Podstawowe zasady ustawiania kolumn

jak ustawić kolumny w domuW czasie ustawiania kolumn należy zachować minimalną odległość od ścian pomieszczenia. Na rynku znajdziemy co prawda kolumny zaprojektowane w taki sposób, aby można było ustawiać je bezpośrednio przy ścianach; inne są nawet przystosowane do zabudowy. Jeżeli jednak w przypadku danego modelu istnieje taka możliwość, to powinna ona być opisana przez producenta w instrukcji obsługi; w przeciwnym wypadku nie możemy zakładać, że kupiony przez nas sprzęt może być użytkowany w taki sposób. W czasie ustawiania kolumny należy uważać, aby głowa słuchacza znajdowała się w odległości minimum 50-60 centymetrów od źródła dźwięku. Inną ważną kwestią jest ustawienie kolumny na odpowiedniej wysokości. Od samego początku warto przyjąć tutaj podstawową zasadę mówiącą o tym, że wysokość na jakiej ustawione są obydwie kolumny powinna być taka sama.

Jeżeli posiadamy kolumny podłogowe możemy ustawić je na podłodze i mieć nadzieję, że producent nie kłamał mówiąc o ich przystosowaniu do takiego sposobu użytkowania. W większości przypadków rzeczywiście tak jest, choć nie da się oczywiście uniknąć nieuczciwych producentów którzy podają na temat swoich produktów nieprawdziwe informacje. W czasie ustawiania kilku kolumn należy zadbać o to, aby głośnik wysokotonowy znajdował się mniej więcej na wysokości uszu słuchacza. Istnieje oczywiście pewna tolerancja – możemy pozwolić sobie na kilkucentymetrowe odchylenia od tej normy, ale w miarę możliwości lepiej jest ich unikać.

Czasami nie warto także ślepo trzymać się sztywnych, teoretycznych reguł – o wiele lepiej będzie przekonać się, jak dane rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Przy danym ustawieniu kolumny można zatem nieco odchylić się w różne strony i sprawdzić w taki sposób, jak takie zmiany położenia wpływają na jakość odtwarzanego dźwięku. Metoda taka jest bardzo prosta, dzięki czemu nie musimy posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, aby móc z niej korzystać. Takie zmiany w jakości dźwięku wychwyci dosłownie każdy, nawet ktoś, kto nie ma w tej dziedzinie jakiegokolwiek doświadczenia. Metoda praktyczna sprawdza się o wiele lepiej niż teoretyczna również i z tego powodu, że poszczególne kolumny mogą różnie zachowywać się w odmiennych warunkach, przez co praktycznie nie da się ustalić tutaj jednej, uniwersalnej reguły dla wszystkich z nich.

na jakiej wysokości ustawić kolumnę?Kolumny należy ustawiać tak, aby były one skierowane w kierunku miejsca odsłuchu. Niekiedy możemy spotkać się z opiniami mówiącymi, że o wiele lepiej jest ustawiać je na wprost, co jednak nie jest do końca prawdą. Oczywiście, pod tym względem dopuszczalne są liczne eksperymenty, dzięki którym będziemy w stanie uzyskać faktycznie najlepsze dla nas efekty. Sama przestrzeń pomiędzy kolumnami a miejscem odsłuchu powinna być swobodna, przez co nie można ustawiać w niej żadnych większych przedmiotów.