaczem SMSL SPL400 w trybie zbalansowanym. Efekt końcowy jest całkiem niezły, delikatnie mówiąc.

Tonacja CXN nie jest tak neutralna jak SMSL-a, co jest czymś, co preferuję. Efekt końcowy jest nieco cieplejszy niż z w pełni neutralnym urządzeniem, co znów jest moją subiektywną preferencją.

Jestem w stanie okiełznać Sennheiser HD800 z tym urządzeniem i brzmi to znacznie mniej boleśnie. Niewiele DAC-ów i wzmacniaczy jest w stanie to zrobić, więc uznaję to za moją wygraną.

Za tę cenę jestem wdzięczny, że daje mi tak wiele opcji, naprawdę jest to źródło, z którym mogę zrobić niemal wszystko. Boli mnie jednak dusza, ponieważ mój wzmacniacz to Feliks Audio Euforia ANV 20th Edition, który ma tylko niezbalansowane RCA.

UI i pilot

Na szczęście dostajemy ładnego i solidnego pilota, z którym możemy korzystać z tego złego chłopca. A może... czy to zła dziewczynka? Hmm. Tak czy inaczej. Interfejs użytkownika CXN jest dokładnie tym, co chciałbym zobaczyć w tak złożonym i pełnym owoców produkcie jak ten. Przy tak wielu funkcjach, chcę aby wszystko było tak proste jak to tylko możliwe. Żadnych skomplikowanych menu!

Przedni panel urządzenia posiada wszystkie wymagane przyciski, które przeniosą Cię do dowolnego miejsca w systemie UI. Cieszę się, że widzę prosty przycisk powrotu do domu, który nie zmusza mnie do wycofywania się z menu i czekania na ich załadowanie. Wystarczy dotknąć przycisk domu i zaczynasz od nowa. Proste i dobre rzeczy tutaj, podoba mi się to.

Mogę śmiało powiedzieć, że doświadczenie jest tak uproszczone i łatwe w nawigacji, że nie wymagam korzystania z niego. Widzisz, jak to działa? Dobry projekt UI, który nie wymaga ode mnie przełączania czegokolwiek, z wyjątkiem sytuacji, gdy chcę uruchomić tryb zbalansowany. Wtyczka i zapomnij o niej.

Jak go używam

Mam trzy, tak, policz em', trzy DAC'i USB, które wyprowadzają dźwięk z mojego komputera. Jeden z nich jest przeznaczony tylko dla głośników, po naciśnięciu przycisku. To mój zestaw Cambridge'a i Mangepana: AXA35+CXN+Magnepan LRS. Służy on do korzystania z głośników. Kiedy słucham YouTube lub muzyki przez Foobara, mam na klawiaturze klawisze funkcyjne, które pozwalają mi wybrać to wyjście DCA jednym dotknięciem.

Mój dodatkowy DAC to Burson Conductor 3 Performance+Feliks ANV+wszelkie słuchawki, jakie chcę. To urządzenie jest przeznaczone tylko dla dobrych rzeczy, moich HD800, moich bardzo high-endowych słuchawek na prywatny czas.

Trzeci jest podłączony do mojego SMSL SPL400, zbalansowanego wzmacniacza słuchawkowego o mocy blisko 8 W, który jest zasilany przez SMSL M400 USB DAC. Jest on przeznaczony tylko dla słuchawek, które są zbalansowane i wymagają poważnej mocy, której mój zestaw Feliks Audio nie jest w stanie dostarczyć. Trzymam go na uboczu, na czas, kiedy będę bardzo potrzebował mocy.

Powodem, dla którego o tym wszystkim mówię jest to, że mogę tam podmienić CXN V2 dla wszystkich trzech źródeł dźwięku i efekt końcowy wciąż brzmi dobrze. To po prostu świetny, średni przetwornik cyfrowo-analogowy USB, w którym nie znajduję żadnych wad, który wydaje się pasować do wielu różnych typów urządzeń. I to mi się w Cambridge podoba. Ich dźwięk znajduje się właśnie w tej preferowanej, szarej strefie, jeśli chodzi o barwę.

Wrażenia dźwiękowe

Bas i środek

CXN to urządzenie, którego ilość basu określiłbym jako umiarkowaną, przynajmniej wtedy, kiedy nie używam korektora ani procesora DSP. Uważam, że CXN V2 ma łagodnie wysunięty do przodu środek pasma.

Mam Harmana 3770, który przy tym samym źródle i ustawieniu głośników/słuchawek brzmi bardziej twarzowo, jeśli chodzi o średnicę. Jednak Harman nie ma tak wyrafinowanej barwy i gładkości jak Cambridge.

