System multiroom w teorii i praktyce

Określenie „multiroom” cieszy się coraz większą popularnością, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że dla zdecydowanej większości z nas jest to termin dość zagadkowy. Oczywiście, rąbka tajemnicy uchyla już samo tłumaczenie, pozwala ono bowiem domniemać, że mamy do czynienia z systemami dźwiękowymi wykorzystywanymi w wielu pomieszczeniach, a więc, innymi słowy, z systemami wielostrefowymi. Domowej rozrywce służy dziś przynajmniej kilka sprzętów, mamy przy tym na myśli już nie tylko odtwarzacz CD, ale również BluRay oraz DVD. W grę wchodzą również czytniki plików oraz tunery radiowe, miniwieże, wzmacniacze, subwoofery, głośniki, a nawet telewizja satelitarna.

jak działa multiroom

Niestety, jedną z największych bolączek naszej pasji bywa to, że sprzęt ten jest dobrze widoczny, a tym samym niepotrzebnie zajmuje wiele miejsca. Trudno zatem dziwić się, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby ukrycie go w odrębnym pomieszczeniu, a następnie zapomnienie o jego istnieniu. Marzenie o tym, że rano budzi nas ulubiona muzyka, która towarzyszy nam w kolejnych pomieszczeniach, nie jest już wcale niemożliwe do zrealizowania. Dziś można już doprowadzić do sytuacji, w której nośniki dźwięku są niewidoczne, a on sam dobiega z głośników nawet pomimo tego, że i one znajdują się poza zasięgiem wzroku. Co więcej, nowoczesne rozwiązania dysponują funkcjami, które są w tej samej chwili dostępne dla wszystkich domowników. Właśnie w ten sposób definiuje się ideę multiroom. Tu warto dodać, że największą popularnością nadal cieszy się ona w Stanach Zjednoczonych, choć w ostatnich latach coraz częściej można spotkać ją także w innych częściach świata.

Wśród osób zainteresowanych systemami multiroom znajdują się przede wszystkim te, które wysoko cenią sobie oryginalne wyposażenie wnętrz. Multiroom trafia też do przekonania miłośnikom tak zwanego minimalizmu formalnego. Odpowiada też osobom, którym podoba się pomysł „niewidzialnego sprzętu” nie można bowiem nie dostrzec tego, że jedynym widocznym urządzeniem w przypadku takiego rozwiązania jest klawiatura sterująca, piloty zdalnego sterowania oraz głośniki. W przypadku tych ostatnich nie musimy zresztą obawiać się ich wpływu na wygląd pomieszczenia, potrafią być one bowiem bardzo dyskretne. Oczywiście, o systemie multiroom najlepiej jest myśleć z pewnym wyprzedzeniem, zaleca się więc, aby zastanowić się nad jego zaletami już na tym etapie, na którym powstaje projekt domu lub mieszkania.

z czego składa się multiroomOstatni dzwonek to okres jego budowy, choć dobrym pomysłem jest również wprowadzenie zmian podczas generalnego remontu lub prac modernizacyjnych. Jest to etap, w czasie którego musi dojść do zdefiniowania własnych potrzeb przez użytkownika, tylko wtedy bowiem istnieje szansa na właściwie zaprojektowanie systemu. Oczywiście, trudno uniknąć pytania o to, jak duże są szanse na zastosowanie rozwiązań bezprzewodowych. Niestety, choć są one wygodne, często trudno mówić o ich praktycznym zastosowaniu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc przeznaczenie do własnej dyspozycji kabli oraz zadbanie o to, aby były one rozwiązaniami możliwie jak najwyższej klasy.