Kiedy przyda nam się kino domowe, a kiedy dwukanałowe stereo?

zalety kina domowegoGdy mówimy o zakupie sprzętu audio powinniśmy mieć świadomość tego, że wątpliwości z nim związane są charakterystyczne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych jego użytkowników. Okazuje się jednak, że już w tym miejscu kończą się podobieństwa. Osoby zaznajomione z rynkiem zazwyczaj są w stanie bez większych problemów odpowiedzieć na pytanie o to, czego oczekują, jeśli zaś mają pewne dylematy, są one związane przede wszystkim z tym, gdzie szukać środków finansowych, zazwyczaj bowiem mówimy o zakupach dość kosztownych.

Użytkownicy początkujący często zastanawiają się jednak przede wszystkim nad tym, na co zwracać uwagę wybierając optymalny sprzęt, a ich dylematy są widoczne zwłaszcza wówczas, gdy muszą dokonać wyboru pomiędzy dwukanałowym stereo oraz kinem domowym, dla którego charakterystyczne jest to, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem wielokanałowym. Teoretycznie, wybór jest prosty, nie da się bowiem zaprzeczyć, że w ostatnich latach mogliśmy odnotować olbrzymią popularność kina domowego. W rzeczywistości sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, a zrozumienie jej wymaga dość starannej analizy. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia odtwarzania muzyki, wiele osób nie ukrywa bowiem, że dostrzega takie zastosowanie kina domowego.

Tu jednak pojawia się pierwszy problem, osoby zaznajomione z rynkiem muzycznym doskonale zdają sobie bowiem sprawę z tego, że dominują na nim nagrania dwukanałowe. Co więcej, prognozy nie pozostawiają wątpliwości, co do tego, że minie jeszcze wiele czasu, a my i tak będziemy mieli do czynienia z takim stanem. Owszem, często możemy usłyszeć, że już niedługo wielokanałowe kino domowe okaże się niezastąpione przy odtwarzaniu wielokanałowych nagrań muzycznych. Można jednak odnieść wrażenie, że jest to argument chybiony. Co więcej, wcale nie ma dowodów na to, że wielokanałowy sprzęt podnosi jakość dwukanałowych nagrań muzycznych.

największe kino domoweNaturalnie, często możemy usłyszeć o wielokanałowych efektach specjalnych, kwestią sporną wydaje się jednak to, czy rzeczywiście mają one cokolwiek wspólnego z jakością. Osoby zainteresowane zakupem systemu wielokanałowego do odsłuchu muzyki muszą liczyć się z niepotrzebnym wydatkiem, nie ulega jednak wątpliwości, że sytuacja przedstawia się nieco inaczej, gdy analizujemy możliwości związane z odbiorem filmów. Ścieżki filmowe już od dawna zapisywane są w sposób wielokanałowy, zestaw kina domowego podnosi więc jakość ich odtwarzania. Nie oznacza to oczywiście, że dwukanałowe stereo nie sprosta temu zadaniu, należy mieć jednak świadomość tego, że nie pozwoli nam na skorzystanie ze wszystkich atutów wielokanałowego zapisu.