Doctorhead sam na sam z muzyką

Dzisiaj przeprowadzamy wywiad z powszechnie szanowaną firmą Doctorhead, wiodącą firmą zajmującą się osobistym sprzętem audio. Firma posiada dwa sklepy detaliczne w Moskwie i Petersburgu, a także sklep internetowy. Oprócz tego, że firma posiada bardzo szeroką ofertę słuchawek i akcesoriów do nich, główną atrakcją jest to, że w sklepach Doctorhead można najpierw posłuchać wszystkich modeli, a dopiero potem podjąć decyzję o zakupie, a w przeciwieństwie do niektórych sklepów, wszystko to odbywa się za darmo i w komfortowych warunkach. Na nasze pytania chętnie odpowiadał dyrektor generalny firmy Poduruev Artem.

Witam, proszę nam opowiedzieć w skrócie jak powstała i rozwijała się Państwa firma.

Witam! Nasza firma pierwotnie rozwinęła się jako sklep internetowy, ale w tej dziedzinie nie da się uzyskać dobrego wzrostu tylko przez Internet. To tak jak w internetowym sklepie z pizzą, sushi czy czymś innym, gdzie najpierw trzeba spróbować produktu, a dopiero potem zdecydować się na zakup na odległość. Tak samo jest ze słuchawkami, dopóki człowiek nie posłucha ich osobiście, nie określi, czy ergonomia mu odpowiada, nie wie, czego naprawdę potrzebuje. Dlatego też otworzyliśmy w Moskwie sklep detaliczny, w którym można było posłuchać każdego modelu, aż do zatyczek do uszu włącznie. Nasi pracownicy kochają i czują muzykę w taki czy inny sposób, są przywiązani do jakości i często udaje nam się zrozumieć, czego oczekują od nas nasi klienci. Dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy odwiedzający nasz sklep czuli się komfortowo i swobodnie, a także staramy się zapewnić wysoki poziom obsługi. Dzięki tej praktyce udało nam się zdobyć pozycję na rynku i pod koniec 2009 roku otworzyliśmy sklep w Sankt Petersburgu. Sklep w Sankt Petersburgu jest jeszcze większy niż ten w Moskwie, z takim samym podejściem do klienta.

Mówisz o odsłuchiwaniu słuchawek w sklepie, czy nie wystarczy wybrać słuchawki na podstawie ich parametrów i wyglądu, lub na podstawie recenzji w magazynach?

Niestety recenzje i wygląd to nie wszystko. Po pierwsze, preferencje każdej osoby są inne, niektórzy chcą bardziej basowy model, inni chcą szerszą panoramę. Niektórym zależy na szczegółowości dźwięku, a każdy ma swoje zdanie na temat tego, jaki poziom basu jest nadmierny lub niewystarczający. Wiele osób przychodzi do sklepu z opinią o brzmieniu danego modelu, opartą na opiniach w artykułach i na forach, ale kiedy zaczynają słuchać, okazuje się, że zupełnie nie jest tak, jak sobie wyobrażali. Przy tak wielu modelach do wyboru, każdy może znaleźć ten, który najbardziej mu odpowiada. Przy tak wielu markach do wyboru, zawsze możliwe jest znalezienie najlepszego modelu bez większych kompromisów. Również w praktyce wielu sklepów, możliwość posłuchania słuchawek dousznych jest dostępna tylko w dużych supermarketach, gdzie modele należą do najniższego segmentu cenowego. Słuchawki douszne, określane jako "zatyczki do uszu", prawie nigdzie nie są słyszane przed zakupem. Uważamy, że takie podejście jest z gruntu wadliwe, ponieważ dopóki człowiek sam nie porówna wszystkich interesujących go modeli, ma tendencję do ograniczania się do modelu najtańszego, zgodnie z zasadą "nie szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto". Również słuchanie słuchawek nie należy do przyjemności i aby uwolnić potencjał drogich modeli, należy podłączyć je do specjalistycznej jakości wzmacniaczy słuchawkowych z odpowiednimi źródłami dźwięku. Dopiero po pełnym zsamplowaniu dźwięku można podjąć decyzję, czy dany zestaw słuchawek jest potrzebny, czy nie. Muzycy lub DJ-e muszą słyszeć instrumenty, na których grają lub materiał, z którym pracują, i my to rozumiemy. Nasi konsultanci dadzą Ci możliwość posłuchania różnych modeli słuchawek, a także doradzą, na co zwrócić uwagę przy najlepszym wyborze.

W swojej ofercie masz zarówno niedrogie słuchawki, jak i te z całkiem poważną półką cenową, czy często kupujesz drogie modele?

Najwyższej jakości słuchawki sprzedają się lepiej niż dobrze, podobnie jak wysokiej jakości drogie ubrania, wysokiej jakości samochody, nowe laptopy, aparaty fotograficzne i inne produkty, w których jakość nie ma wątpliwości i jest jasne, co pieniądze są wypłacane w tym lub tym produkcie. Podobnie jest ze słuchawkami, z tą różnicą, że dziś wiele osób nie ma absolutnie gdzie słuchać słuchawek ze średniej i wyższej półki. Dzięki naszym lojalnym klientom, zalety wielu modeli rozprzestrzeniają się ustnie, a wiele osób zmienia zdanie, że wszystkie słuchawki, które kosztują więcej niż 1000 rubli są niepotrzebną stratą pieniędzy i sprawiają wrażenie drogich. Nawiasem mówiąc, za granicą koszt obiadu w kawiarni jest podobny do kosztu obiadu w naszym kraju, ale kryteria ceny słuchawek są tam inne. W naszym kraju większość ludzi skupia się na słuchawkach niskobudżetowych, podczas gdy tam stawia się na średni budżet. Ceny telefonów komórkowych i sprzętu komputerowego są generalnie porównywalne. Tam droższe słuchawki prosperują przede wszystkim dzięki lepszej obsłudze sklepów, w których można posłuchać słuchawek i dobrać je do siebie.

Czym jeszcze zajmuje się firma Doctorhead, oprócz słuchawek?

Nasza firma zajmuje się wszystkim, co jest związane ze słuchawkami, a więc wzmacniaczami słuchawkowymi, które pozwalają słuchawkom dobrze brzmieć, kartami dźwiękowymi i poszczególnymi przetwornikami DAC, które służą jako źródła dźwięku, różnego rodzaju kablami, przedłużaczami i innymi akcesoriami. Stworzyliśmy centrum serwisowe, w którym dokonywane są naprawy słuchawek. Nasz serwis jest oficjalnym serwisem dla wielu marek, takich jak: Audez`e, Beyerdynamic (linia Consumer), Burson Audio, Colorful, German Maestro, iBasso, Phiaton, Sennheiser, SPL, Ultrasone oraz Westone. Lista marek sukcesywnie się powiększa. Organizujemy różne imprezy, na przykład ostatnio w Moskwie odbyło się spotkanie fanów osobistego audio, na którym wystawiono wiele unikalnych komponentów audio, a odwiedzający mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z producentami. W planach jest zorganizowanie dużych imprez również w Sankt Petersburgu.

Czego życzyłabyś naszym czytelnikom?

Przede wszystkim - sukces w twórczości, nie przestać kochać muzyki, zarówno jako twórcy, jak i słuchacze i nie rozstawać się z nią, ani w domu, ani w transporcie, ani na ulicy. I oczywiście, przyjdź do naszego sklepu w Petersburgu, zapoznaj się z różnymi słuchawkami, obiecujemy serdeczne powitanie!

Na podstawie magazynu St Petersburg Musician 2011.