Czasami po prostu trafia się na produkt, który bardzo dobrze współgra z naszymi osobistymi ustawieniami i to jest jeden z tych przypadków, kiedy musiałem odłożyć mój HK3770 na półkę. Mimo że jest ładny, nie pasuje do CXN i uważam, że tańszy model AXA35 Cambridge'a znacznie lepiej nadaje się do używania z produktami basowymi. Odpowiedź basu

Dla przykładu, mam zestaw słuchawek Sony XB1000, prawdopodobnie z najlepszym basem w słuchawkach na świecie. Wzmacniam CXN za pomocą wzmacniacza SMSL SPL400. Efektem jest ogromna kremowość basu.

To jest tak trudne do osiągnięcia i to jeszcze z sieciowego streamera? Ok, Cambridge, masz moją uwagę. Jestem w stanie zwiększyć poziom niskich tonów do około -4dB zanim poczuję jakieś drżenie, które jest bardzo widoczne na lekkich basowo głośnikach Magnepan LRS.

W słuchawkach jest to znacznie mniej zauważalne, ale wciąż słyszalne dla mojego ucha na tyle, by o tym mówić. Zrzucenie dodatkowych +4dB jest na poziomie przeciętnym, zanim pojawi się krwawienie i muśnięcie w większości przetworników DAC USB, wzmacniaczy i słuchawek. Tak więc w tej dziedzinie wciąż wypada dobrze.

Wysokie tony

Góra pasma CXN wydaje się niewiarygodnie gładka i wyrafinowana, bez względu na to, co do niej wrzucę. Każdy wzmacniacz, nawet surowy HD3770 Harmana, wydaje się bardziej oswojony na górze.

Ostatnio dostałem zestaw KOSS ESP 95x od Drop'a i CNX w parze z elektrostatycznym wzmacniaczem jest naprawdę, naprawdę dobry. W rzeczywistości wolę go od przetwornika Burson Conductor Performance i wzmacniacza.

Dlaczego? Dlaczego miałbym to powiedzieć, skoro wszyscy wiemy, że Burson jest znacznie czystszy i bardziej przestrzenny. Cóż, czasami, kiedy ma się słuchawki takie jak ESP950, które nie są znane z ogromnej sceny dźwiękowej, można poświęcić trochę wierności i obrazowania na rzecz preferowanej tonalności.

W tym przypadku, doświadczenie wysokich tonów z CXN jest mniej widoczne niż z Bursonów. Choć Burson nie jest w żadnym wypadku wrogo nastawiony, wyraźnie słychać różnicę, gdy źródłem dźwięku jest CXN a Burson Conductor Performance. Cambridge sprawiał wrażenie bardziej eleganckiego, podczas gdy Burson był nieco bardziej wciągający i żywy.

Obrazowanie

Kiedy używam głośników, czuję i słyszę bardzo niewielką, jeśli w ogóle jakąkolwiek, różnicę w szerokości i wysokości sceny dźwiękowej pomiędzy którymkolwiek z moich przetworników cyfrowo-analogowych. Bursonem, moim nowo recenzowanym Ultrasone Panther, czy CXN V2.

To co słyszę, to głębia ostrości i różnice w realizmie między nimi, które są bardzo widoczne. Nie nazwałbym tej głębi pola wybitną i głęboko sięgającą.

Użyłbym określenia łagodna, aby opisać to, co tam jest. Nie jest ona ani pozbawiona głębi czy realistycznego rozmachu, ani też nie zachwyca mnie tak jak w przypadku Bursona. Ale z drugiej strony CXN V2 jest urządzeniem wszechstronnym, a Burson to bardziej niszowy przetwornik i wzmacniacz.

Dopiero kiedy zacznę używać słuchawek, będę korzystał niemal wyłącznie z Bursona. Ale CXN jest wciąż bardzo fajny, jeśli weźmie się pod uwagę cenę i wszystko inne, co potrafi. Możliwość strumieniowania i wyjście USB DAC to coś wspaniałego. Tak więc, nazwałbym CXN V2 dobrym, ogólnym wykonawcą w departamencie sceny dźwiękowej do użytku ze słuchawkami.

Chociaż, jeśli dostajesz all arounder, bardzo wątpię, że będziesz go używać z super Hifi niszowych najlepszych słuchawek TOTL tam. Szanse są dobre, że kupisz coś innego. Tak więc, dla ogólnego konsumenta lub audiofila wejścia z dobrym zestawem słuchawek? To jest zdecydowana rekomendacja.

Synergy

CXN V2 i AXA35 są wyraźnie stworzone z myślą o sobie nawzajem. Ich połączenie jest dla mnie bardzo odświeżające i żadne z nich nie brzmi inaczej niż drugie. Moim zdaniem Cambridge dba o to, aby barwa źródeł pasowała do barwy wzmacniaczy.

Tak więc AXA35 to połączenie jak w niebie i jedyny prawdziwy "świetny" dodatek w moim arsenale wzmacniaczy. Moje Bursony, moje Feliki, moje kilka innych wzmacniaczy głośnikowych nie sparowały dobrze z CXN-em jako źródłem zasilającym je w łańcuchu.

