Najważniejsze zasady poprawnego ustawiania kolumn

gdzie nie ustawiać kolumnIstnieją dwie podstawowe płaszczyzny na których możemy rozpatrywać zagadnienie poprawnego ustawiania kolumn. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego rodzaju konfiguracji, druga zaś to sama optymalizacja położenia poszczególnych kolumn w obrębie wybranej wcześniej konfiguracji. W tym artykule zajmiemy się właśnie optymalizacją ustawienia kolumn – zakładamy zatem, że cała koncepcja konfiguracji została już wybrana. Niemniej jednak obie te kwestie są ze sobą bardzo mocno powiązane, przez co nigdy nie powinniśmy traktować ich w pełni osobno. Wbrew pozorom, dokładne przygotowanie rzeczywiście korzystnego ustawienia kolumn w jakimkolwiek pomieszczeniu nie jest rzeczą łatwą. Przeciwnie, coś takiego wymaga niekiedy przeprowadzania dość skomplikowanych i profesjonalnych pomiarów przy braniu pod uwagę całego mnóstwa różnych czynników – w wielu przypadkach jest to zatem dość długotrwały proces. Niemniej jednak większość zainteresowanych tym osób to zwykli hobbyści, którzy nie podchodzą do tego w taki sposób. Zresztą, potrzebna jest do tego ogromna wiedza, czas i profesjonalny sprzęt pomiarowy – takimi rzeczami zazwyczaj po prostu nie dysponujemy.

Istnieje jednak kilka dość podstawowych i jednocześnie bardzo prostych we wdrożeniu propozycji takich konfiguracji; warto zapoznać się również z najważniejszymi poradami na ten temat. Złe ustawienie swojego sprzętu może spowodować znaczne pogorszenie się jakości dźwięku i sprawić, że urządzenia na które niekiedy musieliśmy wydawać sporo pieniędzy będą się zwyczajnie marnowały. Jeśli ktoś poszukuje nieco bardziej specjalistycznej wiedzy na ten temat, to oczywiście w internecie znajdzie mnóstwo ciekawych artykułów z tym związanych.

Podstawową rzeczą jest zadbanie o odpowiedniej symetrii pracy kolumn. Nie chodzi oczywiście o to, aby całe pomieszczenie, wszystkie elementy jego wyposażenia oraz same kolumny były w stu procentach symetryczne. Ważne jest jednak to, aby obie kolumny miały zapewnione do pracy podobne warunki akustyczne. Czasami dość korzystne może być na przykład ustawienie poszczególnych kolumn w różnej odległości od ściany – głównie w przypadku, gdy i tak są one od niej oddalone o minimum 1,5 metra. W przypadku jednak mniejszych odległości od ściany, wartość taka powinna być jak najbardziej zbliżona w obu przypadkach; najlepiej, jeśli będzie ona identyczna. Warto zwracać uwagę także na rodzaj ściany, których są ustawione kolumny – najlepiej, jeżeli obie kolumny będą stały przy identycznych podłożach.

warunki akustyczneIstnieją oczywiście szczególnie niekorzystne miejsca w których możemy ustawiać kolumny – warto ich unikać, bowiem prowadzą one do znacznego pogorszenia się jakości dźwięku. W pomieszczeniach o nieregularnych kształtach są one szczególnie trudne do znalezienia. Zwykłych kolumn z reguły nie należy ustawiać przy narożnikach. Jest to stała reguła, choć oczywiście istnieją tutaj pewne wyjątki – dotyczą one przede wszystkim subwooferów lub niektórych kolumn przystosowanych właśnie do pracy w narożniku. Niemniej jednak w przypadku standardowych głośników takie ustawienie może być bardzo niekorzystne.