Recenzja słuchawek Phiaton Fusion MS 430

W nasze ręce trafił kolejny ciekawy model od Phiatona - słuchawki nagłowne Fusion MS 430. Zespół marketingowy Phiatona przedstawia Fusion MS 430 jako profesjonalnej jakości słuchawki podróżne. To dobry moment, aby przyjrzeć się i posłuchać, co tak naprawdę kryje się za tymi słowami?

Projektowanie i budowa

Wygląd Fusion MS 430 natychmiast przyciąga wzrok. Podobnie jak inne modele z serii M, słuchawki mają elegancki, oryginalny design, w którym wykorzystano materiały najwyższej jakości. Podstawowym kolorem jest czarny, uzupełniony o akcenty czerwieni, a także wstawki z matowego aluminium. Zewnętrzna część nauszników słuchawek Fusion MS 430 posiada czarno-szary wzór ochronny z włókna węglowego (carbon). Zastosowanie tego materiału zmniejsza wagę i zwiększa trwałość słuchawek. To samo można powiedzieć o zastosowaniu tytanowego, anodowanego aluminium w mechanizmie regulacji rozmiaru pałąka oraz w skórzanych pierścieniach otaczających nauszniki. Przypomnijmy, że Phiaton pozycjonuje te słuchawki jako przeznaczone dla podróżników. Oznacza to, że niska waga i mocna konstrukcja nie jest tutaj opcją, ważne jest, aby słuchawki zajmowały jak najmniej miejsca. Słuchawki Fusion MS 430 spełniają te wymagania, ponieważ posiadają zarówno obracane w poziomie, jak i składane do wewnątrz nauszniki. Do modelu dołączony jest sznurowany materiałowy pokrowiec do przechowywania i transportu słuchawek.

Dopasuj się do koncepcji niezawodności dzięki konstrukcji z odłączanym kablem. Kabel można podłączyć do obu nauszników. A jeśli podróżujesz z dwiema osobami, możesz podłączyć drugi zestaw słuchawek do wolnego wejścia audio na drugim nauszniku, dzięki czemu będziecie mogli słuchać dźwięku z tego samego urządzenia. Na kablu znajduje się pilot z suwakiem głośności i mikrofonem, dzięki któremu można używać słuchawek jako zestawu słuchawkowego do smartfona. Rozwiązanie slider oferuje wszechstronność: w przeciwieństwie do popularnego 3-przyciskowego pilota do gadżetów Apple, slider pozwala na regulację głośności za pomocą dowolnego urządzenia. Pod względem komfortu użytkowania Fusion MS 430 wypada całkiem nieźle w klasie słuchawek na głowę!

Pałąk pokryty jest miękką gumą silikonową, a mechanizm regulacji jest oznaczony cyfrowo, co ułatwia zapamiętanie właściwego rozmiaru. Grube skórzane poduszki nauszników są wystarczająco miękkie, ale też wystarczająco dobrze przylegają do uszu i zapewniają dobrą izolację akustyczną - kolejna niebagatelna cecha w przypadku użytkowania w podróży. Fusion MS 430 może nie osiągną poziomu najwygodniejszych pełnowymiarowych słuchawek, ale do długiego słuchania muzyki są wygodne.

Ważne jest, aby właściwie zrozumieć, co Phiaton rozumie przez słuchawki podróżne. Słuchawki Fusion MS 430 nie nadają się na przykład do wspinaczki skałkowej - dopasowanie nie jest wystarczająco sztywne do takich celów, a wysiłek fizyczny i skórzane poduszki nauszników sprawią, że uszy szybko się spocą. Ale słuchawki są idealne do pociągu, samolotu czy na wycieczkę, nie zajmują dużo miejsca w bagażu i są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać podróż. A Fusion MS 430 wygląda bardzo imponująco, teraz musimy się dowiedzieć, jak brzmi...

Dźwięk

Słuchawki podróżne o impedancji 16 Ohm z kablem słuchawkowym przeznaczone są przede wszystkim do użytku z przenośnymi źródłami dźwięku - odtwarzaczami, smartfonami czy tabletami. Stereotyp słuchawek o niezwykłym i stylowym wyglądzie zazwyczaj idzie w parze z młodzieńczym brzmieniem, w którym nie brakuje basów. Cóż, MS 430 nie jest dokładnie zbudowany dla "bas-głów". 40-milimetrowe przetworniki neodymowe z optymalizacją rezonansu zapewniają dość płaską charakterystykę częstotliwościową, dzięki czemu słuchawki są w stanie wydobyć szeroką gamę gatunków muzycznych. Sygnatura dźwiękowa Fusion MS 430 jest zrównoważona i otwarta, z wystarczająco szeroką sceną dźwiękową jak na tę klasę słuchawek. Basy są dobrze artykułowane i nie są przesadnie mocne, tony średnie i wysokie są czyste i szczegółowe, nie ma poczucia zamknięcia, jak na przykład w przypadku słynnych ATH-M50. Na niektórych nagraniach brakowało nieco wyższej średnicy i mikroniuansów, czyli poziomu bardziej zaawansowanych modeli pełnowymiarowych. Jednak jak na swoją cenę i klasę przenośnych słuchawek, dźwięk Fusion MS 430 jest ponadprzeciętny.

Wniosek

Phiaton pozycjonuje te słuchawki jako zaprojektowane dla podróżników. I Fusion MS 430 dobrze wpisuje się w tę klasyfikację - kompaktowa, składana konstrukcja z wytrzymałymi i lekkimi nowoczesnymi materiałami (anodowane tytanowe aluminium i włókno węglowe) oraz odłączanym kablem. Co najważniejsze, słuchawki Phiaton Fusion MS 430 over-the-ear oferują rzadkie połączenie wysokiej klasy wzornictwa, przenośności i zrównoważonej jakości dźwięku.