Naprawdę, tylko AXA35 był parą, z którą się zetknąłem i która brzmiała fantastycznie. Synergia jest szalenie ważna i w dzisiejszych czasach jest to sztuka zagubiona. Połączenie neutralnego wzmacniacza z nieneutralnym źródłem dźwięku to zwykle zła wiadomość, chyba że chodzi o okiełznanie wysokich tonów lub chropowatości. W tym przypadku, trzymanie się domowego brzmienia Cambridge'a było gładkim, eleganckim i potężnym połączeniem.

Podział na kategorie i preferencje

CXN nie należy do tego samego przedziału cenowego co AXA35, jeden z nich to produkt średniej klasy, a drugi wyższej klasy. Używam ich tylko dlatego, że stwierdziłem, że tonalność jest bardzo dobrze dopasowana.

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku, powinieneś sięgnąć po wzmacniacz Cambridge z wyższej półki. Będę mógł się na ten temat wypowiedzieć w przyszłości, jeśli uda mi się go zdobyć. Na razie jednak naprawdę podoba mi się to połączenie, mimo że wzmacniacz AXA35 jest czymś, co można by uznać za wyjście z klasy budżetowej i wejście do średniej klasy cenowej.

Chciałem po prostu przetestować urządzenia Cambridge z innymi urządzeniami tej firmy, aby sprawdzić, czy ich barwa i brzmienie pasują do siebie. Wydaje mi się, że tak.

Magnepan Delight

Ochhhhh, radość. Magnepan LRS jest naprawdę znakomity, będę o nim pisał wkrótce. Nie chodzi tylko o moc, ponieważ AXA35 nie jest zbyt potężny w tej dziedzinie. Ale kombinacja źródła CXN i AXA35 to połączenie stworzone w niebie.

Naprawdę uważam, że jest to jeden z najlepszych zestawów średniej klasy, jaki można sobie sprawić, jeśli chce się uzyskać naturalny dźwięk w domu. Ten zestaw nie jest neutralny ani zimny. Nie jest też ciepły. Jest to naturalna barwa z lekkim podbarwieniem, ale nie na tyle, aby nazwać ją ciepłą.

Magnepan LRS jest również gdzieś w tym samym przedziale, nie jest ciepły, nie jest zimny. Ma delikatny odcień lub bardzo lekkie podbarwienia, ale ogólnie rzecz biorąc, pozostaje naturalny. Brakuje mu ostrego impaktu i lodowatej góry.

Naturalne brzmienie

Jestem absolutnie zdumiony poziomem naturalności w tym zestawie. Jest on stosunkowo nisko na liście wzmacniaczy i źródeł, z których korzysta się w przypadku wielkich kolumn. Ale ten LRS kosztuje tylko około 650 dolarów, a jego osiągi wykraczają daleko poza ten punkt cenowy.

Mam zestaw Harman Citation Speakers za 3000 dolarów (pierwotnie w tej cenie, teraz są mocno przecenione ze względu na brak wsparcia w przyszłości) i mogę śmiało powiedzieć, że LRS brzmi czyściej i znacznie bardziej naturalnie.

Spora część tego naturalnego polotu wynika z tego, że CXN wypycha niezmiernie świetną synergię jako źródło w łańcuchu. Co więcej, mam wzmacniacz Harmana HK3770 i kilka innych od SMSL-a, które po prostu nie pasują do Cambridge DAC-a i tego Mangepana LRS. Ale to chyba moje preferencje, jeśli chodzi o barwę dźwięku.

Nasz werdykt

CXN to kosztujący 1099 dolarów odtwarzacz źródłowy, który może zrobić wszystko. Nie ma znaczenia, co do niego wrzucisz. Bluetooth, analog, cyfra, serwisy streamingowe. Wszystko to jest obsługiwane i wszystko to brzmi bardzo dobrze jak na tę cenę. Niewiele jest w pełni wyposażonych odtwarzaczy źródeł strumieniowych, które mają łagodną barwę, dobrze grającą ze wzmacniaczami słuchawkowymi, które nie są strasznie neutralne.

Jestem pod wrażeniem dobrze rozplanowanego systemu UI. Nie muszę się rozłączać i podłączać ponownie, nie muszę włączać i wyłączać zasilania. Zostawiłem CXN-a włączonego przez kilka tygodni i nie nagrzewa się nadmiernie. Podczas gdy niektóre inne DAC'i mają tendencję do nagrzewania się w ciągu kilku godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedno z lepszych urządzeń do strumieniowania sieciowego i absolutnie polecam zakup AXA35 wraz z nim, jeśli macie dobrą, małą konfigurację głośników. Nie jest to urządzenie o nadzwyczajnej mocy, więc jeśli tylko wasze głośniki nie wymagają 100W+ lub więcej, będziecie się dobrze bawić z tym urządzeniem i cieszyć się wszystkim, z czym będziecie go używać.